Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Odkurzacz Zelmer Syrius 1800W - Zmiana silnika z 309.1 na 309.5

ToJestNick 27 Nov 2020 17:24 1188 28
Bosch
    ToJestNick
    Level 31  
    Witam.
    Odkurzacz jak w temacie.
    Pytanie następujące.

Można silnik 309.1 podmienić na mocniejszy 309.5? Elektronika sterująca to wytrzyma?

Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Bosch
  • Helpful post
    rnb_bolii
    Level 38  
    Witam. Jeśli triak jest ten sam co w mocniejszej wersji, to nie ma problemu. Reszta elektroniki nie ma znaczenia.
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Witam. Jeśli triak jest ten sam co w mocniejszej wersji, to nie ma problemu. Reszta elektroniki nie ma znaczenia.

Czyli rozumiem, że elektronika steruje tylko triakiem? Moc silnika nie ma znaczenia?
  • Helpful post
    rnb_bolii
    Level 38  
    Jeśli triak jest taki sam montowany do wersji 1400W jak i 1600W, to nie ma problemu. Bo mowa tu o zmianie silnika na 1600W?
  • Bosch
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Jeśli triak jest taki sam montowany do wersji 1400W jak i 1600W, to nie ma problemu. Bo mowa tu o zmianie silnika na 1600W?

Tak na silnik 1600W. Obecnie mam włożony 308,2 i niestety ciąg jest słaby.
    rnb_bolii
    Level 38  
    Coś już pokręcone. W temacie jest 1800W. To jak to. Sam się zakręciłem tymi silnikami patrząc na kod. To jak to jest? 308.... To 950W. To ktoś zmienił na słabszy silnik? Piszesz że masz silnik 309.1. Nic nie kapuje.
    A słaby ciąg może czym innym spowodowany...
    ToJestNick
    Level 31  
    Ja zmieniłem na słabszy silnik bo oryginalny zdechł. Teraz chcę przywrócić oryginał albo założyć ciut mocniejszy. Kolega co siedzi w odkurzaczach znowu ostrzega mnie, że to zły pomysł bo Syrius ma delikatną elektronikę która może tego nie udźwignąć. Triak jest niby o maks obciążeniu 2700W... Sam już nie wiem
    rnb_bolii
    Level 38  
    Od tej informacji powinieneś zacząć posta...
    Silnik nie ma nic do elektroniki. Tylko ten triak jest ważny.
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Od tej informacji powinieneś zacząć posta...
    Silnik nie ma nic do elektroniki. Tylko ten triak jest ważny.

Jesteś tego pewien i mnie o tym zaręczasz? Podobno te elektroniki nie były zbyt trwałe a są na procesorze. Triaka od mocniejszej wersji (jupiter 2100W) mam więc to nie problem podmienić.
    rnb_bolii
    Level 38  
    Nic już nie kapuje. Masz odkurzacz i jaki silnik był fabrycznie wstawiony? Ile W? 1400W? I chcesz dać 1600W?
    ToJestNick
    Level 31  
    Fabrycznie był silnik 309,1 a chcę wsadzić 309,5. Ten pierwszy miał podobno 1400W, a ten drugi ma 1600W
    rnb_bolii
    Level 38  
    Nic nie powinno się stać. Tam jest "miękki start"? A myślisz że mocniejszy silnik aż tak zmieni ssanie? Czemu nie trzymasz się tak jak producent przewidział. Czemu w temacie jest 1800W? Tego nie rozumię. To co zabiera te 200W? Chcesz dać 1600W to mniej. Więc w czym problem.
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Nic nie powinno się stać. Tam jest "miękki start"? A myślisz że mocniejszy silnik aż tak zmieni ssanie? Czemu nie trzymasz się tak jak producent przewidział. Czemu w temacie jest 1800W? Tego nie rozumię. Chcesz dać 1600W to mniej. Więc w czym problem.

Odkurzacz ma napisane 1800W a silnik ma mniej stąd tyle w temacie.

Nie trzymam się bo mam do kupienia nowy 309.5 za pół ceny sklepowej. Za oryginał 309.1 zapłacę drugie tyle. Temu jeśli odkurzaczowi nic nie będzie wolałbym zamontować mocniejszy.

Tak jest miękki start.
    rnb_bolii
    Level 38  
    Jeżeli silnik jest z pewnej firmy i z gwarancją. To nic sie nie stanie. Bedzie działał.
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Jeżeli silnik jest z pewnej firmy i z gwarancją. To nic sie nie stanie. Bedzie działał.

Normalna gwarancja 12 miesięcy od producenta. Sklep się zwija z rynku i wyprzedaje asortyment.
  • Helpful post
    rnb_bolii
    Level 38  
    Zwija z rynku... To gdzie się będziesz ubiegać w razie problemu?
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    Zwija z rynku... To gdzie się będziesz ubiegać w razie problemu?

Z tego co mówią gwarancja obowiązuje także bezpośrednio u producenta
    rnb_bolii
    Level 38  
    A wiesz że maiłem taki problem z wymianą stojana. Kupiłem nowy, podobno oryginał... Szlak go trafiło za dwa tygodnie. Gość zamknął działalność i lipa. Kupiłem cały silnik potem. Do św. spokoju. Pewny.
    ToJestNick
    Level 31  
    To ja już nie wiem co robić w takim razie
    rnb_bolii
    Level 38  
    Numery fabryczne dają pewność silnika. Porównać z oryginałem.
    ToJestNick
    Level 31  
    A są podróbki identycznie wyglądające?
    rnb_bolii
    Level 38  
    Ja sie spotkałem ze stojanem słabej jakości. Nie wiem jak cały silnik w Twoim przypadku. Ale może jest ok , a Ja tyko straszę nie potrzebnie. Bądźmy dobrej myśli. Niby Bosch przejął zelmera, ale jak to tam jest to już nie wiem dokłanie.. Czy to nie chiny też klepią...
    ToJestNick
    Level 31  
    A niech klepie kto chce, byle się nie psuło :P
    rnb_bolii
    Level 38  
    A taka ciekawostka, mam zelmera cobre plus z regulacją od 20 lat. Jedynie co sie popsuło, że kabel się uszkodził przy zwijaczu. Nic innego nie było naprawiane. Działa. Zmęczona obudawa jedynie. Tak samo mam z pralką ariston margerita 2000, też kupioną w tym samym czasie. Działa bez żadych problemów. Dało sie zrobić dobry sprzęt? Dało...
    ToJestNick
    Level 31  
    rnb_bolii wrote:
    A taka ciekawostka, mam zelmera cobre plus z regulacją od 20 lat. Jedynie co sie popsuło, że kabel się uszkodził przy zwijaczu. Nic innego nie było naprawiane. Działa. Zmęczona obudawa jedynie. Tak samo mam z pralką ariston margerita 2000, też kupioną w tym samym czasie. Działa bez żadych problemów. Dało sie zrobić dobry sprzęt? Dało...

Jeżeli mowa o Cobra 2010 to dwie sprzedałem w zeszłym tygodniu ale mam jeszcze 3 w piwnicy :D Ich pięta achillesowa to pękająca obudowa przy przednim kółku. Na wszystkie które posiadałem tylko jedna ma nie klejoną obudowę.

Dodano po 1 [minuty]:

Syriusa mam stąd co większość sprzętu w domu czyli z wystawek elektrośmieci. Miał zerwaną sprężynę zwijacza oraz całkowicie rozsypane łożysko silnika przez co stopiła się tarcza łożyskowa. Miałem wymieniać łożyska ale niestety uszkodziłem wirnik.
    rnb_bolii
    Level 38  
    Zgadza sie. Też mam to pęknięcie. I tam ciągnoł syf i osad zostaje na tym filtrze przy silniku. Znam, znamy to. Ale pojawiło sie jakieś pół roku temu. Narazie przyklejiłem tam taśmę wulkanicacyjną by uszczelnić. Ale pewnie wymienie ten korpus jak nie padnie odkurzacz😉
    ToJestNick
    Level 31  
    Mam zdrowy korpus możemy się dogadać :D Tylko kolor może się nie zgadzać :/ To były dobre odkurzacze. Nawet zwijacze były jakoś lepiej przemyślane
    rnb_bolii
    Level 38  
    To na PW daj. Pomyśle. Daj foty tam. To się zobaczy. Cene.
    ToJestNick
    Level 31  
    Silnik zamontowany- pókl co działa więcej niż dobrze. W końcu ten odkurzacz zaczął ciągnąć. Ciężko oderwać ssawkę od dywanu. Polecam każdemu taką podmianę :) Pozdrawiam!