Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Odkurzacz Zelmer Syrius - Agregat 309.1 wymiana łożysk

ToJestNick 26 Nov 2020 17:08 585 3
    ToJestNick
    Level 31  
    Witam.
    Odkurzacz jak w temacie.
    Agregat jeszcze pracował i tarcza łożyskowa nie uległa stopieniu. Jednakże po rozmontowaniu łożyska praktycznie się rozleciały.

Zdemontuje z wirnika przez delikatne rozszlifowanie wewnętrznej bieżni. Zejdą kombinerkami.

Pytanie mam następujące:

Łożyska wnioskuję, że 608Z (mam dostęp do łożysk FŁT więc nie ma problemu).
    Pytanie.. One są jakoś wklejane czy siedzą po prostu ,,na wcisk"? Nie widać śladów kleju a agregat rozeszedł się bez użycia siły.

Kolejne pytanie.
    Agregat 308 od 309 czym się różni? Budowa taka sama, numeracja stojana też. Na wirniku brak widocznych numerów. Turbinka ssąca bez różnic.

Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam!
  • Helpful post
    78db78
    Level 40  
    Łożyska na wirnik na wcisk tylko nie wal młotkiem uszkodzisz komutator. W gniazda tez na wcisk jak masz luz to musisz na klej bo wytrą obudowę.
    ToJestNick
    Level 31  
    78db78 wrote:
    Łożyska na wirnik na wcisk tylko nie wal młotkiem uszkodzisz komutator. W gniazda tez na wcisk jak masz luz to musisz na klej bo wytrą obudowę.

Łożyska sobie wciskam na imadle także spokojnie ;) Wymieniałem nie raz w starszych silnikach typu 300 itp :) Ale silnik z plastikowymi tarczami łożyskowymi robiłbym pierwszy raz.. Robiłbym bo niestety muszę zakupić inny silnik. Rozcinałem dolne łożysko aby je zdjąć i szlifierka się omsknęła przecinając uzwojenie. :| :| :| :| :| :| :| :| :| :| No cóż.
    Temat chyba do zamknięcia

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Wracając.

Odkurzacz mi się podoba i jest wygodny więc mimo to chcę go naprawić.

Myślałem nad zamówieniem nowego silnika na znanym portalu aukcyjnym z roczną gwarancją.
    Tyle, że myślę nad modelem 309,5 zamiast 309,1. Czymś się te silniki różnią poza cyferką?

Odkurzacz ma nawiniętą na nowo sprężynę na zwijaczu, nowe pierścienie z konektorami (nie urwą się przewody) oraz mam do niego 13 worków, 4 filtry wlotowe i dwa wylotowe. Szkoda go złomować.
    ToJestNick
    Level 31  
    Zamówię nowy silnik.