Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa zasilacza komputerowego czy ktoś korzystał

bogo11 14 Paź 2005 22:21 1460 7
  • #1 14 Paź 2005 22:21
    bogo11
    Poziom 14  

Od dłuższego czasu wala się u mnie parę "padniętych" zasilaczy komputerowych. Zbliża się zima i czas by było w coś wpakować ręce.
    Zastanawiałem się co by się tam zmieściło, np wzmacniacz do suba, albo prosty wzmacniacz stereo na LM. Obudowa ma przygotowane wejście 220, wentylator, czasami włącznik.
    Czy ktoś to już wykorzystał? Może już było w DIY a ja przegapiłem.

0 7
  • Pomocny post
    #2 14 Paź 2005 22:49
    Teslacoil
    Poziom 18  

U mnie kilka takich poszło na zasilacze do CB radia. Oczywiście z klasycznymi transformatorami. Jednak odkąd "wszedł" net i komórki temat CB bazowego (poza nielicznymi wyjątkami) zanikł.
    Weszła też przetwornica do jonizatora, ale bez zasilacza.
    pozdr

0
  • #3 15 Paź 2005 04:22
    kosmaty
    Poziom 17  

Ja zbudowałem prosty wzmacniacz stereo do komputera 2x25W(8 Ohm).
    Proste tzn układ operacyjny sterujący (nie bezpośrednio) parą tranzystorów końcowych typu BD244 i BD243.
    A nadmieniam , że wiatraczek zostawiłem bez zmian.

0
  • #4 15 Paź 2005 12:34
    bogo11
    Poziom 14  

Po 10 latach chwyciła mnie nostalgia, żeby coś zmajstrować (trochę więcej czasu).
    Właśnie mam zamiar w to wstawić jakiś wzmacniacz z przeznaczeniem na własny użytek (impreza plenerowa, sylwester itp) mocy rzędu 60-80W
    Z początku myślałem o TDA 7294, ale różne krążą o nim opinie, np że nadaje się tylko na Suba. Potem o STK4241, ale do niego trzeba dorobić trochę zabezpieczeń.
    Oglądałem takie konstrukcje na DIY i podziwiam ludzi którzy w obudowę wkładają kilkakrotnie więcej czasu niż w elektronikę. U mnie ( na własny użytek) to zazwyczaj kończyło się na pająku z drobnymi dodatkami. Taka obudowa rozwiązała by parę problemów.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Paź 2005 16:44
    coolombo
    Poziom 29  

Ja zrobilem przetwornice DC-DC z 12V na +-51V która zasila STK4050II i chula jako wzmacniacz samochodowy. Przetwornica z EDW 9/2004. Projekt wzmacniacza na STK jest na elektrodzie. Zamiast stka możesz zrobić przetworkę na niższe napięcie i wstawić np. 2xtda7294 albo LM3886. Rdzeń trafa ETD z zasilacza AT też się przyda, przewiniesz sobie go odopwiednio do przetwornicy.

0
  • Pomocny post
    #6 14 Lis 2005 22:25
    K maly
    Poziom 12  

ja zdolalem upchac przetwornice 12V>>2x45V wzmacniacz 2xtda7294 i skromny filtr. Gra pieknie. ale wymaga wentylatora co w tych warunkach jest niebardzo wskazane >>pozdro

0
  • #7 15 Lis 2005 14:19
    Teslacoil
    Poziom 18  

Przedwczoraj uruchomiłem przedwzmacniacz RIAA (2XECC83,1XECC81), wraz z zasilaczem umieściłem go w obudowie po zasilaczu AT, bez wentylatora. Upchane to trochę, ale nic nie "brumi" i nie szumi.
    pozdr.

0
  • #8 16 Lis 2005 13:59
    bogo11
    Poziom 14  

Widzę, że pomysłów jest dużo.
    Zastanawiałam się nad reanimacją zasilacza i przeróbkę na prostownik, ale większość ma popalone scalaki (tl 494) lub rezystory w tej okolicy.
    Muszę jeszcze przejrzeć dokładnie schematy może coś się uda uzyskać.
    W razie czego czeka rezerwowy wariant wzmacniacza na trafo, tylko muszę pomierzyć wszystko dokładnie. Wentylatorek też się przyda, tylko sterowany mniejszym napięciem, coby nie hałasował.
    Dzięki za pomysły

0
  Szukaj w 5mln produktów