Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulatory zasadowe optymalną alternatywą gromadzenia energii w systemach PV

rezydent1 27 Jul 2021 23:50 33279 126
IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #122
  kkknc
  Level 43  
  Kup zrób i się przekonaj bo określić się tego nie da jednym nic albo prawie nic w innym 20 30% pojemności.

  Dodano po 1 [minuty]:

  qlewicz wrote:
  Teoretycznie tak tylko że to są akumulatory zasadowe i elektrolitem jest roztwór KOH a nie kwas siarkowy. Ze zwykłymi kwasowymi robiłem takie eksperymenty z wymianą elektrolitu ale poprawy kondycji nie zauważałem. Z resztą chyba od tego roku elektrolitu (kwasu siarkowego) już nie można kupić ot tak sobie w sklepie.

  Wiem o tym że to są zasadowe dlatego ci napisałem o wymianie elektrolitu a w zwykłym kwasiaku efektu nie zobaczysz.
 • IGE-XAO
 • #123
  rezydent1
  Level 12  
  qlewicz wrote:
  Witam! Mmam pytanie do autora tematu. Czy warto pchać sie w używane ogniwa zasadowe (ok 5-letnie może starsze) typu KPL70? Jedynym plusem tego jest że pozyskałbym je za symboliczną kwotę. Chciałbym zbudować pakiet 40s4p co dało by pojemność znamionową 280Ah i finalny ładunek nieco ponad 13Kwh przy 48v. Oczywiście zdaję sobie sprawę że ich kondycja nie będzie najlepsza ale od czegoś trzeba zacząć. Falownik z jakim miałyby pracować to coś hybrydowego jak u autora tematu lub jakiś podobny.

  Tak jak poprzednicy pisali, jeżeli za 1PLN :) to warto zakupić. 5-letnie to nie są stare zasadówki w zasadzie powinny mieć 90% pojemności znamionowej, zależy jeszcze w jakich warunkach pracowały. Należy pamiętać że KOH kosztuje a szczególnie LiOH plus woda destylowana, co może dać kwotę około 700PLN. Następnie należy mieć odpowiedni prostownik aby je poprawnie ponownie uformować, najlepiej 0,2C x5h przy napięciu 1.6V/celę. Po czym należy rozładować prądem 0,2C do napięcia 1V/celę i znowu naładować. Myślę, że jeżeli będą miały nawet 80% pojemności znamionowej to inwestycja się bardzo opłaci. Szacunkowy czas pracy (przy odpowiednich warunkach pracy akumulatora) licząc cykl (pełnego rozładowania/ładowania na dobę) powinien wynieść minimum 10 lat. To tak teoretycznie.
 • #124
  _jta_
  Electronics specialist
  Co do zbierania elektrolitu z akumulatora zasadowego: po pierwsze on jest silnie żrący, szybko rozpuszcza ubranie, skórę... więc ostrożnie; po drugie, kwas azotowy jest jeszcze bardziej niebezpieczny, i niszczy beton (i wiele innych materiałów budowlanych); kwasu cytrynowego wypadałoby zużyć o 10% (wagowo) więcej, niż byłoby KOH do neutralizacji; natomiast np. kwasu octowego (ocet to zwykle roztwór o stężeniu 10%) o 5% więcej, niż byłoby KOH; kwaśny węglan sodu (taki o czystości spożywczej nazywa się sodą oczyszczoną) nadawałby się, w ilości 1,5 razy większej, niż ilość KOH; dobry mógłby być chlorek glinu (AlCl3) - on wystarczyłby w ilości 3 razy mniejszej, niż ilość KOH, albo piryt (do 2,4 razy mniej, niż KOH). Ale nie wiem, co ile kosztuje... piryt bywa w węglu, i lepiej go nie spalać (zawiera siarkę, powstaje z niej kwas siarkowy).
 • #125
  szczepan999
  Level 12  
  Mam pytanie - gdzie w Polsce można kupić falowniki MPP Solar współpracujące z akumulatorami zasadowymi ? Lub inne falowniki które współpracują jak należy z tego typu ogniwami?
 • #126
  rezydent1
  Level 12  
  szczepan999 wrote:
  Mam pytanie - gdzie w Polsce można kupić falowniki MPP Solar współpracujące z akumulatorami zasadowymi ? Lub inne falowniki które współpracują jak należy z tego typu ogniwami?

  Można i u mnie, napisałem w PW więcej informacji.