Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nissan - Nie kręci rozrusznikiem ze stacyjki

kubek1978 01 Dec 2020 21:01 876 9
Relpol
    kubek1978
    Level 9  
    witam, mam taki dziwny problem z rozrusznikiem... sprawdzone w zasadzie wszystko. Problem pojawił się po dłuższym postoju auta - 3 miesiące.
    Samochód to Nissan 300zx Z32 czyli już klasyk. Próba odpalenia silnika kończy się cyknięciem rozrusznika, jak sprawdzałem to ta zębatka obraca się na krótko .Gdy jednak podłącze kabel bezpośrednio z akuma to kręci i widać, że obraca silnikiem. Objaw jest taki jakby był wyładowany akum i nie ma siły zakręcić silnikime .Przeczyściłem przyłącza i śruby . Zasilanie główne idzie na 100%, bezpieczniki sprawne. Jeszcze nigdy się nie spotkałem z takim problemem bo albo coś działało albo nie i rozrusznik się oddawało do regeneracji, a tutaj widać że jest sprawny.
  • Relpol
    ptr92
    Level 18  
    A podłącz miernik pod „30” na automacie i pod masę z niego i sprawdź napięcie podczas kręcenia. Jak również „50” i pod masę na rozruszniku. Podaj wyniki to coś ustalimy.
    A jak kręcisz na krótko, to gdzie podajesz plusa? Pod wejście do szczotek?
  • Relpol
    kubek1978
    Level 9  
    Kręci jak bezpośrednio mu zapodam na wyjściu do rozrusznika . Ze schematu wynika, że zasilanie główne idzie bezpośrednio z akum ,a drugi kabelek od stacyjki poprzez przekaźnik. Aha jak odłącze zasilanie główne to rozrusznik też cyknie, pewnie poprzez te zasilanie ze stacyjki. Zaczynam dopiero rozgryzać ten układ bo nie jestem elektrykiem z zawodu :) Dziś jeszcze sprawdzę jakie idzie napięcie główne ale jak przypadkiem zwarłem klucz to omal nie przyspawało.
    ptr92
    Level 18  
    Dlatego najpierw w samochodach odkręca się masę na akumulatorze;) jak zaczniesz od plusa, dotkniesz kluczem do budy, to klucz zrobi Ci za żarówkę .
    kubek1978
    Level 9  
    To wiem :) ale tym razem zapomniałem zdjąć masy i byłem zdziwiony iskierkami :)
    kubek1978
    Level 9  
    Ok. chyba automat jest padnięty bo gdy puściłem od aku dodatkowy gruby kabel do wejścia na niego to też nie kręci tylko wypycha zębatke.
    swierszcz.uk
    Level 12  
    Bendliks jest padnięty i nie wypycha go
    Więc jest tylko cyknięcie i nic się nie dzieje
    ptr92
    Level 18  
    kubek1978 wrote:
    Ok. chyba automat jest padnięty bo jednak jak przyłącze do wejścia dodatkowe zasilanie z aku to nie kręci

Jak dajesz na wejście rozrusznika napięcie, to musisz jeszcze podać na „50” czyli ten cienki przewód przy automacie.
    swierszcz.uk wrote:
    Bendliks jest padnięty

Bendix? To widełki za pomocną automatu wypychają bendiks do koronki.
    kubek1978
    Level 9  
    OK... powraca temat i .... po odłączeniu zasilania od aku do automatu on i tak wypycha zębatke po przekręceniu kluczyka. Wyciągnąłem więc automat w serwisówce jest pokazane jak sprawdzić omomierzem i wszystko jakby jest ok. Czyli po kolei konektory do masy itd. Nie rozumiem jednego bo jak zapodam zasilanie już na wyjściu z automatu do rozrusznika to kręci silnikiem, czyli zębatke też musi wysuwać . To co może być schrzanione ? uwalony styk głównego przyłącza ?
    Mam 40 lat i nigdy jeszcze w żadnym aucie nie miałem problemów z rozrusznikiem , a miałem starocie :) więc nie bijcie koledzy, że dopiero rozpoznaje te urządzenie, a w sumie interesuje się motoryzacją od zawsze.
    kubek1978
    Level 9  
    Problem rozwiązany, jednak wina automatu, po jego wymianie, silnik kręci ze stacyjki.. pozdrawiam