Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diagnostyka zasilacza

15 Paź 2005 14:44 2628 5
 • Poziom 34  
  Witam

  Nieustannie słyszy się o trefnych tanich zasilaczach komputerowych które zabierają do grobu całe jednostki, zmotywowało mnie to, aby skontrolować swój zasilacz, wymontowałem go z komputera, uruchomiłem i oto napięcia jakie mi wykazał na mierniku:
  3.3 - 3.28
  12 - 12.12
  5 - 5,18

  Na wszelki wypadek rozkręciłem go, aby sprawdzić jak się mają elektrolity, poniższe zdjęcia je ukazują- jak będzie potrzeba to mogę zrobić jeszcze parę innych zdjęć. I mam pytanie do bardziej obeznanych, czy ta konstrukcja zasilacza jest ''bezpieczna'' ? czy w razie awarii nie uśmierci mi całego komputera, i czy mogę się dowiedzeć coś wiecej na jego temat?...jakie ma zabezpieczenia, i ewentualnie co należy wymienić. Model a także dane na jego temat są na zdjęciu poniżej. Zasilacz ma około roku czasu.

  Dziękuje za pomoc, pozdrawiam :)
 • Poziom 34  
  dziękuje za zainteresowanie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Napięcia masz poprawne. W gałęziach +3,3V , +5V , +12V tolerancja wynosi +/_ 5% w pozostałych +/_10%.
  Aby zapobiec/ wyeliminować ewentualną usterkę, podaj typ tranzystora strony pierwotnej od ST-BY.

  Są trzy. Dwa jednakowe. Podaj ten trzeci. Patrząc od strony tych dużych kondensatorów, jest po prawej stronie.


  PS. Piszę o standardowych, współczesnych zasilaczach. To widać na zdjęciach, ale szczegółów brak.
 • Moderator
  Witam ! Zacznij od wyeliminowania potencjalnego zagrożenia jakim jest przełącznik 230V na 110V (te czerwone kabelki wylutować , a przełącznik odkręcić ) . Jakie elementy masz na radiatorze nr.1 (od strony tych kabelków ) , a przy nich są małe elektrolity również podaj te wartości !
  Następnie to samo wykonaj na radiatorze nr.2 podaj nazwy napisane na elementach !
  Na zdjęciu „ zasilacz .jpg ” masz dwa układy scalone podaj co na nich pisze .
  Sytuacją na pewno dość dziwną jaką właśnie zauważyłem na tym samym zdjęciu jest ten czujnik temperatury ( zielonkawy element ) , a obok masz przewodziki do wentylatora . Usytuowany jest w bardzo nie ciekawym miejscu jak dla mnie zapewne masz w miarę cicho jeśli chodzi o prace wentylatorka ? Strona pierwotna zasilacza jest w miarę prawidłowo wykonana nie masz widocznych na niej poczynionych oszczędności . Jak dla mnie przydałoby się zdjęcie spodu płytki od strony lutowania . Kwestią napięć jakie podałeś jest to że nic nie napisałeś jak zasilacz jest obciążony i czym oraz że są to nie wszystkie wartości . To na tyle i nie bądź niecierpliwy co do odpowiedzi!
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Witam
  Nie zawsze brak odpowiedzi równoważny jest brakowi zainteresowania.
  Wczoraj późnym wieczorem (po udanym wieczorze z przyjaciółmi) czytałem Twój post ale nie podejmowałem się odpowiedzi ze względu na porę zostawiając temat na dziś.
  Nie pisz więcej tak, jak napisałeś 16 Paź 2005 01:17. To niegrzeczne.

  Niewiele można dodać po wypowiedziach szacownych Kolegów.
  Przełącznik napięć (pisał Kolega TONI) odetnij w pierwszej kolejności. Przestawienie go w pozycję 110 zamienia wstępny zasilacz w podwajacz napięcia.
  Całość działa b. krótko acz widowiskowo.

  Zastanawiam się nad konstrukcją przetwornicy St-by.
  W niektórych konstrukcjach wzmacniacz błędu skonstruowany jest w oparciu o napięcie pochodzące z uzwojenia "zapętlającego" układ w generator somodławny. Oszczędzając sobie i Wszystkim dalszych wywodów...
  Przyjrzyj się uważnie okolicy w/w zasilacza w poszukiwaniu kondensatora elektrolitycznego 22 ÷ 100µ (na żadnym rysunku mie mogę dojrzeć transoptora jako elementu pętli sprz. zwrotnego).
  To najczęściej sprawca konieczności odświeżenia sprzętu (nowy HDD, nowa płyta, nowy zasilacz, czysty system - słowem sama radość za 1 do 2 tys. zł)

  Poza tym całość wygląda porządnie.
  - duży transformator
  - dławiki po stronie wtórnej (szansa na dłuższy żywot kondensatorów)
  - przypuszczalnie (nie widać ze zdjęć) podwójne (zrównoleglone po obu stronach radiatora) diody
  - rozbudowany filtr przeciwzakłóceniowy na wejściu (230V)

  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  dziękuje wszystkim za podpowiedzi, wybaczcie moją nachalność, wątek schodził coraz to niżej...więc postanowiłem się upomnieć. Dzisiaj wezmę się za spisywanie danych z zasilacza i wstawie na forum.

  Jeszcze raz serdecznie dziękuje.