Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W

Pemek 03 Dec 2020 19:05 912 0
e-mierniki
 • #1
  Pemek
  Level 12  
  Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W

  Jakże dumnie to brzmi - cytat: "Marka >Warmtec< to znany i ceniony polski producent urządzeń elektrycznych do kontroli klimatu w pomieszczeniach. Firma produkuje m. in. oczyszczacze powietrza przeznaczone do użytku w domach, biurach, urzędach... " bla, bla, bla... Prawda jest taka, że ta firma, podobnie jak inne (Esperanza, Webber, Manta, Goclever itp.) importują urządzenia, brandują, drukują jedynie polskie instrukcje, zajmują się marketingiem i naprawami gwarancyjnymi.
  Zarówno oczyszczacz Warmtec AP Evo, jak i bliźniak Rotenso Wint W24W pochodzą prawdopodobnie z tej samej fabryki w PRC.
  Jest jeszcze starsza wersja tego oczyszczacza - Esperanza Storm EHP005 (chyba od tego samego producenta), prawie o 200 złotych tańsza, ale bez UVC.

  Pobór prądu (a w zasadzie moc chwilowa, mierzone sprawdzonym miernikiem energii):
  Moc w trybie uśpienia (wyłączony): 0,8W

  Kolejne biegi bez UV:
  1 - bieg: 25,5 W
  2 - bieg: 32,6 W
  3 - bieg: 51,5 W

  Jonizator i UV dodatkowo – 1,7W
  Samego UV nie da się wyłączyć, można tylko z jonizatorem.


  Generalnie urządzenie spełnia swoją funkcję i dobrze czyści, nieco lepiej od Webbera AP8400 - ma większy filtr, ale bajer taki jak jonizacja - deklarowany przez producenta to raczej ściema. Nie zmienia się głośność pracy przy włączaniu tej funkcji. Żona czuje, że powietrze jest zjonizowane, ja nie czuję. Także diody UV to chyba chwyt marketingowy - diodki mają może max 100 mW każda. Według moich bardzo przybliżonych obliczeń czas ekspozycji promieniowania na powietrze przechodzące z filtra do wentylatora wynosi jakieś 0,1-0,2 sekundy. Aby promieniowanie UVC ubiło skutecznie jakieś bakterie, wirusy i grzyby potrzebna jest dawka minimum 1W/m² w ciągu 1 minuty. Diody mają co prawda moc ok. 1 wata (?), ale dawka promieniowania jest i tak ok. 100-200x mniejsza niż potrzebna do skutecznej sterylizacji. No chyba że ma się to odbywać na raty, czyli to samo powietrze 200 razy wpada do oczyszczacza i wypada. Jeszcze bym zrozumiał, gdyby to promieniowanie odkażało sam filtr HEPA, ale wtedy diody musiały by być na wlocie do HEPA i oświetlać równomiernie powierzchnię filtra, a nie na wylocie. A może mają za zadanie aktywować ten filtr katalityczny, ale nie jest to jasno napisane. Gdyby tak było, to diody musiały by oświetlać równomiernie powierzchnię filtra z warstwą katalityczną, a oświetlenie jest bardzo nierównomierne, listewka z diodami jest u góry. Inne oczyszczacze, z lampami wyładowczymi mają lampy o mocy 8-13 watów. Producent deklaruje żywotność diodek UV na 20 000 h (żywotność lampy to ok 900 h).
  Co do pochłaniania zapachów trudno mi się wypowiedzieć - w mieszkaniu nikt nie pali, zwierząt nie mamy, nieprzyjemnych zapachów nie było i nie ma.
  Oczyszczacz posiada dobry, czuły laserowy miernik zanieczyszczeń amerykańskiej marki General Electric. Na panelu jest na bieżąco wyświetlany aktualny stan zanieczyszczeń. W ciągu kilku sekund reaguje na np. zapalenie papierosa.

  Dość częstą wadą chińskich oczyszczaczy, jak można wyczytać na forach, są drgania. U mnie wynikało to ze złego, zbyt dużego luzu na wałku względem tulejki wirnika. Musiałem tak ustawić (obrócić) pierścień Seagera na wałku, aby po założeniu wirnika opierał się on równo na nim i nie przekaszał. Po kilku próbach udało się znacznie zmniejszyć bicie wirnika. Samego wirnika niestety nie wyważałem, nie mam takich możliwości.
  Silnik jak widać na zdjęciach jest bezszczotkowy, wirnik z magnesami stałymi.


  Oba oczyszczacze są sprzedawane z filtrem EPA11, o czym nie wszyscy sprzedawcy informują, ale można dokupić filtr HEPA13. Stąd mniejszy o parę watów pobór prądu od innych, podobnych oczyszczaczy.

  Sama kaseta filtra ma wymiary 284x362x36 mm, a z piankową uszczelką na obrzeżach 302x370x36 mm
  Podaję wymiary, bo może ktoś dobierze sobie tańszy filtr kierując się wielkością (np. od Esperanzy).

  Przykładowe ceny filtrów HEPA13:
  - wentsystem.com - 99 pln (do Warmtec AP Evo)
  - wentsystem.com - 184 pln (do Rotenso Wint W24W)
  - tv-zakupy.pl - 43 pln (do Esperanza Storm)

  +++ Na plus: skuteczność, przyzwoita cena, estetyczne wykonanie i wygląd, łatwość montażu filtra, stosunkowo niedrogi w eksploatacji, wystarczy 1h na trzecim biegu aby oczyścić pomieszczenie do 40m², cichy na 1 biegu, w miarę cichy na 2, dobry czujnik cząstek stałych firmy General Electric. Tryb automatyczny dostosowuje prędkość wentylatora do wielkości zapylenia. Można wyłączyć oświetlenie panelu w nocy. Posiada timer do czasowego wyłączania i włączania z opóźnieniem, pomiar temperatury pomieszczenia, oraz mały pilocik dla leniwych.

  - - - Na minus: 3 bieg jest stosunkowo głośny, a na 1 wydajność spada mocno, urządzenie w żaden sposób nie certyfikowane (w sensie jakości oczyszczania). Brak "ekologicznego" wyłącznika odcinającego zasilanie. Brak filcowych podkładek pod oczyszczaczem - można zarysować parkiet (jak ktoś ma). Sterylizacja UVC o wątpliwej skuteczności.

  Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W Oczyszczacz powietrza Warmtec AP Evo/Rotenso Wint W24W
 • e-mierniki