Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dziwna moc nowego wzmacniacza Yamahy do gitary basowej

paw789 15 Oct 2005 17:07 1212 4
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  paw789
  Level 18  
  Razem z kolegą, który jest basistą rozmawialiśmy o nowym wzmacniaczu Yamahy do gitary basowej.

  http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDe...6ATRID%253D20%2526DETYP%253DATTRIBUTE,00.html

  Jest to wzmacniacz w klasie D, waży okolo 5kg! Moc to 500W na 2, 250W na 4R, a moc w RMS! Wiem że wzmacniacze w klasie D mają wysoką sprawność, ale to cudo pobiera z sieci 230V 50-60Hz tylko 130W! Więc jak to może mieć moc 250W RMS na 4R? Przecież to RMS. Zakladając że Klasa D ma sprawność 100% to brakuje jeszcze 120W. I pytam się was czy to nie kolejna ściema/chwyt reklamowy, czy może naprawdę istnieją takie wzmacniacze?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Oczywiście, że to ściema, nie daj się nabrać, perpetemobilum jak na razie to nie ma. Pod bas jak byś miał 300W w sinusie, to już jest komfort, nawet nie potrzeba w tedy żadnych wynalazków typu kompresor dynamiki, stopień prądowy musi być bardzo mocny, żeby tego nie za jechać, zamiast patrzeć za takim szajsem, to lepiej się rozejrzeć za dobrymi głośnikami i skrzynią.
  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  paw789
  Level 18  
  Dziwie sią że porządna firam jak Yamaha ściemnia ludzi, a ludzie (łosie) kupują takie wynalazki http://www.woobiedoobie.com/MAGAZYN/FORUM/viewtopic.php?t=1843&start=0 i wieżą w to co jest napisane, a wystarczy przecież zobaczyć na moc wzmacniacza jaką pobiera z sieci.

  Janek czy polecasz J-35 po przeróbkach tak aby mail 200W w sinusie jako wzmacnacz do basu? Kolaga chce abym zbudowal mu wzmacniacz niskobudżetowy, koszt samego wzmacniacza z trafem, radiatorami i przedwzmacniaczem do gitary basowej bez glośnika i obudowy do 150zl, moc 100-200W na 4Ω na trznzystorach. Czy J-35 dobrze radzie sobie z basem? Czy przedwzmacniacz w temacie "Wzmacniacz gitarowy dla każdego" może slużyć jako przedwzmacniacz do gitary basowej?
 • #4
  SILVER SOUND
  Level 28  
  Witam
  Kit ten z zasady bardzo kiepsko spisuje sie na częstotliwościach basowych.
  Jest to bardzo stara konstrukcja.
  Niskobudżetowy, nie oznacza kiepski, bo za te same pieniądze, mozna zrobić duuużo lepszy stopień mocy, wystarczy tylko rozejżec się na wet na elektrodzie, lub w internecie.
  http://republika.pl/silversound/aktbasschemat.jpg#subakt250.html
  http://republika.pl/silversound/aktbasdruk.jpg#subakt250.html
  http://republika.pl/silversound/aktbaspomoc.jpg#subakt250.html
  Masz tam, schemat ideowy, rysunek płytki drukowanej, i rozmieszczenie elementów, a w ostatnim pliku jest wykaz części.
  http://www.silversound.info/spisaktbas250.html#subakt250.html

  jk
 • #5
  radiomechanik
  Level 23  
  witam kolegów - po "polskiemu" mówiąc - jest to oczywista "ściema" - tyle tylko że my jesteśmy wychowani na UNITRZE , gdzei twardo i rzeczowo podawano sinusoidalną moc ciągłą oddawaną przez wzmacniacz - tak więc kochany nasz wzmacniacz np WS 303 - oddawał 2x 25W sinus i każdy jest zachwycony jak to jest możliwe że ma lepsze brzmienie od wieży SONY za 1000zł , która ma na wyjściu 2x50W !! - problem polega na tym że producenci światowi (nie mówmy tu o wyrobach SUNNY czy PANASCANIC lub THOMPSONIC lub innych klonach) zasłaniają sie normami gdzie moc RMS jest mierzona tylko w pewnym odcinku czasowym - wtedy gdy wzmacniacz oddaje moc "nominalną" przez ok 10 sekund (trochę to śmieszne) - jako rasowi elektronicy możemy przecież określić śmiało moc wzmacniacza - biorąc pod uwage że klasyczny wzmacniacz ma sprawność ok 60 %, (bardziej sprawne są tylko wzmacniacze impulsowe wymagające skomplikowanych układów sterujacych i odpowiednich zasilaczy) - to jak wzmaczniacz stereofoniczny pobiera z sieci 250 Watów (uogólnijmy to do mocy czynnej) - podzielmy to przez 2 (stereo) to mamy 125W na kanał - razy 0.6 - to nam wychodzi 75 watów mocy ciągłej którą może wzmacniacz oddać na kanał (i nie liczę tutaj strat samego transformatora) - czyli ci co mają jakieś pojęcie i wykształcenie w tym kierunku to jest ich wiedza , która i tak ginie w lawinie reklam i pseudofachowych porad niedoświadczonych sprzedawców oraz odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli handlowych - że tylko w ten a nie inny sposób mają mówić :-) - tak więc nie przejmujmy się - i róbmy swoje :-)