logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Dell 2209WA, ciemny obraz - przyczyna w matrycy LG LM220WE4-SLB2 czy napięciach VDD/VGH?

prosiak_wej 06 Gru 2020 14:40 606 6
REKLAMA
  • #1 19093947
    prosiak_wej
    Poziom 39  
    Cześć!

    Monitor kupiony używany, generalnie sprawny ale obraz jest ciemny. Rozebrałem go, z panelu wymontowałem podświetlenie i bez matrycy złożyłem wszystko do kupy, aby uruchomić samo podświetlenie, ocenić w jakim stanie są świetlówki. O dziwo - zaświeciły bardzo jasno, intensywnie, biało. Natomiast obraz z matrycy jest ciemny, a białe ma żółte zabarwienie.

    Matryca LG, model LM220WE4-SLB2, IPS, ma swój T-Con, gdzie napięcia są odpowiednio:

    VDD: 15,2V
    VGH: 27V

    Dell 2209WA, ciemny obraz - przyczyna w matrycy LG LM220WE4-SLB2 czy napięciach VDD/VGH? Dell 2209WA, ciemny obraz - przyczyna w matrycy LG LM220WE4-SLB2 czy napięciach VDD/VGH?

    Wprowadzając zakłócenie do przetwornicy paluchem ( ͡° ͜ʖ ͡°) spowodowałem lekki wzrost tych napięć i obraz stał się jaśniejszy. Pytanie tylko - czy to efekt niepożądany, czy te napięcia rzeczywiście powinny być wyższe? Gdzie zatem szukać przyczyny niskiej jasności obrazu?

    Od strony zasilania matrycy nie ma obawień - stabilne 5V.

    Dodano po 5 [godziny] 7 [minuty]:

    Dodam jeszcze jedną obserwację - według menu serwisowego monitor ma 23192 godzin przebiegu, natomiast LG w datasheecie matrycy podaje 50000h żywotności podświetlenia. Połowa osiągniętego cyklu żywotności raczej nie oznacza połowy spadku jasności? Raczej po deklarowanym okresie żywotności jasność powinna być nie mniejsza niż 50% pierwotnej - dobrze rozumuję?

    Monitor, który mam od ośmiu lat, nowy kupiony w sklepie, Dell U2410f, ma przebieg 25390 godzin i obraz jest bez zastrzeżeń. Przez ten czas jasność nieco spadła i musiałem ją podnieść z 20% do 40%. Jednak przepaść między nim a tytułowym monitorem jest ogromna - 2410 przy 100% i białej planszy niemal oślepia, 2209 przy 100% jest "tak se" widoczny.
  • REKLAMA
  • #2 19094884
    Darserw
    Poziom 27  
    Sprawdź odbłyśniki , może się odkleiły i zasłaniają świetlówki , może trzeba je wyczyścić? Sprawdź na innym komputerze , może w karcie regulacja gamma pomoże? Pozdrowienia
  • REKLAMA
  • #3 19094895
    prosiak_wej
    Poziom 39  
    Akurat ja jestem z Pomorza ;) Regulacja Gammy jest tylko protezą, psującą ogólnie obraz. Obecnie na tym komputerze świeci Acer 223W z przerobionym podświetleniem na LED ze względu na upaloną jedną świetlówkę. Poza tym, że to matryca TN, to niczego obrazowi zarzucić nie mogę.
    Jak wspomniałem - panel otworzyłem, aby sprawdzić jak świecą świetlówki. Niczego im nie mogłem zarzucić, nawet były czyste. Odbłyśnik biały, poszczególne warstwy dyfuzora również. Jedyne, co usunąłem to resztki mocowań świetlówek, leżały luzem wewnątrz obudowy.
  • REKLAMA
  • #4 19094947
    Darserw
    Poziom 27  
    Dawno temu miałem problem z ulotami WN , (lampy na zewnątrz ok , po zamontowaniu źle) jasność reguluje inverter , to chyba wszystko do czego można się czepić , dalej to już sterowanie , może nowy wsad do matrycy? trudno bez dokumentacji i pomiarów coś dalej stwierdzić. A menu wyświetla prawidłowo ?
  • #5 19094982
    prosiak_wej
    Poziom 39  
    Darserw napisał:
    trudno bez (...) pomiarów coś dalej stwierdzić


    Dlatego zasugerowałem dwa napięcia na T-Con, po których lekkim podniesieniu obraz się rozjaśnia. Wskazywałoby to na niepełne "wysterowanie" matrycy. Biały nadany przez scaler nie "otwiera" subpikseli RGB w pełni, tylko "trochę".

    Darserw napisał:
    A menu wyświetla prawidłowo ?


    Tak, poprawnie, jednak mam wrażenie jakby białe litery OSD były jaśniejsze od białej planszy z komputera (obojętnie czy z DVI czy z VGA).

    W menu serwisowym byłem, lecz nawet wyśrubowanie wartości korekcyjnych nie daje polepszenia jasności obrazu, jedynie jego pogorszenie. Pozostałem przy wartościach fabrycznych.

    Jeśli to problem programowy, chętnie spróbuję mu wrzucić inny wsad, sprawdzę czy przyniesie poprawę.

    Ulotów WN nie ma, wszystkie połączenia świetlówek czyste, końcówki świetlówek nawet nie są poczarniałe.
  • REKLAMA
  • #7 19108052
    prosiak_wej
    Poziom 39  
    Serwisówka o tyle ciekawa, że część stron ma przesuniętą zawartość względem strony.

    Okazało się, że ten monitor lubi mieć wysoko ustawiony kontrast. O ile w przypadku monitorów z matrycami TN kontrast ustawiam na 50% i jest optymalnie, to w jego przypadku musiałem podciągnąć do 70%, co spowodowało rozjaśnienie bieli. Udało mi się go przybliżyć do U2412f, z którym obecnie pracuje w parze.

    Temat zamykam.
REKLAMA