Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionowe paski przy obciążeniu grafiki

Michuciu 08 Dec 2020 16:50 516 1
 • #1
  Michuciu
  Level 4  
  Witam. Mam problem z komputerem, mianowicie ostatnio podczas gry w cs'a na ekranie wyświetliły mi się pionowe paski, a z słuchawek zaczął wydobywać się nieprzyjemny dziwny dźwięk, w tej sytuacji nie mogłem nic zrobić, zadziałało jedynie wyłączenie komputera przez przycisk power. Przy próbie ponownego uruchomienia komputera wentylatory zaczynały się kręcić było pojedyncze piknięcie piszczka i nic poza tym się nie działo, monitor, klawiatura i myszka nie włączały się. Aktualnie komputer czasami się włącza, jednak przy jakiejkolwiek próbie włączenia gry (czy też przeglądania internetu) sytuacja z pionowymi paskami się powtarza. Rozłożyłem i przeczyściłem komputer sprężonym powietrzem z nadzieją że to coś pomoże, jednak przy próbie włączenia jak poprzednio wentylatory się włączały, a monitor i reszta nie, z tym że nie było piknięcia i żadna próba uruchomienia się nie udała. Dopiero gdy wyjąłem jedną kość ram z pierwszego slotu, pojawiło się piknięcie i komputer znów raz na wiele prób potrafił normalnie wystartować.
  Około pół roku temu miałem podobny problem z kartą hd7870 w tym samym komputerze i podejrzewam, że może to być np. wina zasilacza, lub płyty głównej.  Obecny zestaw :
  I5 3350p
  Amd Hd 7970
  Zasilacz OCZ 550
  płyta asus p8h61-m lx2
  Ram 2x samsung 4gb

  W załączniku dodaje zdjęcie pasków z ekranu, występują one w różnych kolorach, myślę że to zależy od tego jaka barwa aktualnie przeważa na ekranie.
  Pionowe paski przy obciążeniu grafiki Pionowe paski przy obciążeniu grafiki
 • #2
  dt1
  Admin of Computers group
  Witaj. Prawdopodobnie znowu czas wymienić kartę graficzną. Kupujesz cały czas stare i dość awaryjne jednostki z koszmarnie dużym wydzielaniem ciepła, więc nie ma co dziwić się, że zdychają po tylu latach pracy (HD7xxx to seria z okolic 2010/2011).

  Zasilacz możesz sprawdzić, sprawdzenie wizualne przy okazji czyszczenia z kurzu, sprawdź, czy kondensatory nie są spuchnięte, czy nie widać śladów przebarwień na elementach i elektronice. Potem możesz pod obciążeniem i bez obciążenia zmierzyć miernikiem jego napięcia. To nie odpowie z całą pewnością na pytanie, czy zasilacz jest sprawny, ale przy pewnych wynikach da się go zaklasyfikować jako niesprawny.