Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rozliczenie z ENERGA jako Prosument

10 Dec 2020 11:54 528 7
  • Level 2  
    Witam,

Mam problem z rozliczeniem jakie otrzymałem od ENERGA SA ( pierwsze dwie faktury za okres prawie całego roku od momentu podłączenia licznika dwukierunkowego czyli od 17.10.2019 do 30.09.2020) i nie mogę zrozumieć rozliczenia jakie widnieje na fakturach ( napisze w zaokrągleniu - otrzymałem tylko dwie faktury zbiorcze w tym okresie) :

- w tym okresie moja instalacja o mocy 6 KWh wyprodukowała 5.500 KWh zgodnie z odczytem z inwertera
    - w tym samym okresie moje odbiorniki w domu zużyły ca. 10.000 KWh
    - ENERGA odliczyła mi zaledwie 3.500 KWh x 0,8 czyli 2.800 KWh
    - nie odliczyli mi pozostałych 5.500 - 3.500 czyli ca. 2.000 KWh x 0,8
    - składałem reklamacje najpierw sam a potem poprzez Rzecznika Konsumentów i w odpowiedzi napisali , że w inwerterze jest odczyt całej wyprodukowanej energii przez mikroinstalacje a nie prąd , który został wprowadzony do sieci. No przecież ja nie mam innego przyłącza bo wszystko co wyprodukuje idzie do sieci - NIE MAM ŻADNYCH AKUMLATORÓW ŻEBY TEN PRĄD MAGAZYNOWAĆ. Wszystko jest legalne odebrane przez ENERGA SA. Proszę o pomoc w zrozumieniu tego dlaczego oni nie odjęli mi tych 2.000 KWh x 0,8 ..???

Przecież jak oni tak będą odbierać tyle ile chcą to taka inwestycja nigdy się nie zwróci ...? czy tylko ja mam taki problem ???

Będę wdzięczny za pomoc i komentarz....
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 36  
    Oddaną energię sprawdzaj na liczniku, a nie inwerterze.
    Część energii jest konsumowana na bieżąco i jej licznik nie ujmuje.
    Czyli w Twoim przypadku 2000 kWh zostało zużyte na bieżąco. A całkowite zużycie wyniosło ok 12000kWh.
  • Helpful post
    Level 27  
    Oddajesz tylko nadmiar produkowanej energii czyli to co nie zostaje zużyte na bieżąco przez Twoje odbiorniki energii.
    Różnica pomiędzy wskazaniami inwertera a licznikiem została skonsumowana co jest dla Ciebie korzystne bo całkowicie, bez 20% potrącenia za magazynowanie w sieci.
  • Level 2  
    ok, czyli jest tak jak u pozostałych prosumentów... ? a jeżeli chciałbym , aby więcej mi odliczyli to musiałbym dołożyć jeszcze ze 3 KWh instalacji ?
  • Level 28  
    ParkowaDarek wrote:
    a jeżeli chciałbym , aby więcej mi odliczyli to musiałbym dołożyć jeszcze ze 3 KWh instalacji ?

Instalację powinno się dobrać do wielkości rocznego zużycia. W ostatnim roku wynika że zużyłeś 12000 kWh. Aby wyzerować rachunki powinieneś mieć instalację mocy 14-15kWp.
    Trzeba się tylko zastanowić i przeliczyć czy opłaci się przekroczyć 10kWp instalacji.
  • Level 2  
    ok, mam świadomość , że po przekroczeniu 10 KWh współczynnik jest większy i wynosi 0,3 więc co najwyżej do 10 KWh ....

dzięki za odpowiedź
  • Helpful post
    Level 28  
    ParkowaDarek wrote:
    mam świadomość , że po przekroczeniu 10 KWh współczynnik jest większy

Dodatkowo nie możesz mieć większej instalacji niż przydział mocy.

To czy się opłaci mieć więcej jak 10kW czy nie to kwestia kalkulacji. Po roku wiesz, że mniej więcej samo-konsumpcja jest na poziomie 2000kWh, tak więc musiał byś wprowadzić do sieci 14000kWh aby móc odebrać 10000 ze współczynnikiem 0,7 i wyzerować zużycie.

Na szybko licząc instalacja powinna mieć 15kWp przy idealnym ustawieniu na południe aby zminimalizować rachunki.
  • Level 2  
    ok , dziękuję za wyjaśnienie. Pozostaje tylko to wszystko teraz przeliczyć i zastanowić się nad nad dalszym zwiększeniem mocy instalacji...??