Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RAM + SSD Lenovo y550p rozbudowa

23 Nov 2020 23:14 180 6
  • Level 8  
    Dzień dobry,
    Posiadam takowego staruszka
    Lenovo IdeaPad Y550P 15,6" Intel® Core™ i7-720QM - 4GB RAM - 500GB Dysk - GT240M Grafika

Przeleżał w szafie ponad dwa lata ostatnio wyjąłem go i dałem HDD. Teraz tak myślą czy nie dorzucić SSD na system oraz dokupić RAM.
    Czy ma to sen jak go kupowałem (+/-) 9-10 lat temu był rakieta. Czy płyta główna udźwignie zmiany czy nie będzie wąskim gardłem albo sam procesor?
    Dzięki za podpowiedzi.
  • Helpful post

Level 39  
    Tam jest chyba 2x2GB. Musiałbyś kupić 2x4, a te sprzedać.
    SSD na pewno przyspieszy działanie.
    Procesor jest ok.
  • Helpful post
    Moderator of Computers service
    https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.94-en.zip - pobierz, sprawdź zakładki Memory oraz SPD. Ustal, czy posiadasz jedną pamięć, czy dwie. Jeśli, co mało prawdopodobne, masz jedną pamięć, to trzeba będzie tylko dokupić drugą.

Jeśli masz 2x2GB to trzeba kupić pamięć. Jest to pamięć DDR3, ale nie każda będzie działać, więc korzystając ze specyfikacji intela zasady są takie:

Czyli szukaj:
    - DDR3-1333 (ostatecznie DDR3-1600 też pójdzie) - uwaga: nie może to być DDR3L (oznaczane też PC3L-10600 na przykład - literka L oznacza pamięci niskonapięciowe na 1.35V, te mają duże szanse być nieobsługiwane - niektóre tylko wspierają zasilanie napięciem 1.5V). Pamięci do tego komputera muszą być na napięcie zasilania 1.50V. Będą to pamięci 2Rx8.
    - Maksymalny rozmiar modułu pamięci to 4GB, pamięci mogą się składać z chipów 2Gb (256MB) max, więc jak łatwo policzyć moduł pamięci musi zawierać 16 chipów, po 8 kostek na każdej stronie. To ważne - jeśli kupisz ciut nowsza pamięć z chipami 4Gb, to na module będzie 8 kostek (po cztery na stronę) i taka pamięć nie zadziała.
  • Level 8  
    dt1 wrote:
    https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.94-en.zip - pobierz, sprawdź zakładki Memory oraz SPD. Ustal, czy posiadasz jedną pamięć, czy dwie. Jeśli, co mało prawdopodobne, masz jedną pamięć, to trzeba będzie tylko dokupić drugą.

Jeśli masz 2x2GB to trzeba kupić pamięć. Jest to pamięć DDR3, ale nie każda będzie działać, więc korzystając ze specyfikacji intela zasady są takie:

Czyli szukaj:
    - DDR3-1333 (ostatecznie DDR3-1600 też pójdzie) - uwaga: nie może to być DDR3L (oznaczane też PC3L-10600 na przykład - literka L oznacza pamięci niskonapięciowe na 1.35V, te mają duże szanse być nieobsługiwane - niektóre tylko wspierają zasilanie napięciem 1.5V). Pamięci do tego komputera muszą być na napięcie zasilania 1.50V. Będą to pamięci 2Rx8.
    - Maksymalny rozmiar modułu pamięci to 4GB, pamięci mogą się składać z chipów 2Gb (256MB) max, więc jak łatwo policzyć moduł pamięci musi zawierać 16 chipów, po 8 kostek na każdej stronie. To ważne - jeśli kupisz ciut nowsza pamięć z chipami 4Gb, to na module będzie 8 kostek (po cztery na stronę) i taka pamięć nie zadziała.

Dzięki za info co i jak.
    Rozkręciłem i jest 2x2GB, znalazłem na szybko:
    https://allegro.pl/oferta/4gb-1333mhz-ddr3-transcend-2rx8-pc3-10600s-sodimm-9736512291
    i zakładam że dwie takie do kupienia wg tego co podpowiedziałeś. Dorzucę SSD w miejsce HDD, a ten zamiast nagrywarki. Chwilę powinno podziałać jeszcze.
  • Helpful post

Level 39  
    80 zł za taki moduł to spoko kasy, na morelach ostatnio były po 65 zł nowe.
    Crucial MX500 (BX500), Adata SU800.
  • Level 8  
    ITSpec. wrote:

dzięki. popatrzę więc.

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

ITSpec. wrote:

ojjj już ta cena chyba nie wróci :) patrze około 90pln. dzięki raz jeszcze.
  • Moderator of Computers service
    MarcinP-sl wrote:
    Rozkręciłem i jest 2x2GB, znalazłem na szybko:
    https://allegro.pl/oferta/4gb-1333mhz-ddr3-transcend-2rx8-pc3-10600s-sodimm-9736512291
    i zakładam że dwie takie do kupienia wg tego co podpowiedziałeś. Dorzucę SSD w miejsce HDD, a ten zamiast nagrywarki. Chwilę powinno podziałać jeszcze.

Pamięci wyglądają na zgodne (na oko). W razie czego to firma, więc jest możliwość zwrotu, jeśli nie bierzesz na działalność.