Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ile i jaki ram do poniższych laptopów.

spoxx2006 25 Nov 2020 11:09 597 14
    spoxx2006
    Level 15  
    Dzień dobry wszystkim,
    w związku z tym że laptopy mój i Żony już są odrobinę przestarzałe muszę zwiększyć ilość pamięci RAM w obu laptopach.
    Zacznę od laptopa Żony:
    Dell inspiron 15R, i3-380M, płyta główna 0WXY9J, w tym momencie jest tam 3 GB RAM w dual-u( wiem dziwnie, ale tak kupiliśmy nowego). Poprzez komendę cmd,wmic memphysilcal get MaxCapaCity, MemoryDevices pokazuje max 8388608 i dwa porty, czyli o ile się nie mylę max 8gb w dual (czyli 2x 4gb) to max płyty głównej? Znalazłem kosci pamięci w Mediaexpert RAM HYPERX 4GB 1600MHz Impact (HX316LS9IB/4) czy po zakupie tych dwóch kości pamięci, RAM b3dzie działał automatycznie w opcji dual? Czy trzeba jakoś specjalnie kości dobierać?

Drugi laptop to mój wysłużony Lenovo ThinkPad E540, i5-4200M, płyta główna 20C6008SUS, mi po komendzie w cmd pokazuje 16777216 i dwa sloty czyli max 16GB w dual. I tu pytanie czy jeżeli puki co kupie jedną kość 8gb a potem druga o identycznych parametrach laptop bedzie działał automatycznie w opcji dual? Ponieważ myślałem puki co o zakupie jednej kości 8gb i pozostawienie tej 4gb która jest już w laptopie. Oczywiście nowa 8gb bedzie także na 1600 MHz. Czy mógłbym liczyć na jakieś porady od was?
    spoxx2006
    Level 15  
    Ok dzięki za informacje ale podane przez Ciebie linki prowadzą do 4gb pamięci RAM. Aha i ja poszukuję tylko nowych kości, dlatego podałem przykład z Mediaexpert. Dobrą informacją jest to że mogę do Della wsadzić 16 GB RAM bo myślałem że tylko 8 GB.
    Czy podana przezemnie pamięć ram bedzie dobra? HYPERX 4GB 1600MHz Impact (HX316LS9IB/4)
  • Helpful post
    zen3x
    Level 34  
    Będzie zgodna, choć opłacalność inwestycji w nowe kości do tych laptopów jest zerowa.
    spoxx2006
    Level 15  
    Dziękuję za pomoc i tylko dopytam o ostatnią kwestię jeżeli kupie dwie te kości pamięci to one automatycznie będą chodzić w trybie dual?
    qs300
    Level 32  
    zen3x wrote:

Dlaczego wypisujesz takie bzdury, przecież procesory intel i3/i5 pierwszej generacji (jak w tym laptopie Dell), obsługują max. 8GB pamięci RAM i to tylko tej wolniejszej 1333MHz.
    Miałem laptopa HP ProBook 6450b z procesorem intel i5-560M i jak włożyłem do niego pamięć o wyższym taktowaniu (1600MHz), to laptop nie odpalił.
    spoxx2006
    Level 15  
    Panowie może ktoś ostatecznie stwierdzić czy podane przezemnie kości ram będą pasowały to tego Della? Już zamówiłem, te które podawałem jako przykład. Czy mogę zamiast 133 MHz włożyć pamięć 160 MHz i czy to będzie działać?
    spoxx2006
    Level 15  
    Tylko, że ja nie widzę tam informacji na temat ile MHz ma mieć RAM. 1600 MHz nie zadziała w tym laptopie?
    qs300
    Level 32  
    Może nie obsłużyć, tak samo było z moim laptopem, o którym pisałem wyżej. Wyjmij z laptopa pamięci, sprawdź jakie mają oznaczenie i kup 2 kości po 4GB z takim samym oznaczeniem (1066, 1333 lub 1600MHz).
  • Helpful post
    zen3x
    Level 34  
    qs300 wrote:
    zen3x wrote:

Dlaczego wypisujesz takie bzdury, przecież procesory intel i3/i5 pierwszej generacji (jak w tym laptopie Dell), obsługują max. 8GB pamięci RAM i to tylko tej wolniejszej 1333MHz.
    Miałem laptopa HP ProBook 6450b z procesorem intel i5-560M i jak włożyłem do niego pamięć o wyższym taktowaniu (1600MHz), to laptop nie odpalił.

Przez moje ręce przewinęło sie wieleset laptopów. Na potwierdzenie tego, że i5 pierwszej generacji obsługuje 16GB załączam zdjęcie. Lenovo x201. Pamięć ddr3 nie L i działa bez problemu.
    Używam tylko pamięci Samsunga i mogą 1600MHz.

Ile i jaki ram do poniższych laptopów.

8GB dla tego dell-a to jest wystarczająca ilość pamięci ram. Dlatego dwie 4 to optymalna wielkość. Pojedyncze DDR3 8GB przewyższają wartość tego komputera.
  • Helpful post
    qs300
    Level 32  
    Płyta główna w tym Dell'u jest na chipsecie Intel HM57.
    Chipset ten obsługuje max. 8GB pamięci RAM o max. taktowaniu 1333MHz.
    Poniżej screen.
    Ile i jaki ram do poniższych laptopów.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

zen3x wrote:
    Na potwierdzenie tego, że i5 pierwszej generacji obsługuje 16GB załączam zdjęcie. Lenovo x201. Pamięć ddr3 nie L i działa bez problemu.
    Używam tylko pamięci Samsunga i mogą 1600MHz.

A ile pamięci pokazuje Ci we właściwościach systemu?
    spoxx2006
    Level 15  
    Dziękuję za pomoc i dyskusję. Kupiłem nowe pamieci RAM. Do Della poszły dwie 4GB z taktowaniem 1333 MHz i 1,35V napięcia, do Lenovo dwie 8 GB z 1600MHz na 1,35 V. Z tego co już wiem, to najważniejsze jest napięcie czyli czy płyta zasila 1,5 V czy 1,35 V te kości pamięci RAM. Drugą sprawą jest sprawdzenie maksymalnej wielkości RAM obsługiwanej przez daną płytę główną. A na końcu taktowanie ponieważ jeżeli nawet wsadzimy do płyty na 1333 MHz kość pamięci 1600MHz to ta kość będzie chodzić jedynie na 1333 MHz i straciliśmy tylko trochę kasy.
    spoxx2006
    Level 15  
    Tak jak pisałem powyżej. Udało mi się kupić poprawne kości pamięci RAM, jeszcze raz dziękuję za pomoc.