Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zwiększanie ilości baterii do zasilania diód led - ma to sens?

moonwaker87 03 Dec 2020 14:01 534 3
 • #1
  moonwaker87
  Level 9  
  Chce dla dziecka stworzyć tablicę z przelącznikami które zapalają gaszą diody - diody będą podłączone równolegle aby w razie awarii jednej cała tablica nie przestała działać.
  Do zasilania chce użyć akumulatorków 1.2 V podlączonych szeregowo.
  Po sprawdzeniu diód i zrobieniu PoC stwierdziłem że wystarczą mi 3 takie baterie polączone w szereg aby uzyskac minimalne napięcie na diodach.

  I teraz pytanie: Czy jeśli np użyje 4 takie baterie polączone w szereg zamiast 3 to wydłuży mi to czas działania bez wymiany baterii (tak wiem, zwiększy się napięcie więc bede musial zwiększyć rezystory) czy dodatkowe napięcie i prąd zostanie użyty przez większe rezystory?

  Czy jedynym rozwiązaniem będzie uzycie dwóch równolegle połączonych pakietów po 3 baterie w szeregu w krażdym pakiecie?

  Odpowiedzi typu: wszystko jest na forum będą bezużyteczne, przeglądałem forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  jezeli akumulatory polaczysz szeregowo to zwiekszysz napiecie (nie zwiekszysz pojemnosci) ale bedzie ono za wysokie dla LEDow wiec zastosujesz rezystor aby "zbic/pozbyc" sie tego nadmiaru wiec na rezystorach wydzieli sie moc strat, nie az taka wielka ale zawsze.
  jezli polaczysz rownolegle to zwiekszysz pojemnosc akumulatorow a wiec to o co ci chodzi (ilosc polaczonych w szereg juz dobrales), wieksza pojemnosc = dluzszy czas swiecenia.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  moonwaker87 wrote:
  wydłuży mi to czas działania bez wymiany baterii (tak wiem, zwiększy się napięcie więc bede musial zwiększyć rezystory) czy dodatkowe napięcie i prąd zostanie użyty przez większe rezystory?

  Teoretycznie zwiększając napięcie zwiększysz czas pracy (nawet mocno rozładowane akumulatorki mogą mieć wystarczające napięcie dla LED) jednak przy świeżo naładowanych nadwyżka pójdzie w straty na rezystorach szeregowych. Lepiej użyć jakiejś przetwornicy która z pojedyńczego ogniwa(lub kilku) np.16850 "zrobi" potrzebne napięcie. Takie przetwornice mogą mieć też wbudowane układy do ładowania ogniw np. poprzez USB.

  O np. taka; https://allegro.pl/oferta/ladowarka-ogniw-li-ion-z-przetwornica-step-up-5v-7967276130

  Dodano po 8 [minuty]:

  moonwaker87 wrote:
  Rozumiem że będą straty energii będą większe niż przy 3 bateriach w szeregu i "sprawność" układu nieco spadnie, ale czas świecenia ostatecznie sie wydłuży?

  Tak wydłuży się.
 • #4
  moonwaker87
  Level 9  
  W takim razie póki co zostanę przy 3 bateriach i zobaczę jak będzie się to sprawowało i jak długo świeciło.
  Jeśli wymiana baterii będzie zbyt częsta, powiększe koszyk z bateriami i zastosuje przetwornice Step-Down aby napięcie było takie jak przy 3 bateriach i żeby nie trzeba było wymieniać rezystorów.

  Dzięki za pomoc!!!
  Zamykam temat.