Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zabezpiecznie przedlicznikowe, a ogranicznik mocy.

mrapala1 27 Nov 2020 20:20 666 22
    mrapala1
    Level 5  
    Witam, mam w domku letniskowym moc umowną 15kW i zabezpiecznie przedlicznkowe topikowe 3x25A. Chciałbym używać przepływowy podgrzewacz wody KOSPEL 15kW. Do tego dochodzi pompa hydroforu (1,5kW - 3f). Jakie jest ryzyko, że podczas używania podgrzewacza, pompy i na przykład czajnika (2kW - 1f) oraz kuchenki elektrycznej (2kW -1f zadziała mi zabezpieczenie przedlicznikowe? Czajnik i kuchenka są na osobnych fazach.

Czy można zainstalować za licznikiem ogranicznik mocy umownej 25A, który zadziała przed zadziałaniem zabezpieczenia przedlicznikowego i czy w ogóle jest taka potrzeba i zasadność? A może powinienem wnioskować o większy przydział mocy?

Ostatecznie KOSPEL ma możliwość wyboru 9/12/15kW, ale wolałbym ciepłą wodę a nie letnią ;)

Dziękuję za odpowiedzi.
    adwlodar
    Level 27  
    mrapala1 wrote:
    Ostatecznie KOSPEL ma możliwość wyboru 9/12/15kW, ale wolałbym ciepłą wodę a nie letnią

Eee tam... ciepła to dopiero od 20kW się zaczyna :D

A tak serio... myślę jednak, że temperaturę możesz jednakową ustalić na wszystkich tych wersjach. Kwestia tego jak szybko tą wodę otrzymasz i jakie warunku instalacyjne masz u siebie.

mrapala1 wrote:
    Czy można zainstalować za licznikiem ogranicznik mocy umownej 25A

Nie nam o tym decydować. To ustala ZE.
    moze-byc
    Level 28  
    mrapala1 wrote:
    Czy można zainstalować za licznikiem ogranicznik mocy umownej 25A, który zadziała przed zadziałaniem zabezpieczenia przedlicznikowego i czy w ogóle jest taka potrzeba i zasadność?

Za licznikiem możesz instalować co chcesz, ale problem jest taki że po prostu masz za duże wymagania jak na warunki. Ogranicznik mocy nie ogranicza mocy tylko wyłączy Ci zasilania po jej przekroczeniu.
    mrapala1 wrote:
    Jakie jest ryzyko, że podczas używania podgrzewacza, pompy i na przykład czajnika (2kW - 1f) oraz kuchenki elektrycznej (2kW -1f) wyzwoli mi zabezpieczenie przedlicznikowe?

Nie.
    mrapala1 wrote:
    A może powinienem wnioskować o większy przydział mocy?

No fajnie by było :) To że bezpieczniki powalają Ci pobrać więcej nie znaczy że możesz. A jaki masz licznik energii? Elektroniczny czy indukcyjny?
    mrapala1
    Level 5  
    adwlodar wrote:
    mrapala1 wrote:
    Ostatecznie KOSPEL ma możliwość wyboru 9/12/15kW, ale wolałbym ciepłą wodę a nie letnią

Eee tam... ciepła to dopiero od 20kW się zaczyna :D

A tak serio... myślę jednak, że temperaturę możesz jednakową ustalić na wszystkich tych wersjach. Kwestia tego jak szybko tą wodę otrzymasz i jakie warunku instalacyjne masz u siebie.

mrapala1 wrote:

Domek letniskowy :) czyli 1x kabina, umywalka i zlew.

A ogranicznik za licznikiem, czyli ja sobie mogę zdecydować tylko czy jest sens? Chodzi o ty czy będzie mi wyzwalało zabezpieczenie przedlicznikowe jak za dużo na raz włączę urządzeń.

Dzięki za odpowiedź

moze-byc wrote:
    mrapala1 wrote:
    Czy można zainstalować za licznikiem ogranicznik mocy umownej 25A, który zadziała przed zadziałaniem zabezpieczenia przedlicznikowego i czy w ogóle jest taka potrzeba i zasadność?

Za licznikiem możesz instalować co chcesz, ale problem jest taki że po prostu masz za duże wymagania jak na warunki. Ogranicznik mocy nie ogranicza mocy tylko wyłączy Ci zasilania po jej przekroczeniu.
    mrapala1 wrote:
    Jakie jest ryzyko, że podczas używania podgrzewacza, pompy i na przykład czajnika (2kW - 1f) oraz kuchenki elektrycznej (2kW -1f) wyzwoli mi zabezpieczenie przedlicznikowe?

Nie.
    mrapala1 wrote:
    A może powinienem wnioskować o większy przydział mocy?
    No fajnie by było :) To że bezpieczniki powalają Ci pobrać więcej nie znaczy że możesz. A jaki masz licznik energii? Elektroniczny czy indukcyjny?

Wolę żeby mi właśnie zadziałał ogranicznik mocy po przekroczeniu niż zabezpieczenie przedlicznikowe do którego dostępu nie mam. Tylko pytanie czy to tak zadziała?

Licznik elektroniczny CORAX.
    tyqva
    Level 26  
    adwlodar wrote:

mrapala1 wrote:

Za licznikiem coś ustala ZE? Chyba z rozpędu tak napisałeś.
    Można zainstalować, ale lepiej inne urządzenie - ogranicznik typu OM-633.
    moze-byc
    Level 28  
    tyqva wrote:
    Można zainstalować, ale lepiej inne urządzenie - ogranicznik typu OM-361.

Też średnio. Autor chce użyć podgrzewacz przepływowy - widać po mocy. Znaczy po zastosowaniu tego urządzenia, gdy autor będzie brał prysznic a ktoś włączy czajnik, zafunduje mu zimną kąpiel bo podgrzewacz się wyłączy.
    tyqva
    Level 26  
    moze-byc wrote:
    tyqva wrote:
    Można zainstalować, ale lepiej inne urządzenie - ogranicznik typu OM-361.

Też średnio. Autor chce użyć podgrzewacz przepływowy - widać po mocy. Znaczy po zastosowaniu tego urządzenia, gdy autor będzie brał prysznic a ktoś włączy czajnik, zafunduje mu zimną kąpiel bo podgrzewacz się wyłączy.

Trzeba podłączyć odwrotnie niż myślisz.
    moze-byc
    Level 28  
    tyqva wrote:
    Trzeba podłączyć odwrotnie niż myślisz.

Tak/nie.
    Faktycznie pozwoli to zabezpieczyć się przed działaniem zabezpieczeń nadprądowych. Problem w tym że sam podgrzewacz zamyka nam dostępny limit mocy umownej. Także raz że będzie to niewygodne, a dwa że i tak będziemy paręset watów ponad moc umowną na oświetleniu, lodówkach, telewizorach itp.
    tyqva
    Level 26  
    No dobra, może i masz rację, powinienem zaproponować przekaźnik priorytetowy.
    Zabezpiecznie przedlicznikowe, a ogranicznik mocy.
    Michał643
    Level 25  
    Stan obecny jest taki:
    podgrzewacz: 21,7 A (15 kW) 13 A przy 9 kW
    kuchenka: 8,7 A
    czajnik: 8,7 A
    silnik:2,17 A
    Wynika z tego że ustawiając podgrzewacz na 9 kW może kolega używać wszystkich urządzeń jednocześnie bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, bo czajnik i kuchenka są na innych fazach.

Przy 15 kW włączenie czajnika/kuchenki spowoduje z pewnością zadziałanie zabezpieczenia po pewnym czasie (będą to pojedyncze minuty). Właściwie możliwości rozwiązania tej sytuacji sam już kolega przedstawił. Ogranicznik mocy jest rozwiązaniem najprostszym. Przekaźnik priorytetowy nieco lepszym, choć może się okazać kłopotliwy w realizacji (nie wiem jak wygląda instalacja kolegi, ale w starym budownictwie często było np tak że 1 faza = 1 piętro, więc nie było wydzielonego obwodu tylko dla czajnika). Dodam tylko, że 9 kW na podgrzewaczu powinno dać wystarczająco ciepłą wodę w przypadku prysznica.
    mrapala1
    Level 5  
    Piszecie, że nie ma ryzyka, że mi wywoli zabezpieczenie przedlicznikowe, więc właściwie to mi to wystarczy. Jeżeli raz na jakiś przekroczę moc umowną to też się chyba nic nie stanie. Nie mieszkam tam, wiec raczej sporadycznie by do tego dochodziło. Domek jest w lesie z utrudnionym dojazdem, dlatego tak się martwię o zab. przedlicznikowe, bo jest zaplombowane. Jeśli już coś ma wyzwolić to lepiej żebym miał do tego dostęp, dlatego pytałem o ogranicznik mocy umownej.
    moze-byc
    Level 28  
    tyqva wrote:

Nie. Moim zdaniem albo nie przekraczamy mocy umownej bo możemy za to beknąć, albo przekraczamy i lekko ograniczamy wygodę używania sprzętu w domku.
    Albo dajemy 12kW i niczego nie musimy łamać ani ograniczać.
    O! Tak to widzę. Albo autor bierze 12kW, albo chce więcej i bierze do tego więcej mocy.

Dodano po 1 [minuty]:

mrapala1 wrote:
    Domek jest w lesie z utrudnionym dojazdem, dlatego tak się martwię o zab. przedlicznikowe, bo jest zaplombowane.

Wtedy zrywasz plombę, wymieniasz wkładki na nowe i takie same i dzwonisz do ZE ze zgłoszeniem że musiałeś zerwać i żeby przyjechali zaplombować. Za usługę płacisz 30pln.
    mrapala1
    Level 5  
    moze-byc wrote:
    tyqva wrote:

Nie. Moim zdaniem albo nie przekraczamy mocy umownej bo możemy za to beknąć, albo przekraczamy i lekko ograniczamy wygodę używania sprzętu w domku.
    Albo dajemy 12kW i niczego nie musimy łamać ani ograniczać.
    O! Tak to widzę. Albo autor bierze 12kW, albo chce więcej i bierze do tego więcej mocy.

Dodano po 1 [minuty]:

mrapala1 wrote:
    Domek jest w lesie z utrudnionym dojazdem, dlatego tak się martwię o zab. przedlicznikowe, bo jest zaplombowane.

Wtedy zrywasz plombę, wymieniasz wkładki na nowe i takie same i dzwonisz do ZE ze zgłoszeniem że musiałeś zerwać i żeby przyjechali zaplombować. Za usługę płacisz 30pln.

To jeszcze inaczej zapytam, co by się musiało stać żeby mi wyzwoliło zabezpieczenie przedlicznikowe topikwe 3x25A oprócz oczywistego zwarcia? Wystarczy że przekroczę 17kW? A jeśli przekroczę to po jakim czasie zadziałają te bezpieczniki?
  • Helpful post
    moze-byc
    Level 28  
    mrapala1 wrote:
    co by się musiało stać żeby mi wyzwoliło zabezpieczenie przedlicznikowe topikwe 3x25A

Musiałbyś przekroczyć okolice 36A na jednej fazie.
    mrapala1 wrote:
    A jeśli przekroczę to po jakim czasie zadziałają te bezpieczniki?

5 minut.
    Dlatego napisałem:
    moze-byc wrote:
    mrapala1 wrote:

Nie zadziała.

Ale przekraczasz moc umowną, licznik może to zarejestrować że dzieje się to nagminnie, bo nagminnie będziesz przekraczał 15kW ogrzewaczem plus czymkolwiek innym i będziesz miał przeboje z ZE.
    Kup mniejszy podgrzewacz albo kupuje więcej mocy.
    mrapala1
    Level 5  
    moze-byc wrote:
    mrapala1 wrote:
    co by się musiało stać żeby mi wyzwoliło zabezpieczenie przedlicznikowe topikwe 3x25A

Musiałbyś przekroczyć okolice 36A na jednej fazie.
    mrapala1 wrote:
    A jeśli przekroczę to po jakim czasie zadziałają te bezpieczniki?

5 minut.
    Dlatego napisałem:
    moze-byc wrote:
    mrapala1 wrote:

Nie zadziała.

Ale przekraczasz moc umowną, licznik może to zarejestrować że dzieje się to nagminnie, bo nagminnie będziesz przekraczał 15kW ogrzewaczem plus czymkolwiek innym i będziesz miał przeboje z ZE.

Kup mniejszy podgrzewacz albo kupuje więcej mocy.

Podgrzewacz ma zworkę ustalającą moc, więc luz.

W sumie to ten ogranicznik mocy umownej 25A też mnie nie zabezpieczy przed przekroczeniem mocy umownej :D

A ktoś się orientuje jakie są koszta zwiększenie mocy? Powiedzmy do 20kW? W złączu mam BM 3x25A i zasilanie 4x50mm² Al a WLZ 10mm² Cu
    moze-byc
    Level 28  
    Zależnie od operatora ale około kilkadziesiąt PLN/kW.
    Ktoś_tam
    Level 30  
    Zimna woda ma to do siebie, że zimą jest zimniejsza niż latem. Natomiast latem często bierze się prysznic lub kąpiel aby się ochłodzić. Z tych dwóch zdań można założyć, że podgrzewacz nie musi chodzić na max. Tyle powiem z doświadczenia. Co prawda używam podgrzewacza gazowego więc nie wiem do końca z jaką mocą grzeje ale zimą trzeba go mocniej podkręcić (dać większy płomień).
    Pytanie czy zimą też go będziesz używać? Czy już go w ogóle używałeś? Być może z mniejszą mocą też dasz radę. Wtedy zabezpieczenia przedlicznikowe wytrzymają, tym bardziej że w krótkim okresie mogą wytrzymać dodatkowe kilka amperów. Oczywiście trzeba wiedzieć jakie urządzenia mogą chodzić na raz aby zabezpieczenie nie zadziałało, ale to już powinna być już niewielka niedogodnoścć. Jak sporadycznie będziesz przekraczać moc umowną to nic negatywnego nie powinno się stać.
    mrapala1
    Level 5  
    moze-byc wrote:
    Zależnie od operatora ale około kilkadziesiąt PLN/kW.
    Operator PGE. To jest opłata jednorazowa? Czyli wystarczy że im zapłacę powiedzmy 300zł jednorazowo i mam spokój? Oczywiście biorę wariant optymistyczny czyli zmianę umowy i wymianę zabezpieczeń przed licznikiem.
    moze-byc
    Level 28  
    A ja właśnie zdałem sobie sprawę że ogrzewacz musi sam dostosowywać chwilową moc by utrzymać stałą temperaturę na wyjściu przy różnym poborze ciepłej wody. Także nawet jakbyś zainstalował sobie 100kW to i tak nie przekroczy tego co jest potrzebne.

Dodano po 33 [sekundy]:

mrapala1 wrote:
    To jest opłata jednorazowa?

Tak.
    mrapala1
    Level 5  
    moze-byc wrote:
    A ja właśnie zdałem sobie sprawę że ogrzewacz musi sam dostosowywać chwilową moc by utrzymać stałą temperaturę na wyjściu przy różnym poborze ciepłej wody. Także nawetjakbyśzainstalował sobie 100kW to i tak nie przekroczy tego co jest potrzebne.

Czyli raczej nie będę przekraczał mocy umownej? :D Już zgłupiałem :D
    moze-byc
    Level 28  
    mrapala1 wrote:
    Już zgłupiałem

Ja bardziej :) Przepraszam, trochę namieszałem.
    mrapala1 wrote:
    Czyli raczej nie będę przekraczał mocy umownej?

Nie zawsze, a raczej będziesz miał tylko taką możliwość. Podgrzewacz grzeje na bieżąco wodę którą ktoś pobiera, czy to pod prysznicem czy w kuchni. Im więcej wody będziesz pobierał tym więcej mocy pobierze podgrzewacz. Mógłbym to policzyć ale nie mam żadnych sensownych danych ile wody, jaka temperatura. W każdym razie czy 12kW czy 15kW, przy myciu naczyń pobiorą tyle samo bo pójdzie tyle samo wody na dany okres czasu.
  • Helpful post
    stomat
    Level 36  
    Jeśli czajnik i kuchenka są na innych fazach to prawdopodobieństwo zadziałania bezpiecznika 25A jest znikome. Sam mam podobnie w domku letniskowym, kospel 18kW, i resztę gniazdek na jednej fazie. Raz zdarzyło się przepalenie bezpiecznika przedlicznikowego gdy działał podgrzewacz, czajnik i odkurzacz i chyba jeszcze "farelka". Instaluj ten ogrzewacz i nie przejmuj się na zapas.
    mrapala1
    Level 5  
    Ok w takim razie odpuszczam ogranicznik mocy i instaluje jak jest ale póki co ustawie na 12kW a w bardziej sprzyjajacych warunkach potestuje z 15kW. Najwyżej dokupie pół wiadra kilowatów od PGE.

Dzięki