Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Electrolux ESL65070R - 3 krotnie wypompowuje wodę, kończy błędem

vince4all 26 Nov 2020 14:16 1797 2
    vince4all
    Level 10  
    Proszę o pomoc w diagnozie problemu ze zmywarką Electrolux ESL65070R. Od jakiegoś czasu w trakcie normalnego programu zmywarka nie kończyła go, mniej więcej w połowie lub pod jego koniec 3 krotnie odpompowywała wodę po czym kończyła błędem - 2 mrugnięcia końca i 2 sygnały dźwiękowe. Robiłem reset i ustawiałem program np. 30min lub eco. Zmywarka wtedy raz odpompowała wodę, program startował i kończył się (zmywarka pobierała wodę wszystko było ok na jakiś czas). Wczoraj znów miała miejsce podobna historia ale tym razem reset nie pomaga i zmywarka od razu po uruchomieniu któregokolwiek programu (nawet testowego) 3 krotnie odpompowuje wodę i kończy błędem jw. nie pobiera już wody. Co może być przyczyną?

Co zostało sprawdzone:
    - po nalaniu gorącej wody do zbiornika (żeby oczyścić wszystko), zmywarka odpompowuje ją do końca - jest praktycznie sucho, sam zbiornik czyściutki
    - czujnik zmętnienia czysty
    - hydrostat czysty, wężyk wyczyszczony czysty
    - pływak wydaje się ok, wszędzie sucho

Był serwis, sprawdzili to samo jw. obstawili moduł sterowania do wymiany. Miałem z nim problemy jakiś czas temu, walnął rezystor R70 i układ LNK304GN. Nie sądzę jednak żeby moduł mógł dawać taki objaw. Może hydrostat, czujnik albo pływak do wymiany?
    kecajk49
    Level 32  
    Wyczyszczenie misy poprzez napełnienie jej gorącą wodą niewiele daje a doprowadzenie jej do odpowiedniej czystości to nie jest łatwa sprawa gdyż wymaga udrożnienia kanałów do których nie masz bezpośrednio dostępu można to zrobić korzystając z Meglio i goracej wody przepompowując ten roztwór najlepiej korzystając z zewnętrznej pompki obiegowej, która pomoże w rozpuszczeniu zgromadzonych tam osadów na bazie tluszczu a w przypadku braku pompki można to zrobić korzystając z zewnętrznych wężyków podłączonych do misy i pochylania zmywarki w trakcie tej "zabawy"dla wytworzenia przepływu wewnątrz misy.
    Trzeba to powtórzyć kilkukrotnie za każdym razem tworząc nowy roztwór do mycia.
    Do usuwania zanieczyszczonej wody korzystamy z pompki zabudowanej w zmywarce a resztki z misy to ścierką, gąbką etc.
    Jest to błąd I20,to że misa jest pusta widzisz tylko Ty, nie widzi tego je sterownik, musisz wyczyśćić misę ale czy to wystarczy, oto jest pytanie.
    Możesz na próbę odczepić hydrostat od ukladu hydraulicznego, nie od elektronik i zobacz co się będzie działo.
    Jak zacznie pobierać wodę to potwierdzi info o brudnej misie, spróbój jeśli nie to może być niesprawna elektronika.
    Kiedyś u znajomej z czys takim walczyliśmy i wyszło że jednak elektronika a "nie sa to tanie rzeczy", cytując klasyka.
    Skończyło sie na serwisie za kilka stówek ale z kieszeni ubezpieczyciela.
    vince4all
    Level 10  
    Czytałem w innych tematach z podobnym problemem, żeby sprawdzić wężyk od hydrostatu, czy jest drożny - jest. Sprawdziłem jak był podłączony - dmuchałem w niego bez problemu, po nalaniu wody do zbiornika i podstawieniu kubka pod wężyk woda ściekała normalnie. Dmuchałem również i szły bąbelki ze zbiornika. Uruchomiłem teraz zmywarkę na AUTO i 3 razy odpompowała wodę po czym... Zaczęła nalewać wodę... Na razie zostawiłem, niech się przepłucze i sprawdzę później ponownie. Może pomogło?

EDIT:

Na razie uruchomiłem program testowy i przeszedł do końca. Zobaczymy pierwsze zmywanie jutro/pojutrze. Możliwe, że coś odetkałem przy tym hydrostacie, chociaż wątpię :)