Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwny problem z telefonem

Jogesh 14 Oct 2005 17:48 1367 6
 • #1
  Jogesh
  Level 28  
  Witam
  Mam bardzo dziwny problem z telefonem stacjonarnym bezprzewodowym. Problem wygląda tak.

  Gdy podnosze słuchawkę, to nie słychać nic, poza cichym szumem. Ale gdy rónocześnie podniosę słuchawkę w drugim aparacie podłaczonym równolegle, to w tym pierwszym pojawia się sygnał. Zmierzyłem napięcie lini telefonicznej jest 53V a gdy w tym zepsutym jest podniesiona słuchawka, to jest 43V. Gdy zaś podniosę słuchawkę w tym sprawnym, to napięcie spada do 15V. Który układ moze nie działać? Gdzie szukać usterki?

  Model telefonu, to SENAO 359 PLUS.

  Mam nadzieję, że ktoś się orientuje co może być zepsute.

  W telefonie są ukłądy HT9032, HT9200, HT31700, LM357 i kilka innych.

  Pozdr.
 • #2
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Nie jest to dziwny problem.Centrala nie identyfikuje podniesienia słuchawki.Te zmiany napiecia to robota centrali-reakcja na skokową zmianę obciążenia, tak przełacza ze stanu "oczekiwanie" do stanu "rozmowa". Centrala na sprawny telefon reaguje prawidłowo i daje "dial tone"Szukaj uszkodzenia w obwodach wejściowych-liniowych bazy . Lupa,miernik,lutownica. Schematu jak nie ma na stronach zza Buga to nie ma nigdzie.A przepięcia od linii nie było??
  WW
 • #3
  Jogesh
  Level 28  
  Wszystkie elementy jakie dopadłem sprawdziłem. Mogło być jakieś przepięcie na lini, ale tylko ten telefon się uszkodził. Pozatym gżeje się jeden opornik, ale tylko gdy podnosi się słuchawkę. Jeżeli zaś podniose słuchawkę równocześnie z drugim, to się nie grzeje.
  Zamieszczam kawałek schematu, który odrysowałem.
 • Helpful post
  #4
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Podziwiam.
  Nic wiecej nie poradze-tutaj trzeba lepszego niż ja elektronika.
  Jak nie pomoże wymiana tranzystora po tym oporniku co sie grzeje (2K555 cos tam..) to dalsza analiza schematu. Ewidentnie siedzi przełączanie bazy z trybu czuwania (czeka na dzwonek) w tryb rozmowy.
  Dlatego jeżeli podniesiemy słuchawke na równoległym telefonie centrala zmianę rozpoznaje oporności aparatu i obniża napięcie linii to grzanie ustaje (co 5-15 V to nie 40 kilka...) NIe widzę na schemacie linii -idzie wprost na mostek???
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Za 2N5551 możesz wstawić MPSA43,42 zwracjąc ewentualnie uwagę na kolejność wyprowadzeń, gdyż zależnie od producenta, bywa to różnie.
 • #7
  Jogesh
  Level 28  
  Gdy zwarłem bazę i kolektor tego dolnego 2N5551 za pomocą rezystora 27k, to pojawił się normalny sygnał. Może teraz sie wyjaśni co jest nie tak? Czy może go na stałe wlutowac?, albo ten 2N jest zepsuty?


  Już udało się !!! :D
  Spalony był rezystor 471, czyli 470Ω poniędzy bazą dolnego 2N i rezystorem 183. Jak wymieniłem go, to działa. Ciekawe jakiej jakości musiał być...

  Wszystkim bardzo dziekuję.

  Pozdr.