Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Z97 X Gaming 5 Gigabyte. SSD Pomoc

23 Nov 2020 22:15 348 21
  • Level 5  
    Witam. Jaki dysk SSD zakpić dla powyższej płyty?
    Cena max do 200zł.
    Najlepiej m2 nvme / m2 sata / lub sata III
    240/256Gb

Co do adaptera znalazłem na internecie. Chciałbym umieścić go w pcie X8.
    Prędkości przyspieszyły by do ponad 1000/1500, bez adaptera wyciągnie ok 10Gb/s czyli coś poniżej 1250.
    Czy jest sens kupować nvme w cenie sata 3?
    Użytek gry czasem programy graficzne
    Link do adaptera

https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x4-do...4071?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
  • Helpful post

Level 39  
    Plextor M9PeGN, Plextor M9PeG, Adata GAMMIX S11 Pro, Samsung 970 Evo.
  • Helpful post
    Moderator of Computers service
    ITSpec. wrote:
    Plextor M9PeGN, Plextor M9PeG

Ciężko je już dostać, chyba zostały zastąpione seriami M9PGN i M9PG. Niestety nie miałem i ciężko mi o nich cokolwiek ciekawego napisać. Skoro dobry dysk przeszedł rewizję, to trzeba znaleźć jakieś jego analizy i zobaczyć, czy nie wpakowali jakiejś niespodzianki w postaci wykastrowanego kontrolera albo pamięci QLC.

970 EVO chyba się nie zmieści w budżecie, wersje 250 GB widzę za około 300 złotych. Zostaje Gammix S11, ale że to bliźniak SX8200 PRO z radiatorem, to jakoś go tam specjalnie nie polecam. Zresztą skoro specyfikacja SX8200 PRO zmieniła się bez słowa i bez wzmianki producenta na gorszą, to nie wiadomo, czy z S11 nie zrobili tego samego faux pas.

Tradycjnie przy umiarkowanym budżecie polecę Kingstona A2000. Wersję 250GB da się za 170-180 złotych kupić. Nie jest topowej prędkości, ale jest na dość porządnym kontrolerze i nie zaliczył jakichś większych wpadek.

Jeśli chodzi o wydajność to sądzę, że nawet na złączu płyty głównej będzie taki dysk dość szybko działał. Jeśli priorytetem nie są benchmarki, a sprawne działanie komputera, to powinno być dobrze. Z drugiej strony - za 20-30 złotych można kupić adapter, więc czemu nie wpakować go w szybsze gniazdo.
  • Level 5  
    A jak z biosem?
    Lepiej kupić adapter + włożyć go do X8, nie powinno być problemów?
    Dodam że nie mam najnowszego biosu.
    Nie mam pojęcia czy obsługuje nvme.
    Skąd masz info że mój pcie jest 3 gen?

• Level 39  
    Janczuu wrote:
    Skąd masz info że mój pcie jest 3 gen?

Ze strony producenta płyty.

Zaktualizuj do najnowszego (niewiele się zmieni według opisu).

Płyta obsługuje dyski na PCIe.
  • Level 5  
    Co muszę wiedzieć przed aktualizacją?
    Pendrive mam. Co gdyby zabraklo zasilania
    Albo 1 bios?

Dodano po 1 [minuty]:

Albo coś stało by się z 1 biosem

• Level 39  
    Ogólnie do działania tego dysku nie musisz aktualizować.
    Pendrive na FAT32, plik BIOS. Trudne to nie jest.
  • Moderator of Computers service
    Płyta ma gniazdo M.2 i obsługę NVMe, więc najpierw sobie taki dysk zamontuj, a dopiero jeśli będą problemy z jego wykryciem czy uruchomieniem to wtedy aktualizuj BIOS - w takiej kolejności. Kupuj M9PeG, jest lepszy od A2000.
  • Level 5  
    Co do adaptera kupować? Zależy mi na prędkościach ok 10Gb/s

Dodano po 3 [minuty]:

A pomógłbys mi w sprawie oc ramu? gskill 2400mhz
    I mam okiennko OC a. W nim jakieś mode pamięci ram.nie da się nawet ich podkręcić

Dodano po 1 [minuty]:

A pomógłbys mi w sprawie oc ramu? gskill 2400mhz
    I mam okiennko OC a. W nim jakieś mode pamięci ram.nie da się nawet ich podkręcić
  • Level 5  
    Dzięki. Co do adaptera warto go kupić? 3000 raczej nie wyciągnę ale pytam.

Dodano po 7 [minuty]:

Spoko. Co do m2. W biosie mam opcje gen 1 2 3

• Level 39  
    Jeśli nie potrzebujesz sprzęty do montażu, to bym nie kupował, bo różnicy w szybkości działania nie zauważysz.
    Jeśli M.2 działa na gen. 3 to dobrze.
  • Level 1  
    Witam, jako że mam taką płyte i ostatnio rozważałem kupno dysku m.2 to chciałem spytać czy zakupiłeś dysk i jesli tak to jak to działa w kwestii transferów bo ta płyta nie obsłguje nvme.