Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung UE32K5102AK - Firmware

abird07 28 Nov 2020 13:24 2007 15
    abird07
    Level 6  
    Witajcie,
    Powyższy kupiłem już jakiś czas temu szukając TV dla starszej osoby, bez wodotrysków prostego w obsłudze.
    W momencie zakupu upewniłem się co do obsługi DVB-T2. Niestety prawdopodobnie nie wspiera on H.265/HEVC tylko H.264/MPEG-4.

W wyniku przeszukiwania neta znalazłem info o braku wsparcia dla DVB-T2HD.
    Dodatkowo znalazłem informację, że wszystkie modele od 2017 roku wspierają H265.
    Ponadto zauważyłem, że FW T-NT16LDEUC_1007.0 dla modeli UE32K5100 oraz UE32K5102 datowane na 11.11. 2016 jest takie samo.

Mam pytanie odnośnie firmware v1010.0 dostępnego wyłącznie na włoskiej stronie wsparcia Samsunga datowanego na 03-04-2017.
    Plik aktualizacji nosi nazwę T-NT16MDEUC_1010.0 - jak widać różnica to dwie litery po "16" oraz oczywiście sama wersja.
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć co odpowiednio "LD" oraz "MD" oznacza??

Tego v1010 jeszcze nie próbowałem wgrywać (może na święta) więc trudno mi powiedzieć czy zostanie "łyknięte".
    abird07
    Level 6  
    Sprawdziłem:
    Firmware T-NT16LDEUC_1007.0 telewizor miał wgrane domyślnie - potwierdzam brak obsługi H.265 / brak wsparcia dla DVB-T 2HD.
    Firmware T-NT16MDEUC_1010.0 telewizor "mielił", ...ale nie znalazł nic do aktualizacji.

Próba odtworzenia pliku video H.265 kończy sie monitem: Kodek H.265 nieobsługiwany.
    Taki a nie inny monit daje do myślenia - celowo zablokowano skoro rozpoznaje???

Na nowe FW od samsunga raczej brak szans.
    Tak więc, ten tv za kilka miesięcy będzie mógł służyć co najwyżej jako monitor dla zewnętrznego tunera.
    LeDy
    Level 43  
    Quote:
    Kodek H.265 nieobsługiwany.
    Taki a nie inny monit daje do myślenia - celowo zablokowano skoro rozpoznaje???

Ale masz wnioski?
    To znaczy, że nie obsługuje. Na początku DVB-T były dekodery bez HD i jak pojawiły się programy HD to też był komunikat, że nieobsługiwany.
    abird07
    Level 6  
    ....w przeciwieństwie do kolegi nie będę cytował postu pod postem.
    Radzę czytać ze zrozumieniem! Czyżby taki bystrzak nie zauważył "drobnego szczegółu" - telewizor rozpoznał dokładnie rodzaj użytego kodeka.
    abird07
    Level 6  
    Szukałem informacji konkretnie co do modelu UE32K5100AKXZT dla którego dostępne jest FW T-NT16MDEUC_1010.0.
    Na włoskich stronach które publikują specyfikację tego modelu jest podane wsparcie dla kodeka H.265.
    Mając na uwadze to co napisałem w pierwszym poście - w service menu postanowiłem zmienić typ telewizora.
    Sprawdziłem następujące warianty telewizorów 32": 32A6AF0EK (domyślny), 32B6AF0FK, 32L6AF0KK, 32A6AF0VJ, 32B6AF0VJ.
    Język ustawiłem na włoski i niestety każda próba aktualizacji zakończyła się niepowodzeniem.
    W innych wariantach tv 32" obraz był odwrócony o 180 stopni, więc nie sprawdzałem aktualizacji.
    Uwaga - powyższe kody które sprawdzałem dotyczą zastosowanego wyświetlacza!! Błędnie zinterpretowałem angielską nazwę z service menu.
    Polecam zapoznać się z informacjami z tego wątku na: forum.setcombg.com

Pytanie do bardziej zaawansowanych - czy poprzez modyfikację ustawień w service menu w ogóle da się sprawić by telewizor był rozpoznawany jako ten włoski UE32K5100AKXZT??
    Dla zainteresowanych wejście do trybu serwisowego: w trybie stand-by kolejno nacisnąć: info > menu > mute > power
    Załączam service manual dla Samsung UE32K5102AK Chassis UES60 oraz UE32K5100AW Chassis UES60.
    abird07
    Level 6  
    Świeżutki news :)
    Właśnie pojawiło się FW T-NT16LDEUC_1010.0 datowane na 2021-02-09.
    W archiwum wewnętrzny obraz z aktualizacją jest z października 2017 roku.
    Ktoś musiał samsungowi posmarować a ten gotowca upublicznił :shocked!: :D

Nie testowałem - dostęp do tego TV będę miał dopiero w przyszłym miesiącu.
    Jeżeli ktoś wcześniej sprawdzi obsługę H.265 - to niech da znać.
    Podaję link zaczerpnięty ze strony dvbt2.pl z przykładowymi klipami video z kodowaniem H.265.
    sadamb
    Level 21  
    Witam
    Czy udało się może rozeznać temat obsługi kodowania H.265 w tym Samsungu?
    Pozdrawiam
    abird07
    Level 6  
    Niestety, w temacie obsługi H.265 bez zmian - komunikat: Kodek H.265 nieobsługiwany.
    Jak dla mnie wyraźne jest to, że Szajsung celowo zubożył model "K5102" względem "K5100" - hardware ww. jest niemal takie samo, a FW w wersji v1007.0 było identyczne.
    Cóż, polityka kształtowania sprzedaży przez producenta, tworzenia portfolio modeli, zróżnicowania cen - są ojcami tego modelu.

Największe brawa należą się dla aktualnego, w zasadzie jedynego polskiego sprzedawcy modelu UE32K5102AK.
    Sprzedaż leżaków magazynowych - zapewne intratna, liczę że wyjdzie mu bokiem.
    Reakcja sprzedawcy jedyna - można zwrócić. Zdecydowanie tak bym to zrobił, gdyby nie skrojony pod TV montaż i przyuczenie starszej osoby do obsługi.
    Cóż, w moim przypadku - zakup tego TV, dla jego prostoty w obsłudze ...to był duży błąd, odroczony w czasie do momentu startu DVB-T2HD!
    abird07
    Level 6  
    tak jak już napisałem:
    1. na włoskich stronach można znaleźć info o obsłudze "HEVCa" w modelu UE32K5100AKXZT
    2. FW v1007.0 jest identyczne dla całej rodziny UE32K510X
    3. FW v1010.0 już nie jest takie samo - oddzielono włoskie 5100 od reszty...
    4. Na terenie UE jest regulacja by TV oferowane po 01.01.2017 wspierały DVB-T2HD (rodzina K51 pochodzi z 2016)
    ...co nasuwa wniosek dodania obsługi H.265 we włoskim FW v1010.0 - od tego numeru są różne końcówki LDEUC vs MDEUC.
    "Włoskie 1010.0" było dostępne od razu po stworzeniu aktualizacji, "dziesiątka" dla reszty leżakowała i pojawiła się dopiero w tym roku....
    Rozpoznawanie rodzaju niewspieranego kodowania H.265 przez TV wskazuje na programową kastrację...
    Kropka
    abird07
    Level 6  
    Na tym telewizorze ja osobiście już postawiłem krzyżyk - szukałem raz jeszcze info na włoskich forach oraz braci ze wschodu.
    To co znalazłem rozwiewa wszelkie wątpliwości - polski dystrybutor ww. wprowadzał klientów w błąd.
    W ofertach sprzedaży tegoż był brak wzmianki o obsłudze "DVB-T2HD" ...lub braku wsparcia dla tegoż!
    Przypominam, że był jeszcze do niedawna (w tym roku!!) sprzedawany jako nowy na gwarancji producenta....

U braci ze wschodu znalazłem odpowiedź na swoje pytanie w czym tkwi różnica w plikach firmware z różnymi końcówkami rozszerzenia - w skrócie chodzi o zainstalowany chipset.
    Włoskie fora doświetliły kwestię chipsetu z obsługą i bez HEVCa dla modelu UE32K5100.
    Na włoskim rynku były sprzedawane zarówno modele z tunerem z obsługą "HD" jak i bez.
    Przytoczona została rozmowa z supportem: modele z oznaczeniem kodowym EI/EN kończącym się na "EX" tylko tuner T2, modele z zakończeniem oznaczenia "EI" tuner HEVC i kończąc końcówka "EW" bez T2.
    To z kolei jest odpowiedzią na kolejne moje pytanie dotyczącego modyfikacji ustawień service menu.

Jedyne rozwiązanie to kupno całej płyty głównej z uszkodzonego TV (padały panele) z rynku włoskiego - to jednak jest ruletka wobec ww.. Cenowo taka opcja zamknęła by się w okolicach kwoty dozbrojenia tego TV w zewnętrzny markowy tuner.

Tematu nie zamykam - może ktoś coś kiedyś jeszcze.......
    LeDy
    Level 43  
    kbomb wrote:

Tematu nie zamykam - może ktoś coś kiedyś jeszcze.......

A na co jeszcze liczysz jak tylko ja raz się odezwałem i ktoś się "wtrącił" a tak piszesz sam ze sobą? Nie odbiera i wszystko.
    abird07
    Level 6  
    Po raz kolejny szanowny "kolega" udowodnił, że czytać ze zrozumieniem mu nie po drodze :p
    Przeczytaj jeszcze - raz sylaba po sylabie pierwszy człon pierwszego zdania z mojego poprzedniego postu...

W przeciwieństwie do wielu innych... coś co zacząłem staram się zakończyć i tak "to" dla mnie to wygląda.
    Nie oznacza to, że ktoś inny - nie może mieć coś do wartościowego do dodania.
    Nie udzielam się dla "punktów" i zapewne wątek zamknę - dopiero jak dostanę 2 lub 3 "ponaglenie" i to przy barku aktywności.
    Kropka
    LeDy
    Level 43  
    kbomb wrote:
    Po raz kolejny szanowny "kolega" udowodnił, że czytać ze zrozumieniem mu nie po drodze :p

Tak ja wyglądam, z moim nierozumieniem:
    Quote:
    LeDy
    Poziom 43
    Ocena postów: 1085
    Punkty: 43598

a tak ty, rozumiący.? :D :D
    Quote:
    kbomb
    Poziom 4
    Ocena postów: 3
    Punkty: 97
    abird07
    Level 6  
    ...miałem już olać zaczepki "inteligenta" - ale cóż jak się podkłada to niech tam będzie, najwyżej mod wytnie

Zalecam zatem zakup porządnych okularów - hehe ktoś czegoś znów nie zrozumiał (nie doczytał) i swym postem strzelił se w stopę potwierdzając moje.
    Spokojnej nocki - tym razem już "szanownego" totalnie ole... zignoruję.
    abird07
    Level 6  
    Dokupiłem do ww. tuner zewnętrzny.
    Dobierając tuner szukałem takiego który umożliwiałby przejęcie kontroli nad TV - w użyciu tylko jeden pilot.
    Mój wybór padł na Opticum AX LION 5 AIR
    Umieściłem go za TV - podłączony przez HDMI.
    Sensor IR przykleiłem na kropelkę na dole frontu samsunga. Dla niewtajemniczonych wygląda to na oryginał - ten sam połysk i kolor obudów.
    Oprócz plusa w postaci "nie majdania się" wyświetlana godzina w trybie standby oraz numery kanałów są zawsze w oczekiwanym miejscu.
    Pilot dołączony do tego tunera to jeszcze bardziej budżetowa wersja pilotów dawnego Globo.
    Tuner ma jednak zbugowane FW - więcej na ten temat >>tu<<.
    Jeżeli zostanie ono dopracowane - takie obejście problemu każdemu polecę.