Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyznaczanie napięć chwilowych fazowych z międzyfazowych

Mistgund 03 Dec 2020 21:36 522 7
    Mistgund
    Level 9  
    Szanowni Państwo,

piszę, bo powoli nie wiem czy coś ze mną nie tak i walczę z wiatrakami czy naprawdę nie da się tego zrobić. Przechodząc do sedna. Wykonuje pewne pomiary w labview, kartą pomiarową NI i przetwornikami LEM. Aplikacja w labview służy do badania rozruchów silników indukcyjnych i są mierzone napięcia chwilowe międzyfazowe Uab, Ubc, Uca, a amplituda wynosi około 556V (400V skutecznego). Tak jak widać, napięcie jest chwilowe i do tego międzyfazowe. Dostałem polecenie aby za pomocą labview przeliczać je na napięcie fazowe. Czy jest to wykonalne?

Na zdjęciu po niżej chciałem pokazać z jakich wzorów korzystam, ale co bym nie robił to zawsze dostaje 0=0. Mi powoli kończą się pomysły, ale może ktoś spotkał się z takim problemem?

Pozdrawiam serdecznie
    moze-byc
    Level 28  
    Uwaga, słowo na dziś: TRANSFIGURACJA
    Mistgund
    Level 9  
    moze-byc wrote:
    Uwaga, słowo na dziś: TRANSFIGURACJA

Ona raczej przydatna jest przy przeliczaniu impedancji z gwiazdy w trójkąt i vice versa. Nie widzę jej zastosowania do mojego problemu. Zwłaszcza, że ja nie znam rezystancji poszczególnej fazy silnika.
    moze-byc
    Level 28  
    Powiedz, to mierzy napięcia na uzwojeniach silnika, czy zasilania? Chodzi głównie o punkt odniesienia (dla sieci neutralny - potencjał stały 0V, dla silnika przy rozruchu trzeba wziąć pod uwagę że potencjał się zmienia).
    Mistgund
    Level 9  
    Na stanowisku jest kilka metod rozruchowych min. rezystory wpięte w uzwojenia, które potem się bocznikuje i generalnie napięcie mierzone jest przed silnikiem i jeszcze przed tymi rezystorami, a wiec tak zaraz przy zasilaniu. Jak włączę zasilanie stanowiska to na LEMach już mam sygnał z napięć. Oprócz rozruchu gwiazda/trójkąt to silnik na stałe jest połączony w trójkąt.
    moze-byc
    Level 28  
    Mistgund wrote:
    Czy jest to wykonalne?

Tak, na pewno. Przesunięcia fazowe między napięciami fazowymi zawsze wynoszą 120*. Zatem mając 3 napięcia międzyfazowe możesz je narysować na wykresie tylko w jeden sposób, zakładając że początek Uab i koniec Uca będzie leżał w jednym punkcie gdzieś na osi X, po prawej stronie od 0,0. Słowem jest jedno rozwiązanie takiego układu a więc na pewno mamy komplet informacji. Teraz trzeba jakoś to wykorzystać.
    Mam pomysł tylko nie bardzo jestem w stanie przedstawić to rysunkami. Spróbuję wytłumaczyć.
    Narysuj sobie układ współrzędnych, zaznacz oś w której leży Ua (oś x na prawo od [0,0]), i osie B i C, odpowiednia 120* i 240*. Tutaj kierunek napięć nie jest nam potrzebny liczy się tylko wartość chwilowa. Weź napięcia Uab i Uca (jako takie linie o odpowiedniej długości), 2 końce połącz w jednym punkcie na osi A, drugi koniec Uab połóż na osi B, drugi koniec Uca połóż na osi C, Teraz będziemy wyobrażać sobie że zmieniamy odległość między punktem [0,0] a punktem wspólnym Uab i Uca która to odległość oznaczymy Ua. Ale przy zmianie tej odległości drugie strony Uca i Uab będą ciągle na osiach na których je położyliśmy i będą się po nich przesuwać by zachować stałe długości linii (napięć) Uab i Uac.
    Oba ruchy opiszemy sobie prosto wzorami (proponuję liczby zespolone w postaci algebraicznej) gdzie część rzeczywista będzie się składała z Ua + część rzeczywista z osi B, a część urojona to część urojona z osi B.
    Napięcie Uca analogicznie.

Teraz części rzeczywiste i urojone na osiach B i C dadzą nam 2 punkty (domyślnie Ub i Uc). Odległość między tymi punktami musi się równać napięciu Ubc.
    Tym samym mamy układ równań w której skorelowane są 2 długości - Ua i Ubc. Ubc znamy, Ua liczymy i mamy pierwsze napięcie fazowe. Wiedząc to wyliczymy Ub i Uc wg wzorów opisanych tutaj wytłuszczonym drukiem.

Brzmi strasznie ale to tylko logika - logikę zmienimy we wzory a później pójdzie już z górki.

Spróbuj, daj znać o efektach. Ja idę coś zjeść :) Wrócę to też spróbuję policzyć.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Pisałem wzory, liczył za mnie WolframAlpha bo mi się nie chciało... i wymyślił.
    We wzorze, oznaczając:
    Ua->y
    Uab->p
    Ubc->q
    Uca->r
    Wpisz w WA po prostu poniższy wzór i będziesz miał kilka przekształceń wzoru na y.

Code:
    0=sqrt( ( (1/2)*(sqrt(4p^2-3y^2)-y)*(1/2)-( (1/2)*(sqrt(4r^2-3y^2)-y)*(1/2)))^2-( (1/2)*(sqrt(4p^2-3y^2)-y)*(sqrt(3)/2)-( (1/2)*(sqrt(4r^2-3y^2)-y)*(sqrt(3)/2))))-q

Wzór wygląda tak:
    Przy czym można go jeszcze uprościć ale nie mam chęci żeby robić to ręcznie ani wersji PRO by zrobił to za mnie kalkulator.
    Nie wiem jak ty to zaimplementujesz, ale baw się. Jeżeli założenia były poprawne (a były), a w obliczeniach nie ma błędów (a WA się nie myli), to napięcie pierwszej fazy policzysz podstawiając jedynie 3 napięcia międzyfazowe.
    Z wyznaczeniem Ub i Uc poradzisz sobie sam :)
    Mistgund
    Level 9  
    Dziękuję za tak rozbudowaną odpowiedź. W wolnej chwili na weekend zajmę się wprowadzeniem tego wzoru do oprogramowania i zobaczę co mi pokaże. Nie sądziłem, że będzie to aż tak skomplikowana procedura. Chylę czoła i nawet jeśli to nie będzie to i tak dziękuję za pomocą. Dam znać oczywiście co i jak.
    moze-byc
    Level 28  
    moze-byc wrote:
    Jeżeli założenia były poprawne (a były), a w obliczeniach nie ma błędów (a WA się nie myli), to napięcie pierwszej fazy policzysz podstawiając jedynie 3 napięcia międzyfazowe.

Wrzuciłem wzory do excela. a w powyższym cytacie zapomniałem że ja się mylę :) Trzeba ponowić założenia i napisać wzór od nowa.