Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2x35W Moduł wzmacniacza audio

gevv 30 Nov 2020 13:52 7869 5
  • Moduł wzmacniacza audio opartego na układzie TDA7377. Moduł posiada złącze wejściowe, dwa wyjścia na głośniki, złącze zasilania. Regulacja głośności poprzez potencjometr obrotowy.

Oparty na układzie TDA7377
    Klasa wzmacniacza: AB
    Parametry wyjściowe: 2 x 35W max/4Ω (14,4V)
    Zasilanie 8V - 14,4V (zalecane 12V)
    Regulacja głośności za pomocą potencjometru
    Wejście: złącze JACK 3.5mm stereo audio input

Link

2x35W Moduł wzmacniacza audio 2x35W Moduł wzmacniacza audio

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gevv
    Level 10  
    http://320volt.com elektronik ve biraz daha fazlası
    gevv wrote 45 posts with rating 113, helped 0 times. Live in city istanbul. Been with us since 2007 year.
  • Computer ControlsComputer Controls
    398216 Usunięty
    Level 43  
    gevv wrote:
    Parametry wyjściowe: 2 x 35W max/4Ω (14,4V)
    Zasilanie 8V - 14,4V (zalecane 12V)
    Cytowanie bezkrytycznie parametrów z datascheet'a nie zawsze jest dobrym pomysłem. Tym bardziej gdy podaje się w jednym "słupku" dwa zupełnie inaczej mierzone parametry.
    To tak dla ścisłości.
    Ten wzmacniacz przy zasilaniu z 14,4V osiąga w bridge (mostku) 2x 20W a i to dla zniekształceń rzędu 10%. 35W - owszem, ale dla prostokąta - czyli sygnału przesterowanego do granic możliwości. Dla wzmacniacza audio już nawet te 10% jest wartością nie do przyjęcia.
    Przy 12V zalecanego napięcia zasilania moc wyjściowa dla dopuszczalnych jeszcze zniekształceń (czyli max 1%) będzie jeszcze mniejsza (co zresztą daje się zobaczyć i usłyszeć na zamieszczonym filmie).
    Co do samego projektu: Moduł ten to dla mnie sztuka dla sztuki. Umiejscowienie gniazda wejściowego tuż obok potencjometru i obok zaciski zasilania - mocno ograniczają możliwości projektowania obudowy. A wystarczyłoby samo gniazdo wejściowe umieścić na osobnej płytce łączonej z płytką wzmacniacza przewodem...
    Dalej - brak przewidzianego mocowania płytki - czy to do radiatora, czy podłoża obudowy.
    No i z góry ograniczenie wykorzystania w innej niż zaprojektowana konfiguracji. Ta ostatnia uwaga mogła by nie być wadą =, ale tylko pod warunkiem, że interesuje nas tylko i wyłącznie taka konfiguracja (2x bridge).
    Samo wykorzystanie 1 sztuki (!) kondensatora w wersji do montażu powierzchniowego, podczas gdy wszystkie pozostałe elementy są w technologii przewlekanej również nie do końca mi się podoba. Miejsce na płytce by się znalazło na przewlekany - i to bez większych przeróbek.
  • Computer ControlsComputer Controls
    rafi8112
    Level 13  
    398216 Usunięty wrote:
    Samo wykorzystanie 1 sztuki (!) kondensatora w wersji do montażu powierzchniowego, podczas gdy wszystkie pozostałe elementy są w technologii przewlekanej również nie do końca mi się podoba. Miejsce na płytce by się znalazło na przewlekany - i to bez większych przeróbek.

Myślę, że chodzi Ci o rezystor 10k :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    rafi8112 wrote:
    Myślę, że chodzi Ci o rezystor 10k
    O ile rezystor ma oznaczenie na PCB jako C2 to tak. Według schematu jest to 100nF bocznikujący kondensator zasilania (1000uF).
    rafi8112
    Level 13  
    398216 Usunięty wrote:
    O ile rezystor ma oznaczenie na PCB jako C2 to tak. Według schematu jest to 100nF bocznikujący kondensator zasilania (1000uF).

Masz rację, nie zauważyłem tego elementu na PCB, a zauważyłem rezystor, który też jest SMD i połączony jest z anodą C5 i nóżką 7 układu TDA 7377. W takim razie są dwa elementy SMD zastosowane w tym projekcie.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    rafi8112 wrote:
    W takim razie są dwa elementy SMD zastosowane w tym projekcie.
    No to mamy remis. Ja nie zauważyłem R a Ty C. Nie zmienia to jednak faktu, że wstawienie (niejako "na siłę) elementów SMD) jest w tym wypadku bez sensu. Zarówno 100nF jak i 10k można było wstawić THT.