Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie parametry powinien posiadać skaner radiowy do nasłuchu straży pożarnej?

09 Dec 2020 14:39 5055 45
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  ptero
  Level 22  
  Może stacjonarny UBC-355CLT.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  ptero
  Level 22  
  Na początek odbiornik SDR do komputera i antena zewnętrzna.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Jap
  Level 28  
  Mikiś, żebyś nie żałował. W tej sumce szukaj używkę UBC125. W tej zabawie poza dobrą czułością ważne są : prędkość skanowania; banki pamięci, które można szybko załączać i wyłączać; opis komórek pamięci bo przy wielu zapisanych częstotliwościach nie będziesz wiedział co to nadaje. Unikaj czegokolwiek o nazwie ALINCO, czy GRE. Polecam bardzo UNIEDENY ale nie 355 ze względu na preprogramowane zakresy. Dodatkowo używki ICOM i YAESU.
  Uniden UBC125 daje Ci pełną wolność i dodatkowo funkcja close call umożliwiając szybkie namierzanie silnych sygnałów. Pamiętać też musisz, że jak chcesz odbierać odległe stacje to bez anteny na dachu się nie obejdzie.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  Jap
  Level 28  
  Uniden ubc69xlt-2 - nie masz opisu komórek pamięci, zaledwie 80 pamięci - to jest pikuś. Mikiś, nie kombinuj - jak nie możesz dorzucić parę stówek na nówkę 125 to szukaj używkę (wczoraj widziałem za 430PLN).

  Te tańsze skanery mają: predefiniowane fabrycznie zakresy skanowania od - do. I np. sprawdza się to w USA ale nie w PL. Jak kupisz Albrechta - to będą tak miały na rynek niemiecki.
  Np pasmo CB radio będziesz miał w FM i końcówki w 5kHz co ma się nijak do polskiego bandplanu. Na paśmie VHF będziesz miał np skok 5kHz zamiast 12,5kHz.
  W modelu 125 sam definiujesz jak to ma wyglądać, definiujesz sam kilka zakresów skanowania od-do (np chcesz tylko skanować przemienniki pasma amatorskiego 2m), sam definiujesz modulację - np załączasz na 27.180AM a nie jak tańsze skanery wymuszą ci 27.185FM.
  Dodatkowo możesz to programować z kompa -jak już uzbierasz pełno częstotliwości to docenisz tą funkcję.

  Tańsze skanery są wolne - unideny zasuwają po 300 kanałów na sekundę i 100 w trybie pamięci - docenisz przy przeszukiwaniu pasm. Jak postawiłem kultowego ICOM R20 obok UNIDEN UBC785XLT podczas skanowania zakresu samolotów wojskowych - to ICOM pomimo fajnej jakości (marnej na KF) poszedł do nowego właściciela. Ten parametr też ma znaczenie w tej zabawie.

  Polecam też bardzo stary skaner UBC9000XLT - ale jak chciałeś coś mobinego to odpada - bo to sprzęt stacjonarny ale dawał mi dużo frajdy (żałuję że sprzedałem za 380PLN).

  W kwocie 400PLN możesz też pokusić się o zakup używanych krótkofalówek, które też posiadają funkcję skanera. Z posiadanych mogę śmiało polecić Yaesu VX-2, VX-3 jest troszkę bardziej tępe, VX-5 - bardzo fajne. Za 600PLN można dorwać VX-8 - rewelacyjny jako skaner i TRX.

  Na pewno omijać Alinco DJ-X3 - dziadostwo jakich mało a pojawiają się używki za 400PLN.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Hektar Zahle.r
  Level 28  
  Nie ma czegoś takiego jak wymuszanie częstotliwości z końcówką 5 kHz (pomijanie z końcówką 10 kHz) w Unidenach. Jeżeli skaner nie ma klawisza Step oznacza to, że krok syntezy jest przypisany na stałe do pasma. Z kolei niedogodność w postaci kroku 5 kHz na VHF wcale nie znaczy, że nie można odbierać komunikatów z krokiem 12,5 kHz i tak np. częstotliwość 145.0125 MHz będzie poprawnie odbierana z odchyłką 2,5 kHz przy ustawieniu na wyświetlaczu 145.010 MHz. Temat zbacza w złym kierunku. Ogólnie nie ma co się napalać na airband czy CB w ręczniakach FM typu VX-2 itp. Żaden ręczniak nie będzie miał tak dobrego AM jak skaner, bo konstrukcyjnie są to rądia FM. Yaesu VX-3 omijać szerokim łukiem.

  Dodano po 27 [minuty]:

  W takich tematach powinniśmy mówić o zasadniczych funkcjach skanerów jak :

  - co to jest tryb VFO i który skaner to ma
  - jak działa i co daje auto memory
  - auto strojenie AFC, ARCz, IF PLL
  - wykrywacz silnych sygnałów (podsłuchów) i jego skuteczność
  - voice squelch
  - smart search
  - możliwość odbioru z odchyłką, np. kanałów PMR
  - zalety/wady SDR i odbiorników typu Bao
  - itp, itd.

  Mikiś wrote:
  A mam jeszcze pytanie, czy do jakiegoś unidena czy innego skanera, mogę wpisać częstotliwość jaką chce i ona sie zapisze i przy odpalaniu ta częstotliowść będzie odpalona?
  Unideny z reguły po włączeniu pokrętłem startują domyślnie w trybie skanowania pamięci - bez względu na to, co było ustawione wcześniej.

  UBC-3000 Twin Turbo 300 kanałów/sek. - autostart w trybie scan • #19
  OPservator
  Level 35  
  Jap wrote:
  Dodatkowo używki ICOM i YAESU.

  Mam VX7 od nowości, jestem krótkofalowcem, przy wysokiej propagacji spokojnie na Warszawski przemiennik wejdę ze zwykłej anteny, sprzęt od YAESU mogę polecić z czystym sumieniem.
  Do autora postu - jesteś pewien, że chcesz słuchać straży? Większość komunikacji służb jest już prowadzona elektronicznie i szyfrowana, naprawdę nie będzie tam nic ciekawego.
  Ponasłuchuj krótkofalowców, zacznij robić logi cudzych łączności, jak Cię wciągnie, wystąp o znak nasłuchowy (nie wymaga uprawnień, a możesz normalnie QSL wysyłać), a potem może o znak nadawczy (tu już musisz ogarnąć egzamin państwowy).
  Sam zaczynałem w wieku 12 lat i do dzisiaj mnie to jara, ale mniej się tym bawię ze względu na czas.
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  don_viking
  Level 21  
  Ja już dawno zrezygnowałem z tradycyjnego sprzętu jakim są skanery ręczne lub mobilne. Jak wyjeżdżam za granice w delegację to używam do nasłuchu jedynie Tunera SDR i telefonu lub tableta, anteny teleskopowej opcjonalnie wzmacniacza. Plusy to łatwo jest wszystko przewieźć i uruchomić siedząc nawet w centrum miasta słuchając przez słuchawki. Minusy to oprogramowanie obecnie dostępne nie posiada możliwości skanowania. Gdyby program sdrsharp był dostępny na androida to byłoby super. Co do skanerów to jednak trzeba wydać więcej grosza, żeby spełniał dzisiejsze wymagania. Poza tym część skanerów jakie są oferowane obecnie z opisem, że dekodują cyfrowe emisje w rzeczywistości są jedynie przystosowane do ich dekodowania i trzeba wykupywać osobne licencje na oprogramowanie dekodujące.
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  don_viking
  Level 21  
  Jeszcze tu masz jeden temat.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3647155.html
  A tu masz instrukcje jak się instaluje oprogramowanie i ustawia by wszystko działało dobrze.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3182271.html
 • #29
  User removed account
  Level 1  
 • #30
  Hektar Zahle.r
  Level 28  
  Kieszonkowy odbiornik HRD737 o wielu zakresach odbiorczych i LCD z dużymi czytelnymi cyframi podświetlanymi na pomarańczowo. Umożliwia nasłuch pasma lotniczego jak i szerokiego zakresu fal krótkich i ultrakrótkich (VHF). Najlepiej się sprawdzi poza dużym terenem zurbanizowanym z nadajnikami radiowymi dużych mocy.

  Zakresy odbiornika:

  AM - 520-1720kHz
  SW - 2,3-30MHz
  CB - 25-28MHz
  FM - 88-108MHz
  AIR - 118-136MHz
  VHF - 30-230MHz (FM-N/FM-W)

  Czułość odbiornika:

  AM 3µV
  SW 40dBµV
  CB 1µV
  FM 2µV
  AIR 2µV
  VHF 2µV

  2µV VHF (FM-N) to jest głuche radio.

  40dBµV (100µV) SW to jest uszkodzone radio.


  Dodano po 41 [minuty]:

  P.S.

  Chociaż tak sobie myślę, że dałoby radę stuningować ten HRD737 jakbyś mi go wysłał.

  https://swling.com/blog/2019/07/imres-hanrongda-hrd-737-modification-increases-sensitivity