Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiennik do pieca Thelia Condens

_kasztan 06 Dec 2020 09:51 492 3
 • #1
  _kasztan
  Level 6  
  Jaki zastosować wymiennik poziomy 120l do pieca saunier duval thelia condens aby był wydajny i dobrze odbierał temperaturę z pieca. Słyszałem że jest to dość kłopotliwe dla pieców jeśli się zastosuje nie właściwy.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Zasobniki poziome do kotłów gazowych to niezbyt dobre rozwiązanie.
  Jeżeli już się upierasz przy takim zasobniku to w grę wchodzi tylko i wyłącznie zasobnik dwupłaszczowy, ponieważ nie da się wykonać w takim zasobniku odpowiednio długiej wężownicy. W przypadku wężownicy jest to tylko pojedyncza lub podwójna podkowa. W pionowych natomiast może być wymiennik w postaci długiej spirali. Takiej spirali nie robi się w zasobnikach pionowych ze względu na problem odpowietrzenia takiej spirali.
  Jeżeli masz tylko możliwość, zamontuj zasobnik pionowy dwupłaszczowy lub zasobnik z długą, spiralną wężownicą. Zasobniki pionowe poza długimi wężownicami, maję tę przewagę nad poziomymi, że wewnątrz takiego zasobnika woda się mniej miesza, a tym samym do dyspozycji masz większą ilość podgrzanej wody.
 • #3
  _kasztan
  Level 6  
  Witaj dzięki za wyczerpującą wiadomość, teraz już rozumiem dlaczego jest kłopotliwe to. Niestety w moim przypadku tylko i wyłącznie wchodzi w grę poziomy ponieważ montuję go ponad sufitem łazienki na specjalnie przygotowanym stelażu. Podczas remontu, nie przewidzieliśmy tego i nie mam miejsca na pionowy:(

  Jesteś wstanie mi coś zaproponować, model ewentualnie coś podpowiedzieć co mogło by dobrze działać.

  pozdrawiam serdecznie
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Szczerze mówiąc bardzo rzadko mi się zdarza montować zasobniki poziome do kotłów gazowych.

  Zasobniki dwupłaszczowe emaliowane np. Galmet czy Elektromet kupisz za niewielkie pieniądze. Zasobniki takie wytrzymują ok. 10-15 lat pod warunkiem, że raz do roku będzie wymieniana anoda magnezowa.

  Trochę leprze zasobniki produkuje firma Ermet. https://www.alplus.pl/pl/p/ERMET-140l-poziomy...acz-wymiennik-bezobslugowy-WYSYLKA-GRATIS/171
  Zasobniki te zamiast emalii, pokrywane są specjalną żywicą epoksydową. Dzięki temu zasobniki takie nie wymagają anody magnezowej. Są trochę droższe od zasobników emaliowanych, ale dużo tańsze od zasobników nierdzewnych.

  Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie zasobnik nierdzewny dwupłaszczowy lub typu zbiornik w zbiorniku.
  https://www.chelchowski.pl/oferta/97-podgrzew...nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe
  Ale to już cena jest znacznie wyższa. Zasobniki takie nie wymagają montażu i wymian anody magnezowej.