Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zasilać mój układ (jaka bateria)

14 Paź 2005 16:09 2840 13
  • Poziom 15  
    Witam Wszystkich :)
    Mój układzik dobiega już końca, jeszcze tylko kilka poprawek programowych i przejde do fazy testów.

Mam jeszcze tylko problem z zasilemniem mojego układzika.
    Układ odczytuje dane z GPSa (RS232) i po przetrawieniu danych wyświetla wynik na wyświetlaczu od Nokii 3310.
    Sercem układu jest ATMEGA 32 do tego wchodzi MAX232, pamięć 24C64 ,zegar pcf8583 i termometr DS18B20. Zastosowałem stabilizator 7805
    Całość po zmieżeniu pobiera ok 30mA.
    Chciałem zasilać się baterią 9V niestety bateryjka wytrzymała ok 30min a chciłbym żeby układ pracować conajmniej 8 godz. bez konieczności kupowania za każdym razem drogich baterii.

Pozdrawiam ;)
    Piotr
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    skoro uklad pobiera 30mA (zakladam ze mierzysz przed regulatorem) to nie rozumiem w jaki sposob w 30min rozladowal baterie 9V....

Maksymalna zywotnosc utrzymalbys na bateriach li-poly.. te od telefonu sa dosyc tanie i 2 spokojnie tobie wystarcza. (dadza ok. 7.2V).. najlepiej zamien tez 7805 na LM2940 (dokladny odpowiednik) - dziala od mniejszej roznicy napiec, co przedluzy zywotnosc (bo pod koniec na baterii obniza sie napiecie)

Jeżeli uklad pobiera 30mA, to na lipoly 1000mah powinien dzialac 30h :)
  • Poziom 15  
    Baterie 9V były kupowane w kiosku po 2,5zł. Pewnie producent zaoszczędzał na ich ładowaniu :D

Baterie od telefonu były by najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze jak byś miał schemat ładowareczki tak żeby przy podłączeniu do zewnętrznego zasilania (akumulator 12V bo taka obcja też ma istnieć) to było by superaśnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    To co pierwsze rzuca się na oczy w tym projekcie to:
    1. Bateria 9V, po co? mała pojemnośc, duże napięcie
    2. 7805, po co? z 9V 40% energii idzie tylko na grzanie stabilizatora, prąd jałowy to prawie 5mA które też idzie na grzanie
    3. Zasilanie 5V, po co? wszystkie elementu układu mogą pracować z niższym napięciem, mniejsze napięcie-więcej miejsca na większą pojemnośc baterii
    4. Strzelam: Procek to pewnie chodzi na kilku MHz i chodzi non-stop, po co?
    mniejszy zegar-mniej prądu, usypianie-dłuższy czas działania na baterii
  • Poziom 38  
    Też radzę użyć baterię od jakiejś komórki. Mikroprocesor 5V pójdzie na 3,6V (testowałem na PIC16F84). I taka bateria z telefonu wytrzyma o wiele wiele dłużej.
  • Poziom 22  
    I przede wszystkim wysokosprawny zasilacz impulsowy. Polecam serie LT. lub MAX. Dwa, lub 3 elementy zewnętrzne, a sprawnośc > 90%.
    Co do baterii, najlepsza LiOn, powiedzmy polimerowa 1700 mAh, od Nokii 3310. (Allegro)
    Do czego Ci potrzebna 24C64 ?. Pamięć w procesorze jest za mała ?.
  • Poziom 25  
    A czy nikomu nie przyszło do głowy, że można wstawić cztery akumulatorki NiMH np 2300 mAh każdy. Ja u siebie w Kielcach za 60 zł kupiłem cztery takie sztuki jednocześnie z ładowarka w Media Marc.
  • Poziom 13  
    Bardzo fajny projekt, mógłbyś pokazać schemat ?
  • Poziom 15  
    Dzięki za liczne rady :)
    Projekt męczę już od roku :) ale jest to mój pierwszy taki projekt.
    Oto moja płytka, układ AD7730 jest nie podłączony ale wejście zostało.
    Układ ma mieć dwa zasilania:
    - akumulator 12V
    - Bateria (??)
    Nie wiem czy pujdzie mi na 3,6V z baterii od nokii (było by najlepiej) tylko nie wiem jak rozwiązać problem ładowania tej baterii przy podłączeniu do akumulatora.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    a w nokii czasme nie ma ukłądu do ładowania baterii?
  • Poziom 38  
    Bateria z Nokii da radę pod warunkiem że usuniesz stabilizator, bo na nim jest dość duży spadek napięcia. Możesz ewentualnie dla zabezpieczenia układu dodać diodę zenera z bezpiecznikiem. Pzwoli to uniknąć uszkodzenia w przypadku zbyt wysokiego napięcia jak też odwrotnego podłączenia. Tylko dioda musi mieć napięcie większe niż maksymalne napięcie baterii.
  • Poziom 15  
    Stabilizatora wywalić nie mogę bo jak rozwiąże problem zasilania z AKUMULATORA 12V??

POzdrawiam
  • Poziom 38  
    To sobie zrób przełącznik.
  • Poziom 15  
    Zasilam ukłąd baterią od nokii 3310