Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas

Lukes1992 29 Nov 2020 17:52 2247 8
  • #1
    Lukes1992
    Level 12  
    Cze¶æ,

    Od miesi±ca mieszkam w nowym domu i jestem w kropce.
    Mam problemy ze sterowaniem piecem gazowym i jestem totalnie zagubiony.

    Moja instalacja to piec gazowy Immergas Victrix Zeus 45L.
    Na parterze mam pod³ogówkê na 45 metrach w kilku pêtlach. Ca³o¶æ zbiega siê w skrzynce rozdzielczej, gdzie jest jaki¶ kosmiczny rozdzielacz z pomp± mieszaj±c± Grundfos za któr± jest si³ownik nieznanej mi firmy co ma stresowanie jakie¶ 1,5,2,0,3,0,3,5 i tak do góry.
    W salonie jest Tybox, który kablem jest pod³±czony do tej pompy Grundfos i jak jest temperatura osi±gniêta to wy³±cza pompê.
    Na piêtrze mam wszêdzie grzejniki poza ³azienk±, gdzie jest pod³ogowe. W jednym pokoju jest skrzynka gdzie jest zawór RTL.
    Na poddaszu s± grzejniki.

    Moje problemy/pytania:
    1. Mam na piecu ustawion± temperaturê 35 stopni c.o i 40 c.w.u.
    Czy to OK? W domu jest bardzo ciep³o... W pokojach grzejniki mam poprzykrêcane. W ³azience na górze ponad 26 stopni ma pod³oga i jest super. Na dole mam trochê gorzej. Pod³oga ma od 23 do 25 i jest 24-26 stopni w pomieszczeniu.
    Na tyboxie jest ustawione ¿e w dzieñ ma byæ 24 a w nocy 21.
    Jednak temperatura jest w dzieñ 24-26, a w nocy 23-25... Jak przyjd± go¶cie to trzeba wietrzyæ.

    Mam co¶ jeszcze obni¿aæ, czy sterowaæ ju¿ tylko przy zaworach/grzejnikach/mieszaczu pod³ogowego.
    Jak jest lepiej i taniej? Jak dla testu obni¿y³em temperaturê c.o do 30 stopni to nadal by³o gor±co... Tylko grzejniki trochê s³abiej grza³y...



    2. W nawi±zaniu do 1 jak mam ustawiæ tego grundfosa pompê i ten si³ownik.
    Obecnie mam ustawiony na 4 si³ownik na max 7. Nie wiem co daje zwiêkszanie lub zmniejszanie.
    Grundfos jest ustawiony na poziom 2 na 3 w ustawieniu ci¶nienie proporcjonalne.
    Mog³em wybraæ te¿ ci¶nienie sta³e lub co¶ innego, ale nawet czytaj±c instrukcje nie poj±³em co jest najlepsze.

    3. Przy piecu jest pompa cyrkulacji IBO, która chyba nie jest zbyt dobra i wydajna. Ustawi³em jej dzia³anie programatorem gniazdka tak by dzia³a³a 15 minut co godzinê i ca³y czas rano i wieczorem.
    Bez cyrkulacji ciep³a woda do punktów jest grzana 10-30 sekund zale¿no¶ci od miejsca poboru.
    Jak cyrkulacja chodzi to czeka siê max 3 sekundy.
    Jak stosujê te warianty 15 min na godzinê to nie da³o to super rezultatów. Czeka siê oko³o 7-10 sekund.
    Czy da siê co¶ zrobiæ?
    Mo¿e wymiana pompy by pomog³a?
    Nie mogê ustawiæ wiêcej programów...

    Nie chcê te¿ mieæ tony p³atno¶ci za rachunki. Rury od cyrkulacji s± nieocieplone wiêc na pewno s± straty, ale w zimê idzie to w budynek, wiêc jestem w stanie to prze¿yæ...

    4. Jak dzia³a ten zasobnik z komfortem? Nie wiem czy mam to dobrze ustawione.
    U mnie mam tak, ¿e 40 stopni leci woda te 45 L, a potem jest mega och³odzenie. Kocio³ podnosi temperaturê do 80 stopni i grzeje zasobnik. W tym czasie woda leci letnia. Nawet nie lekko ciep³a. Jest tak niezale¿nie od tego czy puszczam wodê lekko czy mocno.
    Nawet w ci±gu dnia nie zauwa¿am tego, bo dwie osoby na prysznic maj± ciep³± wodê ca³y czas. Jedyny problem mam realnie przy k±paniu w wannie bo puszczam wodê na raty. ¯eby co¶ napu¶ciæ muszê 3 x to zrobiæ.
    Czy po spuszczeniu wody z zasobnika nie powinno go przep³ywowo grzaæ? W karcie pieca opisana jest jego wydajno¶æ przep³ywowa 40 stopni - 12-13 litrów na minutê. Nie powinna ta woda tak lecieæ jak nie ma w zasobniku?
    Jak ¿yj± ludzie z piecami przep³ywowymi? Przecie¿ jako¶ wodê musz± grzaæ.


    Zaczynam siê trochê mêczyæ z tym rêcznym sterowaniem i nie wiem czy nie zaproszê kogo¶ od Tech Sterowniki by obejrza³ co da siê zrobiæ. Jak dla mnie sterowanie Tyboxem na zasadzie w³±cz wy³±cz pompê to pora¿ka przy pod³ogówce.. Nie wiem te¿ jak ustaliæ jaka jest temperatura powrotu. Kurde jest tyle tematów.

    Dodam tylko, ¿e to segment ¶rodkowy i obok grzej± mnie s±siedzi... Mo¿e dlatego jest niskie zapotrzebowanie na ciep³o...
    Moi s±siedzi za bardzo siê nie znaj±. Nawet pod³ogówki nie brali tylko maj± grzejniki bo nie dop³acali. I maj± na kot³ach minimum 45... S± zadowoleni bo pokrêc± g³owicami na grzejnikach i wszystko ustawi±. Nie wiem mo¿e ta pod³ogówka jest za gêsto. Albo budynki nowe tak maj±... A jedna strefa nawet nie dzia³a (kilka metrów w jadalni).
    Nawet nie mam siê kogo poradziæ za bardzo.
  • Helpful post
    #2
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Daj jakie¶ rysunki jak to jest po³±czone, albo chocia¿ zdjêcia.

    S±siedzi s± zadowoleni, bo maj± jednolity system. Co Ciê podkusi³o robiæ system mieszany? Trzeba by³o wszêdzie robiæ pod³ogówki albo wszêdzie grzejniki i mia³by¶ ¶wiêty spokój. Ustawi³by¶ krzyw± grzewcz± na kotle i wszystko by hula³o. Poza tym nie by³yby potrzebne dodatkowe pompy, mieszacze. Wszystko pracowa³oby na pompie tej wbudowanej w kocio³. Mia³by¶ tylko kocio³ i jeden rozdzielacz.
    Niestety uk³ady mieszane to najwiêkszy problem, bo ma³o który hydraulik wie jak to ogarn±æ i odstawiaj± takie szopki, ¿e szkoda gadaæ.

    Co do cyrkulacji ciep³ej wody - rury powinny byæ zaizolowane, aby nie traci³y ciep³a. Pompê mo¿esz uruchamiaæ tak jak uruchamiasz, ale szybciej siê ona popsuje od takiego ci±g³ego za³±czania i wy³±czania ni¿ pracuj±c ci±gle. Tyle, ¿e przy pracy ci±g³ej bêdziesz mia³ nieco wiêksze straty energii.

    Oczywi¶cie masz racjê, ¿e sterowanie pod³ogówk± sterownikiem pokojowym oraz pomp± na zasadzie za³±cz-wy³±cz to pora¿ka i ¶wiadczy tylko o du¿ych brakach w wiedzy hydraulika, który to zamontowa³.
    Podstaw± regulacji temperatury przy pod³ogówce jest regulacja pogodowa z tzw. krzyw± grzewcz±. Tak± krzyw± grzewcz± realizuje siê w kotle wyposa¿onym w czujnik temperatury zewnêtrznej oraz w taki algorytm pracy jego wewnêtrznego sterownika.
    Lub te¿ montuj±c zawór mieszaj±cy z si³ownikiem sterowanym regulatorem pogodowym. Piszesz o firmie Tech - podpowiem, ¿e firma ta ma w swojej ofercie sterowniki pogodowe w których istnieje dodatkowa mo¿liwo¶æ pod³±czenia regulatora pokojowego i dzia³a to super. Jako jedna z nielicznych firm oferuje w tych regulatorach bardzo fajny sposób wspó³pracy regulatora pogodowego z regulatorem pokojowym, który nie psuje regulacji pogodowej. Polega to na tym, ¿e sterownik pokojowy wp³ywa tylko na temperaturê zadan± obiegu grzewczego powoduj±c jej obni¿enie, a nie ca³kowite wy³±czenie pompy, tak jak masz to obecnie. Regulator pogodowy wylicza sobie aktualn± temperaturê zadan± wg krzywej grzewczej, a sygna³ z regulatora pokojowego, który siê pojawia po dogrzaniu pomieszczenia do zadanej temperatury, powoduje tylko obni¿enie o okre¶lon± warto¶æ np. 3 czy 5 czy te¿ inn± warto¶æ stopni Celsjusza temperatury wody w obiegu pod³ogowym. Przez co pod³oga nie jest ca³kowicie wych³adzana, a tylko delikatnie obni¿ana jest jej temperatura. Kiedy temperatura w pomieszczeniu zacznie siê obni¿aæ i spadnie poni¿ej zadanej warto¶ci na regulatorze pokojowym to warto¶æ zadana temperatury wody w obiegu jest podnoszona do warto¶ci wyliczonej przez regulator pogodowy.

    Je¿eli potrzebujesz fachowej pomocy w doborze uk³adów sterowania i regulacji to jestem w stanie Ci pomóc, tak¿e i z doborem automatyki Tech, bo bardzo dobrze znam ich produkty i bardzo czêsto instalujê.

    Ale aby cokolwiek pomóc, muszê znaæ ca³y Twój uk³ad. Jak jest zbudowany, jakie zastosowano podzespo³y, jakie przekroje rurek. Wszystko jest do ogarniêcia, ale mo¿e siê okazaæ, ¿e trzeba bêdzie nieco przerobiæ uk³ad hydrauliczny. W takim uk³adzie mieszanym podstaw± jest sprzêg³o hydrauliczne, oddzielne pompy obiegowe dla grzejników i pod³ogówek. Ponadto dla pod³ogówek bardzo wa¿nym jest mieszacz z si³ownikiem i regulatorem pogodowym.
    Oczywi¶cie mo¿na to te¿ zrobiæ na mieszaczu z termostatem, ale trzeba siê liczyæ z mniejsz± dok³adno¶ci± regulacji temperatury i wiêkszymi wahaniami temperatury w pomieszczeniach.
    Musia³bym te¿ znaæ parametry domu oraz ilo¶æ i wielko¶æ grzejników.
    bez tych informacji to mo¿emy tylko gdybaæ.
  • #3
    Lukes1992
    Level 12  
    Znaczy od razu sprostujê.
    S±siedzi maj± te¿ pod³ogówkê, ale w du¿o mniejszym zakresie. Wszêdzie maj± grzejniki, a pod³ogówka w ³azienkach, wiatro³apie i kuchni (³±cznie oko³o 15 metrow w ca³ym domu bez podzia³u na konkretne pomieszczenia - przy czym w ³azienkach g³ównym ¼ród³em ciep³a jest drabinka, a pod³ogówk± to raczej komfort 21 stopni) na dwóch zaworach RTL (jeden w schowku na parterze, jeden w pokoju na piêtrze). Czyli ten system by³ mieszany w standardzie - tylko w tamtym bym siê po³apa³, a w moim ju¿ gorzej. Poza tym w tamtym udzia³ pod³ogówki by³ znikomy, wiêc na pewno dla laika jest ³atwiejszy.
    Tylko pojedyncze domy ca³kowicie zrezygnowa³y i otrzyma³y rabat, ale to by³y osoby, co pierwsze kupowa³y i trzeba by³o robiæ jakie¶ zmiany by do tego mog³o doj¶æ.
    A ja jak bra³em to na dniach by³y wylewki wiêc rzutem na ta¶mê szybk± decyzjê z ¿on± podjêli¶my... i tak wysz³o.

    Ale tamten system mia³ te¿ ogromny minus. 30 metrów to ja mam salon + jadalnia (to ma³e segmenty) i w tych metrach by³y w standardzie dwa ogromne grzejniki, które by³y na najlepiej ustawnych ¶cianach. Maj±c tam grzejniki nic by siê nie da³o zrobiæ (¿adnej zabudowy, czy mebla pod ¶cianê). S±siedzi teraz na to narzekaj± bardzo (jedni zdjêli grzejnik by zrobiæ wysokie witryny, inni maj± sofê podsuniêt± pod grzejnik), ale co¶ za co¶. Deweloper nie proponowa³ nam ogrzewania ¶ciennego. Dopiero niedawno ogarn±³em co to w ogóle jest...

    W ogóle to po tym jak chcia³em do³o¿yæ 30 metrów pod³ogówki salon to zaczê³y siê awantury miêdzy kierownikiem jakim¶ i hydraulikiem, bo hydraulik chcia³ to upchn±æ na zaworze RTL bez podzia³u na pomieszczenia, a ten kierownik powiedzia³, ¿e jest chyba ****** i ¿e do takiego metra¿u pod³ogówki dzielonej na ró¿ne strefy trzeba oddzieliæ obiegi i zrobiæ pompê by da³o siê tym sterowaæ per pomieszczenie i by jako¶ to dzia³a³o. Wiêc wyrzucili mi star±, ma³± skrzynkê z RTL i dali wielk± skrzynkê z innym rozdzielaczem, pomp± i tym zaworem + si³ownikiem. W ogóle inaczej po³o¿yli pod³ogówkê bo poszczególne obiegi nie nachodz± na siebie tylko w wiatro³apie zaczynaj± siê wszystkie starty, a bokiem salonu powroty.

    W za³±czeniu trochê zdjêæ.
    Grzejników w domu jest ³±cznie:
    Parter: 2 (ma³y wiatro³ap + ¶rednia drabinka).
    Piêtro: 4 (trzy pokoje grzejniki ¶rednie + ³azienka drabinka)
    Poddasze: 3 (open space)
    Mogê to pomierzyæ potem, bo jestem w pracy. Nie mam te¿ zdjêcia Tyboxa ale jest on w salonie z dala od sprzêtów i okien, wiêc nie powinien zak³amywaæ. Tybox idzie przewodem do pompy i steruje ni± w³±cz/wy³±cz.

    Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas
    Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas
    Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas
    Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas

    Od razu napiszê, ¿e nie mam pojêcia co w tej skrzynce na dole robiæ :(
  • #4
    Lukes1992
    Level 12  
    Czy kto¶ mo¿e mi pomóc?
  • #5
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Szczerze mówi±c jest to tradycyjnie spierniczona instalacja przez pseudoinstalatora i tu s³owa kierownika, ¿e jest on ******, s± jak najbardziej trafione, ale z tego co widaæ to chyba kierownik tak¿e zas³uguje na to samo okre¶lenie.
    Jak widaæ instalator ten nie ma kompletnie pojêcia o instalacjach i sposobie sterowania.
    Aby doprowadziæ to do porz±dku, wymaga ca³kowitej przebudowy tej instalacji, kucia i uk³adania dodatkowych rur, aby odseparowaæ zasilania grzejnikowe od zasilañ pod³ogówek.
    Na dzieñ dzisiejszy, aby to ogarn±æ i ¿eby jako-tako dzia³a³o to proponujê:
    1. Do³o¿yæ do kot³a czujnik temperatury zewnêtrznej.
    2. Ustawiæ na regulatorze maksymaln± temperaturê grzewcz±.
    3. Ustawiæ krzyw± grzewcz± na kotle tak, aby temperatura CO by³a w granicach 40-50'C.
    4. Ustawiæ na rotametrach jednakowe przep³ywy.
    5. W dolnej skrzynce ustawiæ na mieszaczu temperaturê pod³óg tak, aby uzyskaæ stabiln± temperaturê w ³azience na dole 24-25'C. To jest ten element, który nazywasz si³ownikiem. W rzeczywisto¶ci to nie jest si³ownik tylko zawór mieszaj±cy termostatyczny. Tym zaworem ustawiasz temperaturê wody zasilaj±cej pod³ogówki, a tym samym moc grzewcz± ca³ej pod³ogówki. Taki uk³ad nie jest dobry, bo mierzy temperaturê wody na zasilaniu i co jaki¶ czas trzeba rêcznie doregulowywaæ
    Najlepszym rozwi±zaniem by³oby zast±piæ ten zawór termostatyczny, zaworem 3- drogowym z si³ownikiem elektrycznym, a do tego do³o¿yæ sterownik zaworu mieszaj±cego z funkcj± regulacji pogodowej z mo¿liwo¶ci± pod³±czenia regulatora pokojowego https://www.techsterowniki.pl/p/i-1
    Pytanie tylko czy uda siê to zmie¶ciæ do skrzynki?
    6. Reguluj±c rotametrami poustawiaæ odpowiednie temperatury w pozosta³ych pomieszczeniach.
    7. Piêtro wyregulowaæ termostatami przy grzejnikach, za¶ pod³ogówkê zaworem RTL.
  • #6
    Lukes1992
    Level 12  
    Poproszê techsterowniki niech mi wyceni± i jak odbijê siê trochê kasowo to mo¿e co¶ zmienie.
    Wszystkie grzejniki maj± u mnie g³owice, a pod³ogówka na piêtrze ma zawór RTL.

    Temat sprzêg³a to temat ju¿ mityczny na tym forum tak jak i wentylacja mechaniczna / rekuperacja. Na elektrodzie to s± odpowiedzi na wszystkie pytania. Ale ja nie mam sprzêg³a i nie bêdê mia³ i mam nadzieje, ¿e dom mi nie wybuchnie przez to.

    Najbardziej martwi mnie to, ¿e piec sam sobie zwiêksza temperaturê i czy to dobrze. No i nie wiem jak ustawiæ temperaturê zasilania c.o skoro u mnie zawsze jest gor±co i muszê mieæ zakrêcone grzejniki. Ja mam 17 stopni przy ca³kowicie wy³±czonym piecu jak na dworze jest 0 stopni.
  • #7
    Lukes1992
    Level 12  
    @Plumpi
    Czy móg³by¶ mi tylko pomóc z jedn± kwesti±. Nie grzeje mi jedna strefa pod³ogowego w domu. I chcia³bym wykluczyæ zakrêcenie strefy przed wezwaniem hydraulika do odpowietrzenia pod³ogówki.
    Jak mogê sprawdziæ bezpiecznie czy strefy wszystkie s± odkrêcone:

    Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas Piec gazowy - sterowanie, podstawowe ustawienia, ogrzewanie pod³ogowe - Immergas
  • #8
    Lukes1992
    Level 12  
    Za namow± fachowca próbowalem odpowietrzyæ pod³ogówkê tak:
    - zamkn±³em na piêtrze zasilanie
    - zamkn±³em wszystkie obiegi poza tym co grza³ s³abo i zostawi³em tylko jego.

    Mia³ odpowietrznik automatyczny to odpowietrzyæ.
    Faktycznie ta strefa zaczê³a dzia³aæ, ale po w³±czeniu wszystkich innych nastêpnego dnia inna grza³a s³abiej.
    Czy mo¿liwe jest, ¿e powietrze przesz³o do innej pêtli?
  • #9
    Pesk87
    Level 9  
    Proszê o pomoc

    Posiadam zamontowany piec Hercules 26 3 ErP. Mam ogrzewanie pod³ogowe na parterze, natomiast na piêtrze s± grzejniki. Pod³±czone s± regulatory temperatury, jeden odpowiedzialny za ogrzewanie pod³ogowe na parterze, drugi na piêtrze w pokoju i ma odpowiadaæ za grzejniki. Jest zamontowana strefa niskiej temperatury. Posiadam dwa niezale¿ne obiegi ale serwisant ustawi³ ogrzewanie pod³ogowe jako wiod±ce i je¿eli na regulatorze odpowiedzialnym za pod³ogê ustawie temperaturê 21 stopni to nawet jak na tym na piêtrze zwiêkszê do 23 to pod³ogówka nie pu¶ci wiêkszej temperatury bo ona jest ogrzewaniem wiod±cym. Czy jest mo¿liwo¶æ pod³±czenia niezale¿nego, ¿ebym móg³ sterowaæ dwoma strefami niezale¿nie?