Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej?

12 Dec 2020 23:28 4842 45
    Jap
    Level 28  
    Mikiś, nie do końca wiadomo co ty chcesz w końcu kupić więc kup na razie do kompa SDRa - najlepiej RTL-SDR.com v3. Z chin z wysyłką poniżej 100PLN. Do tego kawałek druta jako antena - choć najlepiej coś na dachu zainstalować) i posłuchaj co piszczy w okolicy - jak załapiesz bakcyla to może zainwestujesz w sprzęt przenośny / stacjonarny. Dzięki SDR odbierzesz też służby nadające w cyfrze - u mnie pogotowie czy gopr nadają w DMR i nie jest kodowany. Ale znakomita większość działa ciągle w analogu.
    Dzięki SRD od razu możesz wskoczyć w dekodowanie zdjęć z satelitów meteo czy odbiór obrazków z Międzynarodowej stacji kosmicznej itp. Jest mnóstwo rzeczy do odbierania i dekodowania - jak i komunikacji.
    Ja jednak całkiem w SDR nie przeszedłem bo pomimo ogromu zalet ma i wady. Łączę więc obie techniki i równocześnie skanuję UBC785XLT i SRDerem :)
    Hektar Zahle.r
    Level 28  
    Jak się masz brać za SDR, to licz się z przesłuchami, bo fundujesz sobie w ten sposób "milion pytań do...". Obecnie na grupach facebook-a w charakterze masowym lecą pytania. Na skutek intermodulacji - Link - (RTL SDR jest wybitnie na nią podatny) w strukturze czipu R820T/2 generowane są zniekształcenia i w efekcie słychać transmisje, których w rzeczywistości tu nie ma.

Dla zobrazowania tej sytuacji wygląda to tak:

Czy na 178.400 MHz nadaje jakieś katolickie radio, czy mam coś na SDR pomieszane ?

Podobne pytanie ze ścieżką audio.

Co to może być za stacja nadawcza nadająca na częstotliwości wojskowej 371.2450 MHz, ktora nadaje coś takiego ?
    User removed account
    Level 1  
    don_viking
    Level 21  
    Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela i ile chcesz na niego wydać. Najtańszy i najprostszy to taki w niebieskiej obudowie jego już kupisz w cenie od 60 do 90 PLN. Posiada układ tunera R820T2 i układ sterujący RTL2832U.
    Te lepsze jakościowo dongle też posiadają te same układy ale mają zbudowany troszkę lepiej układ wejściowy, przez co jak opisują Ci co je posiadają sygnały są lepiej filtrowane i czułość jest lepsza. One kosztują w granicach od 150 PLN nawet do 200 PLN i mają różne obudowy.
    Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej? Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej? Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej? Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej?

Poniżej masz stronę gdzie jest porównanie kilku tunerów.

http://www.radioforeveryone.com/p/review.html
    Jap
    Level 28  
    ja polecam ten srebrny. RTL-SDR.COM v3. możesz już nasłuchiwać nawet pasmo KF. Działa rewelacyjnie za niesamowicie małe pieniądze. Na UKF miałem sytuację, że dało się odebrać słabiutką stację lepiej niż na Yaesu FT991 za ponad 6tys PLN. Na ali poniżej 100PLN z wysyłką - ale uwaga na podróbki.
    User removed account
    Level 1  
    don_viking
    Level 21  
    Wszystko zależy od oprogramowania i pluginów. W Sdrsharp są pluginy gdzie możesz sobie zapisać kanały z rodzajem modulacji i szerokości odbioru i skanować je jak w skanerze niezależnie od tego jakie częstotliwości są zapisane , jest też plugin co można go dodać kilka razy i można słuchać np 10 kanałów naraz. Lecz w sdrsharp plugin ten bardzo obciąża procesor. Ta funkcja lepiej jest rozwiązana w programie sdr console v3.0. Tam możesz ustawić nawet 25 kanałów i słuchać ich jednocześnie pod warunkiem, że znajdują się w zakresie szerokości pasma aktualnie ustawionego. W skrócie jeśli w zakresie od 144MHz do 146,400MHz ustawisz 25 kanałów do nasłuchu to możesz je słuchać jednocześnie, każdy kanał ma osobne ustawienia co do modulacji szerokości kanału, filtrów, i innych opcji. Dodam, że ten tani tuner umożliwia słuchania pasma o szerokości 2,4MHz nie tracąc przy tym na czułości i jakości sygnału. Poniżej masz przykładowy odbiór sygnałów w tym przypadku INMARSAT.
    User removed account
    Level 1  
    don_viking
    Level 21  
    Wszystko zależy od tego jakiego pasma będziesz słuchał. Jedni polecają antenę typu DISCONE bez promiennika pionowego, inni anteny X-200 DIAMOND. Ja używam kilku anten własnej produkcji z kabla RG213 jedna obliczona na 168MHz druga na 430MHz trzecia na 1090MHz. Schemat anteny po linkiem Antena
    Dodam, że na schemacie podane są długości elementów dla anteny na 1090MHz. Chcąc zrobić antenę na inne pasmo trzeba długości elementów przeliczyć na odpowiednią częstotliwość.
    User removed account
    Level 1  
    don_viking
    Level 21  
    No możesz używać anteny szerokopasmowej jak chcesz, ale jako takiej to nie ma. Są anteny jak DISCONE co odbierają szeroki zakres pasma ale ich czułość w porównaniu z anteną na dane pasmo jest kiepska. Tu masz temat gdzie są podane schematy anten firmowych i jak masz czas i chęci możesz sobie taką sam zrobić.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic357534.html#7561276
    Może jest tu ktoś kto by Ci doradził jaka antena była by najlepsza, ja używam anten własnej roboty ale nie raz czytałem, że X-200 albo X-300 są dobre. Są to anteny dwupasmowe posłuchasz straży, pasma amatorskiego 2m i 70cm. Ale zasięgnij jeszcze opinii innych użytkowników.
    User removed account
    Level 1  
    Hektar Zahle.r
    Level 28  
    Teraz już oscylujesz miedzy nasłuchem a nie wiadomo czym. Zaraz ktoś wyskoczy z Malamute a skończy się na Xiegu. Masz na olx bardzo dobry skaner dla pierwszaka VHF/UHF za 50zł.
    Hektar Zahle.r
    Level 28  
    Kolejne pytanie z grupy SDR na fejsie z cyklu intermodulacja na skutek przesterowania.

Dodano po 2 [minuty]:

Jap
    Level 28  
    iii tam, nie ma się co podniecać. SDR ma tak potężną ilość zalet, że nie ma co zniechęcać... za 150 PLN nie ma NIC lepszego na rynku niż RTL.SDR v3. koniec kropka i nie słuchaj Hektara bo chłop stanął z technologią w latach 90tych.

Na tym SDR posłuchasz też cyfrówki dzięki DSD plus, która wypiera powoli analog, odbierzesz w super jakości zdjęcia z satelitów, posłuchasz fal krótkich (tajne stacje numeryczne, krótkofalowcy, statki, dalekodystansowa kontrola lotów, czy radia AM, piratów itd itd). Podłączysz starą czaszę od satelity - posłuchasz satelitę amatorskiego QO100, INMARSAT. Do tego odbierzesz lotniczy ACARS, czy ADSB, dane z sond pogodowych, balonów z SSTV... aż nie chce mi się wymieniać więcej.
    Stary - nie ma więcej zabawy za 150PLN niż z tym RTL.SDRv3. U mnie bukiet sprzętów za ponad 15kPLN - a ciągle wracam ze zdziwieniem do pendrajwopodobnego maleństwa za 150PLN. Do tego dochodzi zabawa za antenami (buduje się je za grosze) i ewentualnie preselektor na KF (koszt budowy od 0 do 20PLN).
    szogun
    Level 23  
    Super temat ale chyba trochę go wystraszyliście bo konto usunął . Tak naprawdę piszę żeby zachować temat i go nie zgubić bo inaczej nie umiem . Hi !