Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stanowisko laboratoryjne do badania nadajników przemieszczeń katowych.

Cwicek5 10 Dec 2020 15:01 216 4
Tespol
    Cwicek5
    Level 2  
    Cześć Wam!

Jestem tu nowy, dlatego też prosiłbym moderację w miarę możliwości o wyrozumiałość.

Kończę studia I stopnia i oczywiście mam do napisania pracę dyplomową. Mój temat pracy jest ujęty w temacie postu, tzn.:
    "Projekt koncepcyjny stanowiska laboratoryjnego do badania nadajników przemieszczeń kątowych".

Piszę ten post tutaj, ponieważ nie mam praktycznie żadnej koncepcji jak takie stanowisko mogłoby wyglądać i co miałoby być na nim ukazane, a co za tym idzie, co potencjalny student by na nim zmierzył i przeanalizował.

Wgłębiam się w temat najróżniejszych przetworników kątowych, takich jak enkodery, i chciałbym coś z tego rodzaju w swojej pracy wykorzystać.

Jeśli mielibyście jakikolwiek pomysł, to śmiało piszcie, każde rozwiązanie przeanalizuje, bo czas ucieka a koncepcji niestety brak.

Z góry wam dziękuję i Pozdrawiam :)
  • Tespol
    Pittt
    Level 32  
    O serwonapędzie myślałeś ?
  • Tespol
    Cwicek5
    Level 2  
    Do tej pory jeszcze nie. A jak miałoby to wyglądać?
    Pittt
    Level 32  
    serwonapęd umożliwia precyzyjne sterowanie prędkością obrotową jak i położeniem wału, przez co możesz zadawać warunki dla badanych czujników, a potem sprawdzać ich odpowiedzi. jak dobrze zrozumiałem koncepcje projektu.
    Zgoodie
    Level 24  
    W pracy:
    Najpierw należałoby określić zakres czujników jakie chcemy badać. Np. Będziemy badać enkodery inkrementalne, enkodery absolutne(SSI, EndDat), resolvery,sin_cos, techoprądnice (chyba już rzadziej stosowane) itp. Skoro to tylko teoria więc możliwie jak najwięcej, co pokaże zaangażowanie kolegi, a przecież doktorkom i profesorkom o to chodzi.

Później należałoby zdefiniować/opisać wszystkie możliwe parametry dla danej grupy/typu czujników.
    Dalej dla każdego typu należałoby określić parametry jakie my na stanowisku będziemy badać. Tu zaczynaja się ograniczenia i nie musimy wszystkich badać, chociaż jak już wspomniałem przy teorii im więcej tym lepiej.

Na tej podstawie będą różne metody badawcze.
    Skoro kolega ma tylko opisać koncepcje stanowski a nie wykonać go fizycznie to można naprawdę popłynąć z wyobraźnią.
    Myślę ze kto inny podczas następnej inżynierki będzie miał wykonać to stanowisko ale przecież nie musi tego robić w całości.

Dla przykładu dla enkoderów inkrementalnych można badać maksymalna prędkość vs częstotliwość sygnałów wyjściowych. Prędkość byłaby zadawana np. servonapedem a częstotliowsc zbierana zarówno pomiarem bezpośrednim jak i np. Oscyloskopem. Można z tego zebrać niezłe dane i pokazać np na wykresach gdzie następuje granica możliwości dla danego enkodera.
    Generalnie to można wziąć z derterki poszczególnych czujników podstawowe Parametry i je badać.
    Dla czujników absolutnych moznaby pokazać kod binarny vs kod grey vs błędy w komunikacji.
    Dla resolverów badać przebiegi sygnałów ref vs sin vs coś. Ewentualne wpływ zakłóceń (np zniekształceń sygnałów sin cos na dokładność odczytu kąta) Tu tez moznaby się posiłkować serwem oraz w obwodach sin coś dodać jakiś rezystor lub element zakłócający(odkształacjacy przebieg) żeby badać wpływ na odczyt.
    Jako element spinajacy to w całość proponowałbym NI i jego LabView plus jakiś hardwer od NI tak przecież popularny na uczelniach a naprawdę super nadający się do takiej roboty.
    Nie będzie kolega oczywiście tego pisał ale może sugerować co i jak zrobić w LAbView.