Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Radio 2din xtron PF82MTVS 2 kanaly nie mają dźwięku

mateusz11 28 Nov 2020 23:40 693 21
    mateusz11
    Level 8  
    Witam mam do naprawy radio 2din model xtron PF82MTVS, po podłączeniu głośników do radia tylko z tylu grają a z przodu cichutko grają
    Po naciśnięciu na panelu przycisku dźwięk jest normalny takie pikanie, na końcówce mocy dochodzi napięcie 12v na mute jest 6 ,26v.
    Podmienilem końcówke mocy na nowa , i dalej to samo co może być przyczyną że 2 kanaly nie dzialaja. - Radio 2din xtron PF82MTVS 2 kanaly nie mają dźwięku
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sosarek

Level 43  
    Podłącz tylne głośniki zamiast przednich i sprawdź.
    mateusz11
    Level 8  
    Podłączyłem dalej to samo nawet wymieniłem koncowke mocy, i dalej nie ma na 2 kanałach dźwięku
    sosarek

Level 43  
    Sprawdź ustawienia balansu, możliwe że uszkodzenie jest gdzie indziej na płycie.
    mateusz11
    Level 8  
    Sprawdziłem a co jest odpowiedzialne za dziwiek jest jakiś przedwzmacniacz który podaje dalej dziwiek na koncowke mocy

Dodano po 3 [minuty]:

Bo jak nacisne jakiś przycisk na radiu to normalnie słychać dźwięk w wszystkich głośnikach takie pikanie.

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

justka80
    Level 30  
    Czy nie jest to aby model radia dedykowany do samochodów z grupy VAG (VW, Audi) i wyjścia na głośniki uaktywnione są tylko na przód, a tył ma korzystać z głośników z wbudowanymi wzmacniaczami tzw. głośników aktywnych?
    Czy przy wymontowanym układzie wzmacniaczy sprawdziłeś poziom sygnałów na ścieżkach doprowadzanych do poszczególnych wejść wzmacniacza?
    Nie dysponując instrukcją serwisową ani schematem musisz dochodzić usterki "na piechotę".
    Nie sądzę by między wyjściami z audio procesora a wzmacniaczem były jeszcze jakieś dodatkowe przedwzmacniacze.
    Sprawdź poziomy sygnałów na wyjściach z audio procesora. Może to w nim tkwi problem?
    mateusz11
    Level 8  
    A gdzie może znajdować się procesor dźwięku bo koncowke mocy wymieniłem na nową i dalej to samo.
    sosarek

Level 43  
    No a co masz pod radiatorem i z drugiej strony płyty?
    Sprawdź skąd idą ścieżki do końcówki mocy.
    justka80
    Level 30  
    Bardzo niewyraźne to zdjęcie ale można podejrzewać (po przebiegu ścieżek), że audio procesor, to ten kwadratowy układ scalony umieszczony tuż przy blaszanej pokrywie. Niestety nie sposób doczytać się symbolu tego układu scalonego.
    mateusz11
    Level 8  
    A możesz mi powiedzieć co to są za elementy zaznaczone 1 i 2 za co są odpowiedzialne

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

mateusz11 wrote:
    A możesz mi powiedzieć co to są za elementy zaznaczone 1 i 2 za co są odpowiedzialne jeden ma symbol
    stm 85207 z numerem 2

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

mateusz11
    Level 8  
    Mam pytanie mógł uszkodzić się częściowo uklad STM8S207 a jak tak czy nowy trzeba programować.
    justka80
    Level 30  
    Z noty tego układu wynika, że STM8S207xx jest procesorem programowanym. Wbudowana jest w nim pamięć flash oraz pamięć eeprom.
    mateusz11
    Level 8  
    To może być odpowiedzialny za dziwiek i obraz bo nieraz podświetlenia nie ma ekranu i paski na ekranie się pojawiają i czy mozna zgrać taką pamięć i wgrać do nowego układu.
    justka80
    Level 30  
    Przy zgadywanej, a niejednoznacznie zdefiniowanej usterce, wymiana układu, to raczej "gra nie warta świeczki".
    Jeśli już podejrzewasz, że wina może leżeć po stronie STM8S207xx, to dlaczego nie zaczynasz od próby aktualizacji softu?
    mateusz11
    Level 8  
    A jak to zrobić aktualizować Soft
    mateusz11
    Level 8  
    A możesz mi wytłumaczyć czemu gasi się wyswietlacz i pojawiają się paski na ekranie raz na jakiś czas poczytałem że ten układ steruje wyświetlaczem i czy pamięć w nim można jakoś zresetować żeby wrucilo wszystko do normy bo samo resetowanie radia nic nie pomaga.
    justka80
    Level 30  
    Gdzie to wyczytałeś? Daj link.
    Ten układ nie steruje wyświetlacza. To jest procesor, który w określony sposób uruchamia układy wykonawcze, między innymi obwód sterowania wyświetlacza. Idź po ścieżkach od przyłącza ekranu, to dojdziesz do układu sterowania.
    A przyczyna pojawiania się zakłóceń obrazu może być różna. Może to być nawet defekt samego ekranu.
    Z tych wszystkich opisywanych usterek można wysnuć wniosek, że raczej masz uszkodzenie (przerywanie) w którymś z obwodów zasilających np. w którymś konwerterze DC/DC.
    mateusz11
    Level 8  
    A jeszcze mam jedno pytanie mam podobne radio tam nie dziala podświetlenie i ekran i też jest ten sam układ na zdjęciu jest pokazane jak połącze kondesator a to jest minus z pierwszą nóżķą na kontrolerze to pojawia się podświetlenie tylko nie jestem pewien czy dobrze robię bo noga 1 to jest reset. [img-0] - Radio 2din xtron PF82MTVS 2 kanaly nie mają dźwięku
    justka80
    Level 30  
    mateusz11 wrote:
    jak połącze kondesator a to jest minus z pierwszą nóżķą na kontrolerze to pojawia się podświetlenie tylko nie jestem pewien czy dobrze robię bo noga 1 to jest reset. [img-0]
    .
    Po co mącisz swoje zapytanie mową o jakimś kondensatorze, skoro łączysz drutem pin 1 (reset) kontrolera z masą?
    A czy to jest poprawne i bez ryzyka dla układu kontrolera, to Ci nie odpowiem. Moim zdaniem, na pinie reset występuje jakieś napięcie i raczej nie należy go łączyć bezpośrednio z masą.
    mateusz11
    Level 8  
    Ok dzięki za pomoc i pozdrawiam.