Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja offgrid złożona z różnych źródeł energii w małym domku .

29 Nov 2020 22:41 522 6
    User removed account
    Level 1  
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    marcinbbb
    Level 26  
    Komputer, laptop, wentylator, okresowo mała lodówka i do tego niezbędne jest teraz budowa i późniejsza rozbudowa do 3,5kW. Ty serwerownie chcesz tam stawiać czy szklarnie będziesz doświetlał i ogrzewał?
    anaba255
    Level 25  
    Zamiast falownika off-grid - UPS z czystym sinusem i regulator ładowania MPPT o odpowiedniej mocy. Tylko akumulatory będziesz miał 4 x 6V = 24V, a na 24V ciężko znaleść mocny UPS. Tylko, czy taki potrzebujesz?
    Czy dasz falownik z funkcją ładowania akumulatorów, czy podzielisz to na 2 urządzenia, będzie funkcjonowało tak samo. To ile energii pójdzie do akumulatorów, a ile zużyją urządzenia będzie zależeć od; nasłonecznienia, siły wiatru oraz przepływu wody.
    waranzkomodom
    Level 20  
    Tez bym zaczął od przemyślenia skali inwestycji off-grid. Laptop moze chodzić 12h na 400Wh, mała lodówka może brać na dobę mniej niż 300Wh, a światła pewnie po 6wh na jedną żarówkę, wiec jak nie masz włączonych więcej niż 2-3, to cieżko zima przekroczyć 150Wh. Nawet licząc z solidną górką wychodzi zużycie do 1000Wh. Przy dobrze ustawionych panelach latem zaspokoi Ci to na luzie i 500Wp.

Załóżmy, ze Twoje akumulatory bedą miały łącznie 9000Wh. Przy instalacji 2,5kWp w letni dzień, jeśli akumulator jest pełny, weźmiesz energię na bieżące użycie (700Wh?), a 10000Wh pójdzie w ciepło, bo nie bedzie w czym tego magazynować. I tak bedzie wyglądać zdecydowana większosc dni od marca do wrzesnia. Stosunek zużywanej energii do niewykorzystanej 1 do 10. Takie przewymiarowanie jest marnowaniem zasobów, bo te panele powstają z jakis surowców, a tak bedą sobie u Ciebie stały i sie zużywały bezproduktywnie.
    User removed account
    Level 1  
    waranzkomodom
    Level 20  
    Szanuję Twój wybór, że ucinasz już dywagacje nad tematem marnowania energii, więc dosłownie ostatni raz zabieram głos, a potem już Ci nie zaśmiecam tematu. Jestem pewnie jedną z nielicznych osób, która ma całe gospodarstwo domowe wyłącznie off-grid i w ogóle nie mam żadnego prądu z ZE. Kuchnia elektryczna z off-grid to jakaś abstrakcja jak dla mnie.. Jeśli gotujesz nawet na 2 palnikach, to pobór wciąż będzie przekraczał 2Kw pewnie, a przy 4 palnikach ze 3,5Kw. Mnie się wydaje, że nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. Albo off-grid i wtedy decydujesz się na jak najwięcej urządzeń niskonapięciowych (ładowanie laptopa, światło, lodówka, wentylator na 12V) oraz minimalizujesz zużycie, albo płyta elektryczna i inne cuda wianki i on-grid. Oczywiście można w amerykańskim stylu mieć gigantyczny power-wall, ale zanim kupisz cokolwiek, weź to dobrze przelicz, czy Cię stać. Jedno to kupić 5Kw paneli, ale drugie to kupić wystarczająco dużo akumulatorów i jeszcze je wymieniać co 3 lata (chyba, że kupisz LiFePO lub li-on, ale to są z kolei gigantyczne koszty jednorazowo).

Przyznaję, że na energii wodnej znam się mało, ale raczej między bajki włożyłbym nadzieje, że z tego będzie sensowna ilość prądu.

Wydaje mi się, że sporą instalacje off-grid (ale jako uzupełnienie on-grid) ma chyba Hostii, możesz jeszcze z nim zagadać o realności swoich założeń.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik1112702.html