Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami, spalony silnik

25 Nov 2020 13:59 519 12
  • Level 9  
    Witam.
    Mam problem z roletami. Chyba elektryk niezbyt to wymyślił Najpierw z grubsza opiszę jak jest wykonana instalacja. Proszę o pytania co do szczegółów a postaram się odpowiedzieć.
    Mam 7 rolet sterowanych radiowo, i manualnie. Do tego jest jeszcze łącznik centralny.
    Radiowe sterowanie za pomocą sterownika ST-01R inela oraz pilota Pil-19PMT.
    Centralny łącznik jest podpięty pod przewód z osobnej rozdzielnicy ,,roletowej'' a od niej wyprowadzonych jest 7 przewodów do każdej puszki przy oknach po jednym przewodzie.
    Problem powstaje w momencie gdy włączę przycisk centralny i jak rolety są jeszcze w ruchu, chcę zatrzymać którąś z rolet łącznikiem indywidualnym przy danej rolecie. Roleta owszem zatrzyma się, ale silnik wtedy zaczyna buczeć. Trzeba wtedy biec do rozdzielni odłączyć zasilanie rolet . Za pierwszym razem nie spostrzegłem się od razu i silnik rolety od tarasu się spalił.
    Gdy zasilanie się ponownie włączy to czasami jest ok a innym razem ciągle buczy.
    W odwrotnej sytuacji jest to samo, czyli gdy włączę przycisk od danej rolety i nie odczeka się ok 60 s po skończonej pracy ( słychać po tym czasie ciche pstryknięcie z puszki pod łącznikiem) a w tym czasie użyje się centralnego to silnik zaczyna buczeć i roleta stoi w miejscu lub czasem najpierw nią ,,szarpie" po czym się zatrzyma.
    Ostatnio znów ktoś z domowników się zapomniał i kolejny silnik buczy.
    Dodam, że kiedyś gdy tak się stało to dostałem się otwornicą do puszki z elektroniką( dostałem ponieważ każdą puszkę pod łącznikiem miałem zaślepioną i zaszpachlowaną, puszki te to takie białe kwadratowe, większe gdyż elektryk stwierdził że się w pogłębianych nie zmieści i do każdej rolety dołożył większe ) i popukałem w sterownik to wtedy jakby puścił i po włączeniu zasilania silnik już nie buczał. Innym razem pomogła wymiana sterownika.
    Proszę o pomoc czy da się to jakoś poprawić bo w przyszłości się ktoś zapomni i na pewno będzie się to powtarzać.
    Wiem, że po moim opisie to jak wróżenie z fusów, ale proszę o konkretne pytania najlepiej w punktach a postaram się odpowiedzieć, porobię zdjęcia itp.
    Z elektrykiem, który to robił nie mam kontaktu. Z resztą już nie chcę mieć.
  • Level 37  
    Wygląda na to że łącznik centralny wpięty bezpośrednio do silnika a nie modułów radiowych pewnie przez brak kabelków. Jedyna rada wywalić centralny łącznik. Można w niektórych pilotach sterować całą grupą/wszystkimi roletami jak tylko ilość kanałów na to pozwala. No chyba że masz więcej niż jeden kabelek od modułu do centralnego sterowania (przydały by się trzy : com ,góra ,dół)
  • Level 9  
    Na przykładzie tego zdjęcia od puszki w górę idą 3 przewody 3x chyba 1,5mm:
    -jeden wychodzi na zewnątrz do rolety
    -drugi do rozdzielnicy od sterowania centralnego rolet
    - trzeci to zasilanie rolet
    Z puszki w dół zasilanie do kolejnej rolety i ten co omija puszkę też do rozdzielnicy od sterownia centralnego z tym, że od innej rolety.
    Dodam, że w rozdzielnicy głównej mam 2 bezpieczniki związane z roletami opisane następująco:
    -pierwszy to zasilanie rolet
    -drugi to ,,rolety centralny'', chodzi chyba o zasilanie rozdzielni od centralnego sterowania rolet, w której jest to: (element z prawej strony nie dotyczy rolet)
    Dodam, że gdy wyłączę bezpiecznik pierwszy czyli zasilanie rolet i wcisnę przycisk centralny to rolety działają( z tym, że ta jedna roleta stoi i silnik brzęczy do momentu gdy ,,puści'' stycznik w rozdzielnicy od centralnego sterowania po skończeniu ruchu pozostałych rolet) natomiast przyciski indywidualne i pilot nie działają.
    Gdy zaś wyłączę drugi bezpiecznik ,,rolety centralny'' a pierwszy jest włączony to nie działa włącznik centralny a działają pilot i indywidualne łączniki z tym, że teraz musi być ciągle wyłączony gdyż ten jeden silnik brzęczy.
    Nie wiem, czy silnik już się spalił czy może sterownik się zawiesił i wystarczy tak jak kiedyś w innym popukać w niego?

Edit 20:18
    Te trzy przewody, o których pisałem, że idą od puszki w górę to przypomniało mi się, że tak naprawdę to dwa są w użyciu, gdyż ten co miał iść do silnika rolety został przy murze na zewnątrz ucięty ponieważ roleta miała swój przewód który jest wpuszczony w puszkę bezpośrednio na wylot przez mur i jest to przewód 4- ro żyłowy
  • Level 11  
    Ale masz to bez sensu zrobione jeszcze te puszki zaszpachlowane przyjdzie kiedyś do wymiany sterownika masakra a te przewody puszczone jeszcze w miejscu gdzie będziesz miał wiercone karnisze .Te sterowniki radiowe co posiadasz nie są przystosowane pod sterowanie centralne . To co ty teraz masz zrobione to masz tak na prawdę tzw. wymuszone centralne otwieranie i zamykanie .A ile masz żyłowe przewody puszczone z każdej twojej puszki indywidualnej do tzw. centralnej puszki tam gdzie masz cztery styczniki.
  • Level 9  
    Przemyslaw 1611984 wrote:
    Ale masz to bez sensu zrobione jeszcze te puszki zaszpachlowane przyjdzie kiedyś do wymiany sterownika masakra a te przewody puszczone jeszcze w miejscu gdzie będziesz miał wiercone karnisze .Te sterowniki radiowe co posiadasz nie są przystosowane pod sterowanie centralne . To co ty teraz masz zrobione to masz tak na prawdę tzw. wymuszone centralne otwieranie i zamykanie .A ile masz żyłowe przewody puszczone z każdej twojej puszki indywidualnej do tzw. centralnej puszki tam gdzie masz cztery styczniki.

Przewody, o które pytasz są 3 żyłowe
    Hmm... Ja już tam mieszkam 3 rok i mam wszystko wykończone. Przewodów nie poprzewiercałem ale co fakt to fakt. Bezsens. Trafiłeś w samo sedno i lepiej tego opisać nie można.
    Jeden sterownik już wymieniałem, do drugiego też się musiałem dostać ale jakoś się naprawił. Teraz znów kolejne dwa nie działają. Otwornica poszła w ruch i będą dodatkowe ramki z zaślepkami...
    A oto co tam znalazłem.
    Jako, że w tym przypadku łączniki do dwóch rolet są, jak widać na zdjęciu przy sobie ,to w puszce są dwa sterowniki + do każdego bonus w postaci przekaźników finder. Ledwo to wszystko wyjąłem.W innych puszkach nie ma przekaźników. Nie wytrzymałem i odezwałem się do człowieka, który to wyrzeźbił i okazuje się, że od tej puszki brakuje 1 przewodu(i faktycznie na pierwszym zdjęciu tego tematu widać, że pod oknami są 2 a powinny być 3), który powinien prowadzić do rozdzielnicy centralnej - tej z czterema stycznikami, i zastosował przekaźniki żeby obejść problem. (rolety miałem zakładane dużo później niż instalacja. Już po tynkach stąd nie można było dołożyć przewodu.)
    Naprawdę nie wiem czy technicznie ma to prawo bytu. Praktycznie od początku były problemy.
    Panowie czy przy obecnym okablowaniu jest opcja by to poprawnie zbudować? W jakiś inny sposób, na innych sterownikach czy coś?
    W ostateczności będę mógł zrezygnować z centralnego klawisza, ale to i tak trzeb aby to wszystko inaczej popodłączać
  • Level 11  
    Myślę że pójdzie tylko trzeba się dostać do sterowników do każdej puszki.
  • Level 9  
    Z tym nie będzie problemu. Zostały 2 szt do wywiercenia.
    Czy na tych sterownikach to pójdzie? I tak musiałbym kupić 2 nowe bo te co wczoraj wyjąłem są niesprawne. Podłączyłem każdego do innej rolety i po włączeniu bezpiecznika silnik buczał od razu bez wciskania łącznika.
    Czy może te sterowniki są naprawialne?

Edit 27.11.2020 10:20
    W tych sterownikach przekaźniki się posklejały, ostukałem i puściły więc geberalnie sprawne będą.
    Nie zmienia to jednak faktu, że będę czekał na informację w jaki sposób to poprawić by sterowanie centralne nie koligowało z pozostałym sterowaniem.
  • Level 9  
    Przemyslaw 1611984 wrote:
    Myślę że pójdzie tylko trzeba się dostać do sterowników do każdej puszki.

Przemyslaw, pomożesz się z tym uporać?
  • Level 11  
    Pomogę tylko na razie mam urwanie głowy i nie mam czasu daj mi kilka dni to ci rozrysuje schemat jak to najlepiej ofikać.

Dodano po 7 [godziny] 15 [minuty]:

Dobrze jeszcze musimy ustalić jedną bardzo ważną rzecz czy zasilanie na rolety (wszystkie) a ta skrzynka z tym centralnym zamykaniem powinieneś mieć z tej samej fazy czy tak faktycznie masz.
    Druga sprawa chodzi o sterowanie lokalne czyli tam gdzie jest sterownik ST-01R musisz to zbadać i mi odpisać ST-01R powinien po zadaniu sygnału np. zamykanie powinien trzymać sygnał jakiś tam czas na przewodzie od silnika mimo że krańcówka w silniku wyłączy napęd on nadal powinien trzymać sygnał przez określony czas a potem puścić musisz to ustalić czy tak faktycznie jest .
  • Level 9  
    Jeśli chodzi o fazy to zasilanie rolet i zasilanie centralnego zamykania zabezpieczone są odrębnymi bezpiecznikami, lecz są w tej samej sekcji(pod tą samą różnicówką jednofazową). Czyli TAK
    Natomiast co do drugiego pytania to tak sterownik trzyma sygnał po wyłączeniu silnika przez krańcówkę bodajże jeszcze ok 60 s.
  • Level 43  
    borys24so wrote:
    zasilanie rolet i zasilanie centralnego zamykania zabezpieczone są odrębnymi bezpiecznikami, lecz są w tej samej sekcji(pod tą samą różnicówką). Czy oznacza to, że są pod jedną fazą?

Nie koniecznie.
    Ten RCD jest 1, czy 3 fazowy ?
    Jeśli jedno to są na tej samej fazie, jak 3 fazowy to nie wiadomo, może być jedna i ta sama faza, mogą być różne fazy.
  • Level 9  
    kokapetyl.Dopisałem informację podczas gdy oodpisywałeś. Heh sam sobie odpowiedziałem na pytanie
  • Level 43  
    borys24so wrote:
    Heh sam sobie odpowiedziałem na pytanie

No to chwała Tobie. :D