Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ferroli BLUEHELIX PRIMA 24 C - problem tryb d1 i d2

11 Dec 2020 22:31 729 3
  • Level 1  
    Witam Państwa.

Zwracam się prośbą o rozwiązanie problemu który mnie trapi. Mianowicie.

Od 4 miesięcy jestem po wymianie kotła. Do tej pory był to kocioł Beretta z otwartą komorą spalania, pracował 21 lat.
    Przyszedł czas na wymianę. Mój dotychczasowy serwisant który zajmował się starym kotłem, polecił kocioł kondensacyjny marki Ferroli model BLUEHELIX PRIMA 24 C . Do czego zmierzam, postaram się opisać problem który występuje.

Piec po założeniu i uruchomieniu przez serwisanta działa do tej pory bardzo dobrze . C.O. i C.W.U bez zarzutu . Po pewnym czasie zauważyłem iż kocioł zaczyna buczeć chwilami było to nie do zniesienia (piec w kuchni). Buczenie to jeden z problemów. Drugi już bardziej poważny. Uruchomiony w trybie C.O. z nastawą temperatury na kotle 50C. Grzeje do wskazanej temperatury lub 2,3 stopnie wyżej i wyłącza się przechodzi w tryb d2 na wyświetlaczu. Mijają 3 minuty piec znów startuje i w tym momencie bardzo szybko rośnie temperatura na kotle do 52,53C i znów następuję wyłączenie i tryb d2. ( tak jakby pompa nie startowała i nie było przepływu wody, a gaz jest odcinany).
    Taki proces trwa w nieskończoność. Lecz po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, piec grzeje ciepłą wodę i przechodzi do trybu d1. Po czym spada temperatura na piecu do 26, 29C i następuję włączenie pieca w trybie C.O. znów grzeje normalnie przez jakiś czas, aż znów przejdzie w tryb d2 i proces się powtarza. Piec jest podłączony do sterownika pokojowego lecz sterownik nigdy automatycznie nie zdąży odciąć pieca, z nastawionej temperatury, zawsze szybciej sam się wyłączy. Zauważyłem też że dwa najdalsze grzejniki od pieca są w połowie ciepłe, dół grzejnika zimny. Odpowietrzenie były robione kilka razy gdzie zawsze jest ok bo leci woda z zaworów.
    Wezwałem swojego serwisanta na oględziny gwarancyjne pieca, bo nie może to tak działać. Serwisant został wezwany. Pozmieniał ustawienia pieca po przez tryby serwisowe. Buczenie kotła zniknęło. Niestety po dalszej obserwacji problem z wyłączaniem się i przechodzeniem w tryb d2 pozostał. Zostało to ponownie zgłoszone i oczekuje na wymianę elektroniki kotła, panelu sterującego.

Opis symboli kotła
    Symbol d1 w czasie oczekiwania na ciepłą wodę napis „d1”

Symbol d2 w czasie oczekiwania na ogrzewanie wyświetlany jest napis „d2”.

Mam nadzieję, że opis jest w miarę zrozumiały. Czy ktoś z Państwa potkał się z takimi problemami u siebie. Ma jakieś pomysły na rozwiązanie sytuacji. Pozdrawiam i dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi, podpowiedzi, uwagi.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 22  
    zwiększyć czas przerwy, te 3 minuty o których piszesz
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 37  
    Witam. Ja osobiście domagałbym się by serwis wykonał naprawę tego kotła tak by działał poprawnie, nie prosił o poradę na forum bo to bezcelowe skoro sam tego nie ogarniesz. Sory bardzo ale ja sam serwisuje kotły gazowe i też nie jedno krotnie muszę stawić się u klienta i usunąć wadę kotła, czy jest duża czy mała. Zrobić to trzeba by chronić markę firmy którą prezentuję i by użytkownik był z tej marki jak najbardziej zadowolony przez długie lata.
    Pozdrawiam.
  • Level 1  
    U mnie ta sama sytuacja przy Bluehelix 18C.
    Dopiero w poniedziałek będzie serwisant i dowiem się więcej.