Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic Viera plazma - problemy z różnymi kanałami DVB-T

radekra 08 Dec 2020 15:01 423 2
 • #1
  radekra
  Level 9  
  Cześć
  jest to pewnie 10-11 letnia plazma Panasonica (dokładnie to tx-p42ux30e). Generalnie przez cały ten czas aż do ~paź/listopada tego roku nie było problemów, łapało wszystkie muxy. Teraz jest różnie - aktualizuje liste kanałów średnio co 3-4 dni bo kanały zanikają, tak jakby się tv "rozstrajał". Czasem znajduje mi 22 kanały, czasem ponad 30, co zauważyłem to że: tvp kultura zawsze odbiera super i nie ma z nią żadnych problemów - nie zanika. Ten mux z TVN, Polsat itp. często nie jest wyszukiwany wcale, ale nie jest to reguła. Czasem nawet tvp1 hd czy tvp2 hd czy tvp sport hd potrafi działać poprawnie żeby po np. 10 minutach zacząć zacinać aż do całkowitego zaniku i komuniaktu "brak wszelkich usług", wskaźnik 'jakość' spada wtedy do 10 (na 100) w ustawieniach.
  To jest antena na dachu bloku 10 piętrowego i z tego co wiem nikt nie zgłaszał problemów z naziemną tv. Czy to może być problem z tv? Czy jednak powinienem cisnąć administrację o naprawę, lepszą antenę ?
  pozdrawiam
  Radek
 • #2
  _kli_
  Level 38  
  radekra wrote:
  aktualizuje liste kanałów średnio co 3-4 dni bo kanały zanikają, tak jakby się tv "rozstrajał"
  radekra wrote:
  antena na dachu bloku 10 piętrowego

  Być może do anteny dolatuje sygnał z innych nadajników (Rabka, Skrzyczne, Tarnów) i telewizor dostraja się do któregoś z nich, zamiast do Chorągwicy. Nadajniki nadają te same mux-y na różnych częstotliwościach i sygnał niekoniecznie może mieć dobrą jakość. W menu strojenia DVB-T ("Stan sygnału") sprawdź na jakich kanałach w danej chwili odbierasz poszczególne mux-y. Powinny być na k.7,22,23,25 > https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/33.
  radekra wrote:
  Czasem nawet tvp1 hd czy tvp2 hd czy tvp sport hd potrafi działać poprawnie żeby po np. 10 minutach zacząć zacinać aż do całkowitego zaniku i komuniaktu "brak wszelkich usług", wskaźnik 'jakość' spada wtedy do 10 (na 100) w ustawieniach.

  Być może jest to znany w Krakowie problem z synchroniczną emisją mux-3 (SFN) z dwóch nieodległych nadajników Chorągwica - Krzemionki. Dodatkowo do tak wysoko umieszczonej anteny, na tym samym kanale 22 może dolatywać jeszcze sygnał z Tarnowa.
 • #3
  LeDy
  Level 43  
  Podłącz jakiś dekoder DVB-T i zobaczysz czy będzie tak samo. Powyłączaj w TV wszelkie aktualizacje czegokolwiek. Popytaj sąsiadów a nie domyślaj się. Może oni myślą jak ty, że nikt nie zgłasza, pyta?
  To opis na fakcie.
  Na dachu jest antena DVB-T od kilku lat i jej sąsiad u siebie ustawił w tym samym kierunku i nie odbiera nic. Spytał właściciela tej anteny , co na dachu od lat, jak mu odbiera? Ten odpowiedział, że od początku nie działało i tak zostawił i założył SAT.