Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki przewód - naświetlacz LED 230V / 50W

Masakov 24 Nov 2020 15:32 1023 9
    Masakov
    Level 3  
    Witam

Proszę o pomoc w doborze przewodu do naświetlacza LED / oprawy o parametrach 230V / 50W

Mam 2 takie naświetlacze i chce użyć ich do naświetlania mieszkania w stanie deweloperskim na czas remontu.

W skrócie oprawa > przewód około 12/13 metrów > wtyczka

Posiadam 25 metrów ( po 12.5 m na 1 oprawę ) przewodu H05VV-F / OWY 500V 3x1 ?

Czy taki przewód będzie ok ?

Naczytałem się trochę, że powinno być minimum 3x1.5 ale nie jestem pewny czy dotyczy to także urządzeń powiedzmy "przenośnych" jak oprawa na kablu ?
  • Helpful post
    zumik998
    Level 14  
    Witaj,

3x1.5mm przewód będzie aż nad wyrost :)
    Twój prąd który popłynie tym przewodem będzie mial wartość ze wzoru I=P/U Inaczej 50W/230V = 0,21A więc śmiało można dać nawet 3x0,5mm przewód i "Uciągnie" Twoje urządzenie bez najmniejszego problemu :)
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Masakov
    Level 3  
    Dziękuje - miałem obawy, że ze względów bezpieczeństwa 3x1 będzie zbyt mały.

Dodatkowo z opisu przewodu znalazłem jeszcze : "Zastosowanie: Do ruchomych i przenośnych odbiorników domowych, rolniczych i warsztatowych w zakładach przemysłowych"
  • Helpful post
    adwlodar
    Level 27  
    zumik998 wrote:
    więc śmiało można dać nawet 3x0,5mm

Przekrój przewodu dobiera się także ze względu na inne czynniki. Wspomiano, że jest to budowa (remont), więc czynniki mechaniczne również mają tu duże znaczenie.
    zumik998
    Level 14  
    No zgoda, masz racje :)
    Ja napisałem że może nawet dać 0,5 przewód, miałem na myśli wytrzymałość elektryczną, autor tematu pisze że ma przewód 1mm więc myślę, że ten przewód wytrzyma również czynniki panujące podczas remontu :)
    Masakov
    Level 3  
    adwlodar wrote:
    zumik998 wrote:
    więc śmiało można dać nawet 3x0,5mm

Przekrój przewodu dobiera się także ze względu na inne czynniki. Wspomiano, że jest to budowa (remont), więc czynniki mechaniczne również mają tu duże znaczenie.

zumik998 wrote:
    No zgoda, masz racje :)
    Ja napisałem że może nawet dać 0,5 przewód, miałem na myśli wytrzymałość elektryczną, autor tematu pisze że ma przewód 1mm więc myślę, że ten przewód wytrzyma również czynniki panujące podczas remontu :)

Macie racje, jednak kupując ten kabel już jakiś czas do innego zastosowania zwróciłem uwagę, że ma grubszą izolację z opisem że dedykowany jest do prac warsztatowych, przez co uznałem że na czas remontu sprawdzi się idealnie.

W dodatku nie jest to jakiś poważny remont czy budowa, a mieszkanie w stanie deweloperskim - nie przewiduje trzymać go na dworze, mrozie, lub skakać z nim po fundamentach lub po stropie - do takich zadań ma specjalnie przedłużacz budowlany na bębnie z kablem OW 3x2,5
  • Helpful post
    zumik998
    Level 14  
    Więc właśnie, skoro nie przewidujesz prac na ekstra warunkach to 1mm wystarczy śmiało. :)
    Jednak jeśli masz spory zasób gotówki to możesz sobie do tej lampki specjalnie grubszy kabel kupić - jednak ja wolę bilansować bezpieczeństwo i przesadę.
    Masakov
    Level 3  
    Przeglądając dzisiaj przed podłączeniem instrukcję znalazłem informację, że wyprowadzony przez producenta około metrowy przewód z obudowy to 3x1 i zaleca kontynuację podłączenia identycznym 3x1mm.

Wszystko się potwierdziło - temat zamykam.

Dzięki za odpowiedzi.
    Masakov
    Level 3  
    Przeglądając dzisiaj przed podłączeniem instrukcję znalazłem informację, że wyprowadzony przez producenta około metrowy przewód z obudowy to 3x1 i zaleca kontynuację podłączenia identycznym 3x1mm.

Wszystko się potwierdziło - temat zamykam.

Dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 1 [minuty]:

Zastosowano przewód 3x1 co potwierdziła także instrukcja producenta.