Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słuchawki do gier i słuchania muzyki do 300 zł lub 500 zł

Kejsar 29 Nov 2020 01:25 513 15
Optex
    Kejsar
    Level 3  
    Witam,
    zastanawiam się nad zakupem nowych słuchawek do komputera stacjonarnego, które będą używane do słuchania różnego rodzaju muzyki oraz grania w gry. Posiadam zintegrowaną kartę dźwiękową w płycie głównej ASRock H81M. Najważniejsza jest dla mnie oczywiście jakość dźwięku, ale równie ważny jest też komfort ich użytkowania. Trudno mi ocenić jaki dźwięk ze słuchawek preferuję, bo nie mam porównania i wcześniej zbyt bardzo nie zwracałem na takie rzeczy uwagi.

Planuję za nie wydać około 300 lub około 500 zł. Jako że jestem kompletnie zielony w sprzęcie audio to zastanawiam się czy bardziej pod względem jakości dźwięku opłaca się kupić jakieś słuchawki za 300 zł i do tego jakąś kartę dźwiękową i/lub wzmacniacz czy jednak kupić słuchawki z trochę wyższej półki za 500-550 zł, ale używać jako źródło to co posiadam, czyli zintegrowaną kartę dźwiękową w ASRock H81M (w przyszłości może zdecydowałbym się na dokupienie jakiegoś lepszego źródła, ale bardziej się liczy tu i teraz). Wiem, że na to wpływa wiele czynników, jak np. impedancja konkretnych słuchawek itd., dlatego tym bardziej trudno mi się na jakieś konkretne rozwiązanie zdecydować :)

Za komplet sprzętu chciałbym dać maksymalnie około 500-550 zł. Maksymalną kwotę mógłbym powiększyć, jeśli miałby to być jakiś odczuwalny i ogromny skok w jakości dźwięku (nawet jak dla takiego laika jak ja).

To jest lista słuchawek, które do tej pory rozważałem:
    - ISK HD9999 (podobno chińska kopia AKG K271 MKII; wydaje mi się, że dla ich parametrów obecne źródło mogłoby w zupełności wystarczyć, ale możecie mnie poprawić)
    - Snab Euphony AF100
    - AKG K271 MKII (czy jest odczuwalny skok jakości dźwięku w porównaniu do ISK HD9999?)
    - AKG K612 PRO (tutaj chyba ciężko bez wzmacniacza?)
    - ATH-M50x
    - HyperX Cloud Alpha (duży pozytywem ich jest to, że nie musiałbym dokupować mikrofonu, ale to nie jest priorytet)

Oczywiście czekam też na propozycje innych słuchawek. Jeśli polecicie mi konkretne słuchawki z zaleceniem dokupienia karty dźwiękowej i/lub wzmacniacza to poprosiłbym też o propozycje konkretnego sprzętu.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
    moze-byc
    Level 28  
    Ponieważ każdy słuch ma inny konkretnego modelu nie doradzę, ale:
    1. nie kupować drogich słuchawek do zintegrowanej karty. To wyrzucanie pieniędzy w błoto.
    2. Kupić kartę dźwiękową na USB za 150-200pln plus fajne słuchawki.
    3. lub - kupić słuchawki na USB (z wbudowaną kartą). Moim zdaniem najlepsza opcja bo przetwornik dźwięku będzie "dopasowany" do głośników, czyli niedoskonałości głośników będą fabrycznie skompensowane w oprogramowaniu. Sam tak działam.
  • Optex
    Kejsar
    Level 3  
    moze-byc wrote:
    1. nie kupować drogich słuchawek do zintegrowanej karty. To wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Tylko czy to dotyczy słuchawek za 500 zł? Jak dla mnie to są dość drogie słuchawki, ale każdy to może postrzegać inaczej :D No i pojawia się przy tym pytanie czy kupowanie karty dźwiękowej do tańszych słuchawek (np. do ISK HD9999 za 270 zł) to nie jest marnowanie pieniędzy, zbyt małe polepszenie jakości?

Albo czy nie uzyskam w ten sposób podobnego efektu, gdybym kupił droższe słuchawki za cenę (ISK HD9999 + karty dźwiękowej), ale pozostał na ten moment przy obecnej karcie dźwiękowej? Wtedy moim zdaniem opłacałoby się jednak kupić te droższe, bo byłoby taniej zrobić upgrade
    moze-byc
    Level 28  
    Kejsar wrote:
    Tylko czy to dotyczy słuchawek za 500 zł?

Dotyczy to słuchawek od co najmniej 100pln co sprawdziłem wielokrotnie osobiście.
    moze-byc
    Level 28  
    bbobii wrote:
    DAC FX-AUDIO X6 MKII
    lub

Audioquest Dragonfly Red

W cenie 4-5 stówek wolałbym Focusrite Scarlett Solo 3 generacji
    Kejsar
    Level 3  
    bbobii wrote:
    Snab Euphony AF-100

DAC FX-AUDIO X6 MKII
    lub

Audioquest Dragonfly Red

I to powinno cię zadowolić.

moze-byc wrote:
    W cenie 4-5 stówek wolałbym Focusrite Scarlett Solo 3 generacji

Czemu akurat Snab Euphony, a nie np. ISK HD9999? :D W recenzji tych słuchawek na pewnej stronie zauważyłem, że ktoś wymienił ten wzmacniacz (AudioQuest DragonFly Black): https://allegro.pl/oferta/audioquest-dragonfly-black-przetwornik-c-a-lublin-9960695997 który jest znacznie tańszy, co o nim sądzicie? I jako że jestem kompletnie zielony w tych sprawach to chciałbym zapytać czy taki wzmacniacz USB działa niezależnie od zintegrowanej karty dźwiękowej (w przyszłym roku zmieniam płytę główną, nie wiem czy się jakoś bardzo sugerowaliście obecną kartą dźwiękową w doborze sprzętu)?

A, i jeszcze chciałbym się upewnić czy te słuchawki zdadzą egzamin w grach FPS, w których dużą rolę odgrywa dźwięk (żeby np. odpowiednio zlokalizować przeciwnika)?

Mam jeszcze pytanie trochę poza tematem samych słuchawek - czy Zalman ZM-MIC1 będzie odpowiedni do zintegrowanej karty dźwiękowej? Czy też powinienem go jakoś wzmocnić (niefortunnie DragonFly Black ma tylko jedno wyjście :( )? Zależy mi, żebym mógł bez problemu komunikować się na komunikatorach głosowych takich jak Discord, Moodle itd.

Dzięki za Wasze odpowiedzi :)
    moze-byc
    Level 28  
    Kejsar wrote:
    który jest znacznie tańszy, co o nim sądzicie?

Odtwarza pliki 24 bit/96 kHz
    Wg specyfikacji.
    Najtańszy śmieć odtwarza takie pliki. Scarlett odtwarza 24 bit 192 kHz. Mój telefon odtwarza tak samo. Ogólnie to zabawka w cenie dobrej karty.
    Kejsar wrote:
    I jako że jestem kompletnie zielony w tych sprawach to chciałbym zapytać czy taki wzmacniacz USB działa niezależnie od zintegrowanej karty dźwiękowej (w przyszłym roku zmieniam płytę główną, nie wiem czy się jakoś bardzo sugerowaliście obecną kartą dźwiękową w doborze sprzętu)?

Tak, niezależnie.
    Kejsar wrote:
    A, i jeszcze chciałbym się upewnić czy te słuchawki zdadzą egzamin w grach FPS, w których dużą rolę odgrywa dźwięk (żeby np. odpowiednio zlokalizować przeciwnika)?
    Tutaj kwestia osobista, ale pamiętaj - żadne 7.1 czy wirtualny surround. Tylko 2.0 do lokalizacji w przestrzeni.

Dodano po 1 [minuty]:

Kejsar wrote:
    Zalman ZM-MIC1 będzie odpowiedni do zintegrowanej karty dźwiękowej?

Tutaj największą rolę odgrywa karta dźwiękowa, jako że wszystkie te sprzęty mają lepszej lub gorszej jakości mikrofony elektretowe i integry temu nie pomagają.

Dodano po 10 [minuty]:

Ogólnie z niedrogich słuchawek stricte do gier czytaj pozycjonowanie dźwięku, polecić mogę A4Tech G501. Do muzyki słabe, ale mikrofon miały całkiem fajny a pozycjonowanie najlepsze jakie trafiłem.
    Z drugiej strony bardzo lubię obecne Razery Kraken 7.1 (Na USB), gdzie ciągle pracują jako 2.0. Mikrofon ok, pozycjonowanie super ale jeżeli chodzi o ich granie to konieczne na komputerze jest zainstalowanie porządnego equalizera. Na pewno głośniki i wzmacniacze mogą dużo przenieść także można i trzeba ustawić je pod siebie.
    Z samych kart polecam A4Tech G480 (tanie a porządne), obecnie udający sprzęt 4xstereo interfejs Axagon ADA-71, też fajnie grają i mają dobre wejście mikrofonowe, U-Phorię, podobnie. Z droższych właściwie całą serię Focusrite Scarlett.
    Chyba że lecimy na grubo do mikrofonu, to polecam sprzęt DBX-a. Wielkie krowy ale jakość kładzie wszystko co miałem. Mam takiego DBX 286S i jakość miał kosmiczną. Nie używam bo przerzuciłem się na mikrofony na USB.
    Kejsar
    Level 3  
    moze-byc wrote:
    Tak, niezależnie.

To tak w skrócie czym się różni wzmacniacz (DAC?) pod USB od karty dźwiękowej pod USB? :D

moze-byc wrote:
    Scarlett odtwarza 24 bit 192 kHz.

Tylko czy to nie jest sprzęt trochę nad wyraz, skoro mówimy tutaj o Snab Euphony, czyli słuchawkach za 350 zł? I czy w ogóle ten wzmacniacz jest odpowiedni do tego konkretnego modelu słuchawek (podobno DragonFly Black pasuje do nich tonalnie)? Autor recenzji, który polecał DragonFly Black twierdzi, że wzmacniacz/karta dźwiękowa powinien być dopasowany pod konkretne słuchawki, aby uwydatnić ich zalety i zatuszować wady.
    moze-byc
    Level 28  
    Kejsar wrote:
    To tak w skrócie czym się różni wzmacniacz (DAC?) pod USB od karty dźwiękowej pod USB?

DAC- przetwronik analogowo-cyfrowy. To taki scalak wewnątrz każdej karty dźwiękowej, interfejsu audio a nawet słuchawek na USB. Karta dźwiękowa zintegrowana też zawiera DACa.
    Kejsar wrote:
    Autor recenzji, który polecał DragonFly Black twierdzi, że wzmacniacz/karta dźwiękowa powinien być dopasowany pod konkretne słuchawki, aby uwydatnić ich zalety i zatuszować wady.

Ja też tak mówiłem, wyżej.
    Pamiętaj że używał ich będziesz Ty a nie osoba która to testowała. Każdy ma inny słuch i preferencje tak samo słuchamy różnej muzyki. Tak czy tak będziesz ustawiał słuchawki korektorem graficznym pod siebie, a przynajmniej moim zdaniem powinieneś żeby nie marudzić że słuchawki za 5 stów grają nie tak jak chcesz. Dlatego zawsze mam ubaw jak mówią że "te nie mają środka", a "tamtemają za dużo góry". To sobie włącz korektor i ustaw jak chcesz. To nie młotek że ma działać od razu po wyjęciu z pudełka.

Ale przede wszystkim główna sprawa to nie same słuchawki tylko to czym je zasilasz. Kup kartę/interfejs za stówkę/dwie, słuchawki za dwie trzy i będzie ok. Albo słuchawki na USB. Też super sprawa. I świecą :P
    Kejsar
    Level 3  
    moze-byc wrote:
    Odtwarza pliki 24 bit/96 kHz
    Wg specyfikacji.
    Najtańszy śmieć odtwarza takie pliki. Scarlett odtwarza 24 bit 192 kHz.

Tylko pytanie czy faktycznie warto do tego dopłacać tyle, skoro jakość Master w TIDAL zazwyczaj oferuje 24 bit / 96 kHz, rzadziej 24 bit / 192 kHz i czy w takich Snab Euphony odczuję różnicę między tymi jakościami?
    A czy według Ciebie ten DragonFly Black jest warty swojej ceny? Kolega wyżej zaproponował używany DragonFly Red, który również jest ograniczony do 96 kHz, ale nowy kosztuje drożej niż wszystkie wymienione tutaj opcje.
    moze-byc
    Level 28  
    Kejsar wrote:
    Tylko pytanie czy faktycznie warto do tego dopłacać tyle, skoro jakość Master w TIDAL zazwyczaj oferuje 24 bit / 96 kHz, rzadziej 24 bit / 192 kHz i czy w takich Snab Euphony odczuję różnicę między tymi jakościami?

Mając za źródło pliki 192kHz? Oczywiście że zauważysz.
    Kejsar wrote:
    A czy według Ciebie ten DragonFly Black jest warty swojej ceny? Kolega wyżej zaproponował używany DragonFly Red, który również jest ograniczony do 96 kHz, ale nowy kosztuje drożej niż wszystkie wymienione tutaj opcje.

To nie takie proste. Tutaj nie można patrzę tylko na wartości na kartce. Ja tego nie słuchałem, nie używałem, nie wypowiem się. Ale samo próbkowanie mówi samo za siebie.
    Kejsar
    Level 3  
    moze-byc wrote:
    Ale samo próbkowanie mówi samo za siebie.

Producent twierdzi, że specjalnie je ograniczyli do 24 bit/96 kHz, żeby korzystanie z nich było jak najprostsze, były kompatybilne ze wszystkimi komputerami bez konieczności pobierania sterowników :P
    moze-byc
    Level 28  
    Cóż, Focusrite Scarlett ma 24-bitowe/192kHz. I działa bez sterowników!
    bbobii
    Level 27  
    Co do DragonFly Black RED to jest całkiem dobry i mały jednak jak wczytałem się bardziej w twoje potrzeby to odradzam.
    Propozycja Scarlett Solo 3 generacji dla ciebie będzie bardzo dobra.
    Kejsar
    Level 3  
    bbobii wrote:
    jednak jak wczytałem się bardziej w twoje potrzeby to odradzam.
    Propozycja Scarlett Solo 3 generacji dla ciebie będzie bardzo dobra.

A o które potrzeby dokładnie chodzi? :P