Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wejście AV do telewizora JVC C140

kapcaniew 08 Dec 2020 21:02 582 0
    kapcaniew
    Level 2  
    Uwaga, ten tekst jest bardziej zbiorem wskazówek instruktażowych niż chwaleniem się cudownym projektem. Niewątpliwie można to zrobić lepiej, ale ta metoda sprawdziła się dla mnie, i może przydać się innym użytkownikom (kilka osób bezskutecznie pytało o dokładnie ten model, użyjcie funkcji szukaj). Mam nadzieję, że nie uznacie jej za miernotę na miarę spryciarze.pl . Załączam też schematy opisanych telewizorów, jakby komuś mogły się przydać.

Niedawno dostałem staruszka z Peweksu, telewizor JVC 7 System, model C-140ME - rok produkcji '86. Niestety, jego jedynym fabrycznym sposobem łączności ze światem jest wejście antenowe. Planowane przeznaczenie - ekran do Raspberry Pi 3, RetroPi, a jak allegro dopisze to może do jakiegoś prawdziwego Sprzętu Z Epoki. Stanąłem więc przed wyborem:
    a) Używać modulatora RF w magnetowidzie - ale to straszna strata prądu, a w dodatku z mojego magnetowidu brzydko pachnie jak się nagrzeje
    b) Przeciąć ścieżkę między modułem IF a modułem SECAM i wpiąć się tam z kabelkiem RCA jak jakiś troglodyta.
    Przekopałem sporo informacji na temat takich modyfikacji. Trafiłem na stary wątek na Elektrodzie, w którym ktoś robił taką przeróbkę w sposób nieudolny i zepsuł maszynę, zasmucając przy tym bardzo starszego użytkownika. Bezczeszczenie maszyny nie było więc opcją dla cywilizowanego człowieka. I tak urodziła się opcja C).

Płyta główna z C140 była niemal identyczna jak w modelu C210 - większym bracie C140-tki. Istotniejszą różnicą było jednak to, że C210 posiadał wejścia i wyjścia RCA, dla monofonicznego audio i video, zintegrowane z dodatkowym modułem - płytką opisywaną jako SBX7001a AV TERMINAL. Tej niestety C140 nie posiada. Posiada za to praktycznie wszystkie ścieżki i szereg miejsc pod piny tejże płytki, oraz miejsce na złącze SCART. Dodatkowym problemem jest brak możliwości przełączenia telewizora w tryb sygnału VIDEO. Tutaj opiszę, jak udało mi się zainstalować w moim C-140 ME w pełni funkcjonalne wejście/wyjście AV. Koszt całkowity projektu - 12zł. Przepraszam za brak pełnej dokumentacji foto - nie robiłem tego z myślą o przygotowaniu instrukcji, a nie chcę już rozkładać staruszka i narażać go na uszkodzenie.

Na dobry początek potrzebowałem płytki terminala. Udało mi się znaleźć koszmarnej jakości skan instrukcji serwisowej z diagramem i opisem płytki. Godzinka zabawy w GIMPie ze schematem w ręku pozwoliła mi opracować maskę do termotransferu, na podstawie której wytrawiłem płytkę.
    Wejście AV do telewizora JVC C140 Wejście AV do telewizora JVC C140
    Wejście AV do telewizora JVC C140 Wejście AV do telewizora JVC C140
    Niestety obudowa 21-calowego starszego brata była nieco bardziej przestronna, więc płytkę musiałem przenieść w dość niedogodne miejsce - na miejsce brakującego prawego głośnika. Sygnał puściłem taśmami przewodów, przydźwięki na szczęście są minimalne. Opis przyłącza - to na koniec. Nie zamawiajcie przypadkiem układu scalonego switcha za 80zł - dowolny switch 4066 robi to samo, a kosztuje 80gr. Tranzystory są pospolite. Jeśli macie jakieś źródło sygnału PAL, inny telewizor z wejściem RCA i zasilacz PC z wyjściami 12v i 3,3V, możecie przed instalacją przetestować płytkę w warunkach "in mensa", na stole. Podając 3,3V na pin9 zmieniamy wejście sygnału video między pinem 1 a 4, wyjście jest na pin8.

Kolejna kwestia to modyfikacje płytki SS, station select, na której mieszka główny procesor maszyny. To jedyna poprzeczna płytka na płycie głównej. Na podstawie dokumentacji, płytka z C210 różni się od C140 obecnością jednej diody D005. Jej dodanie (ja użyłem pospolitej 1N4148) w istocie pozwala na aktywację funkcji VIDEO przy pomocy pilota. Pola lutownicze są podpisane "D005", nie sposób się pomylić.
    Kiedy wprowadzimy tą modyfikację, zauważymy, że naciśnięcie przycisku VIDEO na pilocie powoduje pojawienie się na ekranie czerwonego napisu VIDEO - i z pozoru nic poza tym. Na nóżce 22 modułu SS pojawia się jednak sygnał zmiany źródła (3,4V). Teraz musimy doprowadzić ten sygnał do modułu IF, aby wyciszyć fonię z głowicy, i do terminala AV, aby przełączyć źródło video. I tu wchodzą modyfikację płyty głównej. Elementy do dodania zaznaczyłem na obrazku kolorem różowo-neonowo-zielonym.
    R725 - 10K
    D103, D723 - 1N4148
    W*** - zwory
    Musimy też przeciąć zworę W207 (na obrazku po prawej), aby sygnał video z głowicy musiał przejść przez naszą płytkę terminala, gdzie wybierane będzie źródło.

Teraz możemy podłączyć naszą płytkę do płyty głównej - taśmę 9 przewodów wlutowujemy (warto użyć jakiejś wtyczki!) w rząd pinów opisany na moim obrazku czarnymi cyferkami - w sposób następujący: Wejście AV do telewizora JVC C140
    Sąsiedni rząd pól lutowniczych prowadzi do (nieobecnego) złącza SCART, ale mi bardziej odpowiadało użycie cinch'ów. Złącza terminali podprowadzamy więc do gniazd RCA, które osadzamy we wnęce obudowy. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, za pomocą pilota (lub przycisku na frontowym panelu - po wlutowaniu brakującego microswitcha) powinniśmy móc wybierać źródło sygnału pomiędzy TV a VIDEO. Wejście AV do telewizora JVC C140
    Jeśli ktoś jest zainteresowany wykonaniem takiej modyfikacji, chętnie pomogę i odpowiem na wszelkie pytania.
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.