Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować wzmacniacz audio na Arduino sterowany zdalnie (Arduino UNO)

03 Dec 2020 21:36 483 8
  • Level 12  
    Cześć, mam arduino uno i chciałbym zmontować jakiś wzmacniacz na pilota jak to zrobić, znacie takie projekty? Jak coś ktoś będzie miał, nawet bez pilota itp, lub jak ktoś wie jak się do tego zabrać, to piszcie (nie znam się na arduino)
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Helpful post
    Level 33  
    Jeśli tylko głośność to wystarczy układ salony potencometra audio. Jeśli interesuje cię Full wypas to są układy scalone które mają w sobie regulację głośności, basu, sopranu, selektor i kilka innych funkcji. Np. Tda7318, tda7313 i jeszcze kilka innych z serii tda i sterujemy tym przez i2c do tego można dołączyć wyświetlacz oraz przyciski, pilota czy nawet enkoder. Napisanie takiego kodu nie jest trudne ale też nie łatwe bo wymaga przemyślenia funkcjonalności ale gdy się chce to można to zrobić.
  • Level 12  
    a są jakieś gotowe projekty?

Dodano po 9 [minuty]:

Fajnie jakby był "analizator widma" aby na wyświetlaczu pokazywała się aktualna głośność, i tyle by wystarczyło w sumie, dałoby się coś takiego, bo jednak jak poszukałem te TDA 7318 itp. w Internecie, to widzę, że to chyba nie jest takie łatwe i bym chciał użyć wyświetlacz 2 razy 16
  • Level 33  
    Arduino sobie nie bardzo poradzi z analizatorem widma, jest to spowodowane mocą obliczeniową i samym przetwornikiem ADC. Ale samą głośność można zrobić niemal że na kolanie tu masz nawet gotowy projekt https://pcbisolation.com/blog/volume-control/ oczywiście możesz sobie znaleźć inne układy scalone które są cyfrowymi potencjometrami, jest ich na tyle wiele że z pamięci nie napiszę nazw układów ale bez problemu znajdziesz pod hasłem "potencjometr cyfrowy arduino" dodać obsługę wyświetlacza to banał więc tu nawet nie warto pisać bo każdy to zna. Tak na prawdę można wiele możesz też zrezygnować z analizatora widma na rzecz wskaźnika wysterowania dla obu kanałów ale efekty nie będą superaśne bo niestety widać opóźnienie względem sygnału audio tutaj widać jak to wygląda https://www.youtube.com/watch?v=lycHkSMlSb4
    Można wiele tylko trzeba mieć wenę i ochotę szukać najlepszego wyjścia ale da się i nawet z bardzo dobrym skutkiem, oprogramowanie tda7318 i podobnych jest proste bo wysyłasz dane i tu masz niemal wszystko co musisz wiedzieć o tym układzie by pracował https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3330400.html ja dawno temu pisałem to w bascom i wszystko robiłem na piechotę czytając notę katalogową i wysyłając ramkę danych ale po kilku dniach zaczynało to pracować. Idea jest taka sama jak w bascom dlatego uważam że to jeden z prostszych układów do obsługi takich funkcji.
  • Level 12  
    Ja bym chciał wskaźnik wysterowania dla obu kanałów ja go tak nazwałem analizatorem widma, ale ja się nie znam na bascomie, jak zaprogramować ten tda?
  • Helpful post
    Level 33  
    Ramka danych standardowa i2c czyli najpierw wysyłasz adres układu potem wysyłasz dane i tu jest z górki bo nawet w tamtym poście z forum masz podane parametry jakie należy wysłać. Raz wysyłasz przy uruchomieniu konfigurację z jaką ma działać układ i to należy wrzucić do klamerek setup w uproszczeniu chcesz aby układ miał ustawiony bas i sopran na 0 to wysyłasz te dane i dotyczy to każdego parametry. Jeśli chcesz to gdy będę miał czas postaram się to napisać w jezyku arduino i wyjaśnię co należy dopisać by program pracował. Robiłem to jakieś 4 lata temu i dużo nie pamiętam ale gdy mam przed sobą arduino oraz notę to dam radę to przepisać. Mam też gdzieś Stary kod w języku bascom i ten kod robi wszystko czego ci trzeba. Bardziej bym się martwił o płytkę dla tego układu bo mimo że prosta to wymaga trochę przemyślenia by nic nie trzeszczalo w głośnikach. Mam na stanie kilka takich układów ale każdy wymaga innego programu i nie są znamienne ze sobą.
  • Level 12  
    To byłbym bardzo wdzięczny, jakbyś mi pomógł, bo ja chciałbym zrobić sobie wzmacniacz, taki właśnie fajny, ale jeszcze nie umiem pisać kodów. A myślisz, że na płytce uniwersalnej nie dałoby rady? trzeszczałoby, to co myślisz byłoby lepsze?
  • Helpful post
    Level 33  
    Generalnie chodzi o prowadzenie mas bo tu występują dwie masy, cyfrowa i analogowa dlatego należy je odpowiednio rozdzielić by nie było słychać pracy układów cyfrowych. Takie cykanie, trzaski dźwięk zależy od tego jak bardzo się zepsuje kwestie techniczne. Da radę to złożyć na płytce uniwersalnej tylko trzeba dokupić przejściówke z smd do tht dla układu tda i potem to wszystko złożyć. Postaram się pomóc tylko dopiero wieczorem będę mógł.
  • Level 12  
    A dobrze dziękuję, rozumiem