Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pasek do napędu kosiarki traktorka

vodo1 28 Nov 2020 10:43 996 11
 • #1
  vodo1
  Level 7  
  Jaki pasek założyć do kosiarki traktorka do napędu kół? Pasek 17/750, taki zakładałem, ale chyba coś nie tak, bo pękają zbyt często. Nadmieniam, że kupuję go za ok 10 zł szt. Czy to może być przyczyną pękania, czy raczej doboru szerokość i długość, a może są specjalne do napędów?
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  vodo1 wrote:
  Nadmieniam że kupuję go za ok 10zl szt .
  Na pewno tu tkwi przyczyna. Trzeba zdecydować, czy kupić dobry jakościowo pasek przeznaczony do tej konkretnej maszyny, który może kosztować pewnie więcej niż 100 zł, najlepiej w sklepie z częściami do tej marki, czy kupić powiedzmy 10 pasków, takich jak kupujesz i zmieniać je co jedno koszenie. Jeśli wymiana jest bardzo prosta, to można tak to robić. Jeśli wymiana jest bardziej pracochłonna, to musisz sam zdecydować, co wolisz.
 • #3
  vodo1
  Level 7  
  Wymiana 5 minut. Kupuje Stomil Sanok - z tej firmy bo akurat mam niedaleko hurtownie. Chyba że ktoś zna inną lepszą to niech napisze to się rozejrzę. Co do koszenia to wytrzymuje więcej niż jedno koszenie myślę że powyżej 1 ha. A może ktoś wie jaki ma być oryginalny pasek, Traktorek Murray 8/30, skrzynia 5+R, agregat 76 cm.
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Stomil, być może nie jest złą firmą, ale czasem przeznaczenie paska też odgrywa swoją rolę. Nie bez powodu cena pasków do traktorków często przekracza 100 zł, jeśli nie znacznie więcej. I nie zawsze chodzi tylko o nazwę firmy. Paski do traktorków mają pokrycie kevlarem, bo pracują w znacznie trudniejszych warunkach jak np. w betoniarce, a do tego napinacz z drugiej strony paska, gdzie producent "zwykłego" paska tego nie przewiduje.
 • #5
  vodo1
  Level 7  
  A co do rozmiarów tego paska, dobrze dobrany?
 • #6
  sigwa18
  Level 40  
  No i tu jest klasyczny dylemat czy zakładać drogi pasek i mieć spokój na dłuższy czas, czy tani zamiennik i wymieniać co chwile. Przeważnie da się sprawdzić ile tanich pasków potrzeba by zastąpić okres pracy droższego plus dochodzi trudność wymiany i czas wymiany. Decyzja na podstawie tego już przeważnie jest prosta.
 • #7
  vodo1
  Level 7  
  Myślę że 3 paski na sezon powinny wystarczyć. Co do mocniejszych mieli też na stanie, tylko nie wiem czy takie małe rozmiary.
 • #8
  stanislaw1954
  Level 43  
  vodo1 wrote:
  A co do rozmiarów tego paska, dobrze dobrany.?
  A to już pytanie do producenta sprzętu, albo trzeba poszukać na stronach producenta. Niektóre firmy oznaczają paski dwoma długościami. Dla przykładu: Pas klinowy B17x1020Li, 1060Ld.
 • #9
  vodo1
  Level 7  
  To dość stary model, ciężko będzie coś znaleźć. Zobaczę w tej hurtowni co kupuje paski, mają "innego sortu" bo już kupowałem tylko dłuższe. Nie chcę pakować pasków po ? bo wątpię czy wytrzymają cały sezon koszenia (jednorazowo ok. 50 a)... Mam jeszcze jedno pytanko: co wlać do skrzyni biegów, bo mam rozebraną a tam praktycznie pusto?
 • Helpful post
  #10
  stanislaw1954
  Level 43  
  vodo1 wrote:
  Zobaczę w tej hurtowni co kupuje paski ,mają" innego sortu"
  Spytaj, być może mają kevlarowe, jaka cena? Albo jakiejś innej firmy. Poda ci kilka do wyboru, wtedy będziesz mógł zdecydować.
 • #11
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  stanislaw1954 wrote:
  Paski do traktorków mają pokrycie kevlarem, bo pracują w znacznie trudniejszych warunkach jak np. w betoniarce
  No bez przesady z tym kewlarem. Idąc tym tokiem rozumowania to np. w sieczkarni Krone trzeba by zmieniać pasy co dwie minuty pracy, bo tam trzeba przenieść z silnika 1100 KM... Więc nie pisz, że w zabawce typu kosiarka pasy mają jakieś szczególnie trudne warunki. Wszystko może rozchodzić się o to, czy dany pas nadaje się do takiego zastosowania, bo może np. koła są małej średnicy, a to wymaga pasa uzębionego itp.
 • #12
  vodo1
  Level 7  
  Ok sprawdzę na pewno. Może uda się znaleźć mocniejsze niż te co kupuje zazwyczaj.