Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wejścia i wyjścia w centralach Satel Integra.

Restek1 04 Dec 2020 01:45 2280 16
SterControl
  • #1
    Restek1
    Level 8  
    Witam,

    Jestem na etapie projektu automatyki budynku na bazie satel integra i pojawia się, jak sądzę, troche infantylne pytanie, bo nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji. Chodzi np o Integra 128. Pisze ze ma 128 wejsc i 128 wyjsc. Jak rozumiem, np wykorzystując 100 wejsc mam ciagle do dyspozycji 128 wyjsc? Czy może np przy 100 wejsciach pozostaje juz tylko 28 wyjsc?
  • SterControl
  • Helpful post
    #2
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

    Wejścia, to wejścia, a wyjścia, to wyjścia - wszystko liczone indywidualnie. Nie zapomnij, że to liczba maksymalna jaką obsługuje centrala, co wiąże się z instalacją ekspanderów - ale to chyba jasne. I druga sprawa, automatyka budynku (logika) realizowana na Integrze potrafi pochłonąć sporo wyjść wirtualnych, o tym też należy pamiętać i przewidzieć spory zapas.

    Pozdrawiam.
  • #3
    Restek1
    Level 8  
    Super, odpowiedz krótka i rzeczowa, bardzo dziękuję. Jeszcze jedno pytanie odnośnie wirtualnych wyjsc. Czy np akcja - uzbrojenie alarmy wyłącza powiedzmy 10 świateł. To bedzie jedno wyjście czy więcej?
  • SterControl
  • Helpful post
    #4
    wikingpk
    Level 13  
    Restek1 wrote:
    Super, odpowiedz krótka i rzeczowa, bardzo dziękuję. Jeszcze jedno pytanie odnośnie wirtualnych wyjsc. Czy np akcja - uzbrojenie alarmy wyłącza powiedzmy 10 świateł. To bedzie jedno wyjście czy więcej?

    Tak na szybko licząc to tyle ile świateł(jeśli indywidualne- niezależne) + 3 wirtualne.
    (np wg tego schematu https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/jak-automatycznie-wylaczyc-oswietlenie/ )
  • #5
    Restek1
    Level 8  
    Dziękuję. Jeszcze zapytam tutaj żeby nie rozpoczynać nowego tematu. Jeśli na Integrze rzeczywiście można zrobić praktycznie wszystko. Mam na myśli sterowanie światłem, roletami, ogrzewaniem itd. Można pokusić się o inteligentny budynek np automatycznie załączające się rolety podczas deszczu. To gdzie tu są różnice między Integrą a KNX pomijając kompatybilność różnych producentów. Pytam ponieważ niedawno wybudowałem dom. Z założenia od początklu zastanawiałem się nad wykorzystaniem Siemens Logo, ewentualnie brałem pod uwagę zagłębienie się w sterowniki PLC - jestem elektronikiem z wykształcenia, pracuję wykorzystując tę wiedzę i wykształcenie w praktyce, ale nigdy nie walczyłem z PLC a lubię uczyć się czegoś nowego. Wiadomo jak to jest z budową domu. Z początku jest multum różnych wydatków, dlatego zdecydowałem się na rozwiązanie przejściowe. Druty 1,5mm2 poprowadziłem jedynie do punktów świetlnych, natomiast we włącznikach siedzi skrętka - jedna lub więcej. Wszystko spotyka się w dwóch rozdzielnicach (piętro i parter). Pomiędzy nimi idzie kilkanaście skrętek żeby zawsze można było spiąć jedno z drugim. Dodatkowo przy jednej z rozdzielnic mam szafę rack przeznaczoną na internet, monitorig, NAS, UPS i alaram. Na tę chwilę wszystko jest sterowane przekaźnikami i czasówkami F&F - cena takiego rozwiązania była akceptowalna ale nigdy nie miała działać docelowo. Jeszcze w trakcie budowy domu zdecydowałem, że rezygnuję z Logo i PLC na rzecz rozbudowy wszystkiego o funkcje Integry.
    Obecnie przyszedł czas na zainstalowanie alarmu. Póki co centrala ze sterownikami leży na biurku i rozpoczynam naukę. Poprowadziłem przewody jedynie do czujek.
    I teraz pytanie. Mając de facto okablowanie z możliwością wykorzystania do magistrali KNX co mam zrobić. Budować wszystko w oparciu o INT-IORS, czy iść w KNX.
    To co zamierzam osiągnąć to np za pomocą jednego klawisza spowodować wysunięcie ekranu projektora, przygaszenie części światłem i zamknięcie rolet. Po uzbrojeniu alarmu wygaszenie świateł w domu. W przyszłości nocne podlewanie ogrodu z wyjątkiem nocy deszczowych i przymykanie rolet w słoneczne dni w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
  • Helpful post
    #6
    wikingpk
    Level 13  
    Oczywiście , to wszystko można zrealizować na centrali Integra jest natomiast jedno ale....
    Centrala Integra zawsze była centralą alarmową i do tego została stworzona, trudno jest pogodzić dozór i bezpieczeństwo z zabawą w inteligentny dom.

    Ale da się tak jak piszesz - bo sam tak mam i połączyłem Integrę 128 plus z "całym domem"
    Czy Logo się sprawdziło? napiszę tak - ze względu , że posiada w swojej strukturze parę przydatnych rzeczy których trudno szukać w "systemie alarmowym" sprzęgłem to do pracy i działa bardzo dobrze , ale to 12/24. Wejść ma odpowiednią ilość ale wyjść zbyt skromnie aby się cieszyć pełną funkcjonalnością( steruje grzałkami zasobnika CWU z instalacją fotowoltaiczną.
    INT-IORS - to droga zabawka i pomimo, że u mnie ma pewne zastosowanie to bardziej się sprawdza tylko z wyjściami( po prostu wejść jest i tak nadmiar) - niezaprzeczalnie estetycznie wygląda.
    Swoją centralę rozbudowałem z czasem zaczynałem od 32...a skończyłem na 128 myślę, że na tym zakończę bo więcej już nie potrzeba. Dodatkowo rozwiązałem sprawę odległości i sterowania zdalnego na działce(oświetleniem, kaskadą, fontanną i całym systemem nawadniania na Abax 2. Działa dobrze i się sprawdza.Teraz jestem na etapie dopieszczania -bo zima (ale i tak czasu brak)
    A jeszcze tak dla informacji:
    Zastosowałem coś takiego: ACX-210
    To jest naprawdę fajne ma 4 wej i wyj - zabaweczka która mieści się pod włącznikiem światła(wielkośc kostki domino) i zasięg ok 2km(2000m)
    Można tym wiele, łącznie z potwierdzeniem(odpowiedzią realizacji funkcji) no i cena.

    Fakt , że serwer satela trochę jest wolny , ale myślę , że jak wejdzie szeroko 5G to będzie lepiej( z każdym dniem się poprawia).

    A jeśli chodzi o Twoje pytanie KNX czy coś innego?
    Nie dam Ci jednoznacznej odpowiedzi, Satela i KNX można ze sobą połączyć, jednak KNX to system stworzony do domu IQ więc i manipulatory, osprzęt , układy wykonawcze realizują to co powinny - integrę trzeba nauczyć co ma robić.
  • #7
    Restek1
    Level 8  
    Właśnie z powodów, o których piszesz zrezygnowałem z LOGO. Samych punktów świetlnych mam 24, więc to mnie znechęciło. Zastanawiam się co z tym INT-IORS, jak obliczyłem potrzebuję 6 sztuk, więc robi się już jakaś kwota. Z drugiej strony nie wiem jak cenowo wyjdzie KNX, ale jeśli doliczyć wymianę włączników to z pewnością przebiję rozwiązanie sateloweskie. Wygodniej mi zastosować IORS, bo mam już gotowe przewody w rozdzielnicach i nie muszę ich crosować między piętrami (centrala jest na piętrze).
    Dziękuję za podrzucenie modulu ACX-210 - nie znałem tego rozwiązania, a myślałem nad podłączeniem barier w pobliżu ogrodzenia i to rozwiązuje mój problem.
    Też zamierzam zrobić hybrydę z ABAX2 (kilka konktraktów). Działa to na tyle stabilnie, żeby obsługę tego ograniczyć jedyie do wymiany baterii?
  • #8
    wikingpk
    Level 13  
    Restek1 wrote:
    Też zamierzam zrobić hybrydę z ABAX2 (kilka konktraktów). Działa to na tyle stabilnie, żeby obsługę tego ograniczyć jedyie do wymiany baterii?

    Tak, z bateriami nie ma problemu - oczywiście jak najlepszymi(ale ostatnio Panasonic trochę podupadł) dlatego zastosowałem CR-123a 1200mAh i chociaż droższe są niezawodne przez 3 lata.
    Moduły tego typu KNX to kwota jeszcze wyższa ok 2-3X więc tutaj kwota robi się jeszcze większa.
    Mnie spodobał się Satel z tego względu, że początkowo chciałem rozszerzyć Integre 64, ale jak zobaczyłem, że Abax 2 może działać niezależnie od systemu jako autonomiczne urządzenie od razu mi się spodobało. Na koniec i tak połączyłem to wszystko :) i możliwości stały się przyznać szczerze - dość znaczne :D
    Musisz wszystko przemyśleć - u mnie większość to płytki sterują przekaźnikami Finder w skrzynce instalacyjnej. IORS to jednak estetyka od razu ale kosztuje - zresztą - koszt domu IQ to też zawsze kilkadziesiąt tysięcy złotych i nikt się nad tym nie zastanawia skąd te koszty.
  • #9
    Restek1
    Level 8  
    Taki banał. Mam jakieś oświetlenie na wyjściu powiedzmy 20, sterowanie z wejścia 20. Normalnie działa jak światło - zał/wył. Chciałbym dodać taką funkcję, żeby to światło dodatkowo załączało się przy wyzwoleniu alarmu, a żeby było trudniej to żeby jeszcze pulsowalo...
  • #10
    alster1
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Tak na zachętę :) Musisz stworzyć wirtualne wyjście typu np. alarm włamaniowy, zaznaczyć opcję "pulsujące" i powiązać je z Twoim fizycznym wyjściem "powiedzmy 20". Poczytaj o sumie i iloczynie logicznym.
  • #11
    Restek1
    Level 8  
    alster1 wrote:
    Tak na zachętę :) Musisz stworzyć wirtualne wyjście typu np. alarm włamaniowy, zaznaczyć opcję "pulsujące" i powiązać je z Twoim fizycznym wyjściem "powiedzmy 20". Poczytaj o sumie i iloczynie logicznym.


    Dziękuję za pomoc, zrobiłem i działa. Miałem problem, bo ciągle robiłem szewski błąd z iloczynem logicznym, ale mniejsza o to. Teraz mam jeszcze problem, bo nijak nie mogę zmusić tej funkcji do pulsującego światła. Zaznaczałem opcję pulsujące na logicznym wyjściu alarowym i nic. Świeci światłem ciągłym.

    Może mi ktoś jeszcze pomoże w kwestii rolet. Chciałbym, żeby oprócz zamykania i otwierania z przycisku, samoczynnie się zamykały i otwierały o określonej porze. Udało mi śie to osiągnąc wspomnianym iloczynem logicznym, ale niestety, kiedy np roleta opuszcza się o określonej porze, to wciąż mogę ręcznie załączyć podnoszenie. Efekt jest taki, że roleta zostaje w jednym czasie wysterowana na obydwa bieguny....
  • #12
    bartekp123
    Level 9  
    Poczytaj o wyjściu 105 i 106. Te wyjścia programowo nie powinny się załączyć jednocześnie, są dedykowane do rolet. Gdy roleta jedzie np. w dół, naciśnięcie w przycisku w górę ją zatrzyma. Najwygodniej to zrobić na INT-IORS.
  • #13
    Restek1
    Level 8  
    bartekp123 wrote:
    Poczytaj o wyjściu 105 i 106. Te wyjścia programowo nie powinny się załączyć jednocześnie, są dedykowane do rolet. Gdy roleta jedzie np. w dół, naciśnięcie w przycisku w górę ją zatrzyma. Najwygodniej to zrobić na INT-IORS.


    Tak, zgadza się i w ten sposób to działa ale.... W przypadku kiedy naciskam przycisk w gore i zaraz pozniej w dol roleta sie zatrzymuje, czyli ok. W momencie kiedy to timer podnosi roletę do góry to o dziwo niestety, po naciśnięciu przycisku w dół mam wysterowane jednocześnie dwa kierunki...
  • #14
    bartekp123
    Level 9  
    Dziwne, tak nie powinno być. A jak masz podpięte zasilanie do wyjścia? U mnie z zacisku NC wyjścia 105 zasilanie wchodzi na zacisk C wyjścia 106 tej samej rolety. Z zacisków NO bezpośrednio na silnik. W ten sposób nie ma możliwości, żeby obydwa wyjścia zaliczyły się w tym samym czasie.
  • #15
    Restek1
    Level 8  
    No można w ten sposób "obejść" ten problem. Tylko jestem zaskoczony, że podczas gdy sterujemy ręcznie centrala nie pozwoli wysterować jednocześnie rolety w obu kierunkach, to już w przypadku funkcji logicznej z timerem jest to możliwe. Sprawdzałeś może u siebie jak to działa z timerem? Bo tym samym jeśli to timer uruchomi roletę to już nie można jej zatrzymać "ręcznie"...
  • #16
    bartekp123
    Level 9  
    Właśnie sprawdziłem. Gdy rolety jadą w dół z timera, naciśnięcie przycisku wejścia „roleta góra”, przycisku stop na tsi lub w Integra Control- roleta się zatrzymuje. Wyjście 105 „roleta góra” się nie aktywuje.
  • #17
    Restek1
    Level 8  
    W takim razie ja muszę robić błąd przy funkcjach logicznych, których się dopiero uczę. Mam fizycznie podpiętą roletę na wyjściach 31 i 32. Tutaj zrobiłem funkcję 47 sterowaną z wyjść 100 i 101, 102 i 103. W pierwszym przypadku funkcja 105 roleta w gorę, połączona z timerem, w drugim roleta w dół połączona z innym timerm. Problem jest tego typu, że kiedy ustawię timer na 1 minutę dla podnoszenia rolety, to w trakcie tej minuty, kiedy otwiera się roleta, bez problemu mogę z pomocą odpowiedniego wejścia uaktywnic zamykanie. Jestem w zasadzie pewien, że coś robię nie tak, ale nie wiem co :) Da się ustawić timer na 1 sekundę? To by chyba rozwiązało problem.