Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik temperatury zewnętrznej Buderus FA - termistor NTC - zawyża wskazanie

Kojot89 02 Dec 2020 09:02 5487 8
Bosch
    Kojot89
    Level 9  
    Na elewacji budynku mam zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej Buderus FA, w środku termistor NTC, zdaje się że to jest jego charakterystyka: https://www.manualslib.com/manual/1078102/Buderus-Logamatic-2107.html?page=57
    Czujnik ostatnio zaczął zawyżać temperaturę o 2-3 stopnie Celsjusza. Dzisiaj było -2C, a na kontrolerze pieca pokazuje 0C.
    Zmierzyłem rezystancję samego termistora i przy -2C pokazał: 31,5kΩ, spodziewałbym się wartości powyżej 35kΩ, jednak nie wiem czy nie zaburzyłem pomiaru chociażby samym oddechem.
    Wszystkie miejsca w których nacięta była izolacja przewodu zabezpieczyłem izolacją (zdjęcie zrobiłem przed zaizolowaniem). Przewód skręciłem ponownie w kostce dla pewności, ale nic się nie zmieniło.
    Wrzucam zdjęcie jak to wygląda. Czy to normalne, że nóżki termistora są w dwóch miejscach czerwone?
    Czujnik temperatury zewnętrznej Buderus FA - termistor NTC - zawyża wskazanie
    Powiedzcie - z czego może wynikać różnica? Czy czujnik jest do wymiany? Da się wymienić sam termistor i ewentualnie jak znaleźć element o idealnie takiej samej charakterystyce?

Dodam jeszcze, że czujnik jest na północnej ścianie, z dala od okien i kratek wentylacyjnych.
  • Bosch
    piotrkol7
    Level 39  
    Termistor niestety będzie miał swoje odchyłki od normy. Rozumiem, że wskazanie temperatury porównywałeś z klasycznym termometrem?
    Co do zastąpienia termistora innym - z tego co mi wiadomo jest to standardowy NTC 10k.
  • Bosch
    Kojot89
    Level 9  
    Tak, porównałem ze wskazaniem termometru rtęciowego. Obserwowałem zachowanie tego czujnika od kilku dni i zawsze odchył jest w górę o 2°C.

Najgorsze jest to, że na samym kontrolerze mam możliwość korekty temperatury pomieszczenia, ale nie ma korekty czujnika zewnętrznego, więc wszystkie nastawy temperatury (minimalna temperatura w okolicy, próg temperatur lato/zima, próg wyłączenia trybu obniżonego, itd) musiałem o te 2°C pozawyżać. Wcześniej może i lekko przekłamywał, ale max o 1°C, a w większości wskazania się pokrywały.

Znalazłem kartę katalogową przykładowego termistora NTC 10kΩ i odchyły są na poziomie 1%, a tutaj jest zdecydowanie więcej.
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Faktycznie odchył tego twojego termistora jest dużo większy niż powinien być.
    Możesz spróbować podmienić ten termistor, to nie są drogie elementy.
    Termistory są normalizowane, z nielicznymi wyjątkami charakterystyka większości powinna się zgadzać.
    Na upartego możesz spróbować dołożyć szeregową rezystancję do termistora, aby oszukać pomiary i żeby urządzenie wskazywało temperaturę wyższą o 2 stopnie ;)
    Pytanie tylko, jak to zachowa się przy wyższych temperaturach, w końcu termistory pracują nieliniowo i może to spowodować dodatkowy błąd w wyższym zakresie temperatur.
    Kojot89
    Level 9  
    Spróbuję podmienić i dam znać.

Swoją drogą zastanawiam się czemu taki kompletny czujnik (łącznie z obudową) kosztuje od 70zł wzwyż (w niektórych sklepach nawet 120zł). Sam termistor to kwestia paru złotych. Myślałem że jest jakiś haczyk w stylu - Buderus stosuje termistory z własną charakterystyką. Zgodnie z Twoją sugestią, spojrzałem na pierwszy lepszy NTC 10k i wygląda identycznie jeśli chodzi o charakterystykę: https://www.tme.eu/Document/1098e2943e2cc529c6a49fae8751eb1f/NTCM-10K-B4150.pdf

Jeśli chodzi o wpięcie szeregowo rezystora - to też nad tym myślałem, ale jak zobaczyłem na wykresie linię krzywą to bardziej mi przyszedł do głowy potencjometr który będę sobie skręcał na wiosnę ;)
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Typowy zabieg marketingowy, kupić coś za grosze, podpisać swoją marką i sprzedać za x razy więcej.
    Również porównywałem kilka charakterystyk termistorów, różnią się jedynie stałą materiałową - jednak w bardzo małym zakresie, dla temperatur zewnętrznych raczej bez znaczenia.
    Wiosna wiosną, ale wtedy zdarza się, że za dnia masz 20 stopni, a nocą temperatury niewiele wyższe od zera - więc to może nie zdać egzaminu.
    Kojot89
    Level 9  
    Wymieniłem cały czujnik na nowy - przyszedł zaplombowany przez Boscha. Dopóki temperatura była w granicach 5-10C, to odczyt na kontrolerze pokrywał się z innymi termometrami. Przy temperaturach w okolicach 0C w dalszym ciągu jest +2C różnicy. Widocznie miejsce montażu jest takie, że wpływa jakoś na odczyt (np. parująca ziemia, jakiś mostek termiczny w samej ścianie, itp). Zostawiam krzywą grzewczą ustawioną w ten sposób, żeby te różnice zniwelować i tyle.
    eljarkos
    Level 21  
    Zgodnie z tabelą wartości Buderusa czujnik TZW ma być typu NTC 10K B25/100 = 3800. Wskazany przez Ciebie przykład z TME ma inną stałą. Za kilka złotych można taki kupić. Weź też stary czujnik włóż do lodówki / zamrażarki i porównaj wartość rezystancji z tabelą i dobrym termometrem. Będzie wiadomo czy dobry.
    czmychel
    Level 12  
    Witam.
    Kolego Kojot89, muszę cię pocieszyć że jeszcze masz niewielką różnicę wskazań. Ja mam kocioł Atag holenderskiej firmy i u mnie różnice temperatur są na poziomie 4 st C. Z serwisem nie mogę się dogadać. Sam zacząłem testować. Podmieniłem pierwszy lepszy termistor NTC
    dla 25 st C 1k. Bo u mnie taki jest zamontowany. Różnice zmniejszyły się do 2 st C. Temperatura na zewnątrz była ok. 5 stopni. Nie mogłem
    sprawdzić całej charakterystyki. W końcu wziąłem się za zrobienie termometru na termistorze NTC. Do tego potrzebowałem Atmegi 8, LCD,termistora 1k. Dla napisania program potrzebne są stałe A,B i C wyliczone dla konkretnego termistora. Charakterystyki nieliniowe termistorów są różne dla każdego producenta. Znając rezystancje termistora dla temp. -10, 0, i 25 st C wyliczyłem stałe A, B, C. Podstawiłem do programu i zaprogramowałem Atmegę. Termometr ruszył. Pokazuje mi temperaturę i rezystancję termistora przy danej temperaturze.
    A teraz wnioski.
    Nic nie zrobisz jeśli nie znajdziesz termistora o takiej charakterystyce jaką posiadał programista piszący program. Dobrej
    klasy termostaty posiadają możliwość korekty temperatury zewnętrznej. (tak jak pisałeś) Ja też nie mam. Identyczny termostat pokojowy który posiadam wyprodukowany dla Niemców posiada taką korektę. Jedynie co możesz zrobić to kupić z 5 szt. termistorów różnych firm i podstawiać. Są nie drogie. Może któryś będzie miał podobną charakterystykę. Musi to być zgrane z softem na m-kontroler. A stosowanie szeregowego rezystora zachwieje charakterystykę.

Pozdrawiam.