Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Generator akustyczny a funkcyjny- różnice

wosk1 13 Dec 2020 16:42 1308 25
    wosk1
    Level 3  
    Witam.
    Od niedawna zainteresowałem się naprawą starego lampowego radioodbiornika, i uznałem że potrzebny mi będzie jakiś generator.
    Po teoretycznym przeanalizowaniu tematu nie wszystko jest dla mnie do końca jasne.
    Zauważyłem w sprzedaży generatory:
    -Funkcyjne
    -Akustyczne
    -Sygnałowe
    Jak dla mnie: Generator akustyczny, to generator generujący sygnał akustyczny (czyli również można go nazwać sygnałowym).
    Również sygnał akustyczny można nazwać funkcją, więc określenie funkcyjny też by mi tutaj pasowało.
    Jeśli jest to gdzieś w miarę logicznie wyjaśnione to proszę o jakieś podpowiedzi lub linki do stron.
    Mile widziana będzie również podpowiedź co do sprzętu jaki wybrać, oczywiście nie z górnej półki.
    Najlepiej jakiś generator aby sprawdzić wzmacniacz i tor audio w radiu.
  • Helpful post
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Ja bym to określił tak:
    Akustyczny to był by taki co daje tylko sygnał sinosuidalny w paśmie m.cz do 20KHz mniej więcej.
    Funkcji to taki bardziej uniwersalny dający kilka kształtów sygnału.

Jaki kupić? taki na jaki cię stać najlepiej by były trzy rodzaje sygnału sinus trójkąt i prostokąt to zawsze się może przydać.
  • Helpful post
    zetdeel
    Level 39  
    Generator akustyczny - generator częstotliwości słyszalnych (20Hz - 20kHz). Może mieć rozszerzony zakres w granicach 10Hz- 200kHz. Sygnał wyjściowy sinusoidalny z małymi zniekształceniami. Do regulacji i pomiarów torów m.cz.
    Generator sygnałowy - generator częstotliwości nadakustycznych (zwykle od 100kHz w górę). Sygnał wyjściowy sinusoidalny z możliwością modulacji. Na wyjściu rozbudowany tłumik umożliwiający uzyskanie napięcia wyjściowego rzędu µV. Do strojenia torów W.Cz. i P.Cz. urządzeń odbiorczych.
    Generator funkcyjny - generator częstotliwości w zakresie 0.01Hz - 2MHz (). Napięcie wyjściowe co najmniej o przebiegu prostokątnym, trójkątnym i sinusoidalnym. Oczywiście, droższe modele mogą mieć większy zakres przestrajania i inne przebiegi napięcia wyjściowego. Zastosowanie w zasadzie takie samo jak generator akustyczny, chociaż przy odrobinie praktyki da się zestroić radio na zakresach fal długich i średnich.
    wosk1
    Level 3  
    OK. Po pierwsze to cena. Nie mam zamiaru na pierwszy tego typu sprzęt kupować czegoś drogiego.
    Wolę na początek coś taniego. Czyli dobrze rozumiem że jak kupię generator funkcyjny, np XR2206 to sprawdzę nim w.cz i p.cz?
    A do lampy końcowej generator akustyczny?
    Czy lepiej coś używanego, np. szkolny generator akustyczny widoczny na zdjęciu?
    Ma kilka funkcji, nie tylko sinus ale i prostokąt i trójkąt.
    Generator akustyczny a funkcyjny- różnice

Dodano po 41 [sekundy]:

Czy istnieje jakieś uniwersalne urządzenie??
    osiniak75
    Level 34  
    Polecam zacząć od zakupu oscyloskopu bo na co generator jak nie będziesz miał na czym tych sinusów oglądać.
    wosk1
    Level 3  
    Oscyloskop posiadam. Więc przebiegi będę miał na czym zobaczyć.
    Chodzi mi bardziej o to jaki generator dobrze zakupić na początek.
    Czy zakupić od razu kilka?
    Kwota nie ma istotnego znaczenia, aczkolwiek na początek wolałbym coś taniego, w razie nieprzewidzianych skutków niewłaściwego użycia.
    Dopiero jak nabiorę wprawy i obycia ze sprzętem zastanowię się nad sensem zakupu drogiego.

Dodano po 1 [minuty]:

Chodzi mi o to jaki sprzęt sprawdzi się w testowaniu torów m.cz i p.cz.
    osiniak75
    Level 34  
    Tor audio to sprawdzisz nawet przy pomocy smartfona z aplikacją generatora.
    wosk1
    Level 3  
    Ok. To już też wiem. Czytałem o tym. Ale jak napisałem powyżej zamierzam zakupić do tego celu profesjonalny sprzęt, dlatego pytam bardziej doświadczonych co wybrać na początek.
    Rezystor240
    Level 41  
    O ile jest sprawny to na początek wystarczy.
    Generator mógłby mieć jeszcze możliwość modulacji sygnału, niekiedy się przydaje. Ja osobiście używam Link mi to w zupełności wystarcza. A jeszcze dodatkowo masz tam kilka innych rzeczy.
    wosk1
    Level 3  
    Właśnie coś podobnego miałem na myśli. Przyznam się że nie słyszałem o tym urządzeniu jeszcze. Poczytam sobie o jego parametrach i zacznę się za czymś podobnym rozglądać.
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @wosk1
    To co pokazałeś to pomoc naukowa, bez żadnej skali, generuje zapewne przebiegi w zakresie akustycznym.

Generator funkcyjny, to taki który generuje określone funkcje, zazwyczaj trzy podstawowe, sinus, trójkąt, prostokąt. Zazwyczaj występują do 500MHz, wyżej bardzo sporadycznie. A najpopularniejsze są takie do 2MHz lub 20 MHz

Generator sygnałowy, to generator który generuje zazwyczaj sinusoidę, z zadaną modulacją AM, FM itd...

Jest tez coś takiego jak generator audio, który jest typowo do audio, zazwyczaj od 1-2Hz do 100-200KHz, generuje zazwyczaj sinusa, lub sinusa i prostokąt, przy czym sinusa generuje z niskim THD.

Do naprawy radioodbiorników będziesz potrzebował multimetru, generatora funkcji z możliwością przemiatania i modulacji, to zastąpi Ci przy okazji generator sygnałowy, oraz prosty wobulator. 20MHz będzie że nadto.

Co do wspomnianego XR2206, odradzam. Niestety nie da się tanio, bo tanio bedzie pełno frustracji, że niby coś mierzy, a nie wiesz co wyszło.

Na oscyloskop 20MHz analogowy przeznacz budżet 500zł
    Na generator funkcyjny, analogowy 2-20MHz zależy do stanu 300-400zł kupisz coś wartego uwagi.
    wosk1
    Level 3  
    @ciasteczkowypotwor
    Przyznam się że nie słyszałem o funkcji "przemiatania".
    Oscyloskop analogowy do 20 MHz posiadam. Multimetr również.
    A o wobulatorach tylko coś słyszałem ale nie miałem z nim nigdy styczności.
    Jeśli możesz podeślij jakieś namiary na tego typu urządzenia. Jakieś linki bądź nazwy przykładowych urządzeń.
    Żebym się chociaż zorientował w temacie troszkę.[/i]
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Wiele generatorów funkcji ma "aproksymowaną" sinusoidę i do poważnych zastosowań audio się nie nadają. Ale Ty dysponujesz tylko oscyloskopem, więc np. THD generatora Cię specjalnie nie interesuje, bo i tak tego nie zmierzysz.

Mogę ci napisać co mam ja:
    Meratronik G432 (1 MHz) - prosty generator o dość dużych zniekształceniach, raczej pomoc naukowa niż sprzęt laboratoryjny, za to dobra jakość wykonania.
    Zopan KZ 1405 (10 MHz) - to już sprzęt powiedzmy, że laboratoryjny; rozbudowane opcja wyzwalania; niestety produkcja małoseryjna i co za tym idzie przeciętna jakość wykonania.
    GW Instek GFG 8015 (1,3 MHz) - sprzęt nieco bardziej współczesny, w miarę "czysty" sinus.
    FeelTech FY 6600 (60 MHz) - cyfrowy generator arbitralny (tzn. można do niego wgrać dowolny przebieg), duże zniekształcenia THD, ale dwa kanały, modulacja (AM/FM/PM), przemiatanie.

Dla formalności - KZ 1405 i GFG 8015 też, mają możliwość modulacji, ale tylko FM (wejście VCO) i potrzebny jest do tego drugi generator.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    tzok wrote:
    Wiele generatorów funkcji ma "aproksymowaną" sinusoidę i do poważnych zastosowań audio się nie nadają. Ale Ty dysponujesz tylko oscyloskopem, więc np. THD generatora Cię specjalnie nie interesuje, bo i tak tego nie zmierzysz.

Mogę ci napisać co mam ja:
    Meratronik G432 (1 MHz) - prosty generator o dość dużych zniekształceniach, raczej pomoc naukowa niż sprzęt laboratoryjny, za to dobra jakość wykonania.
    Zopan KZ 1405 (10 MHz) - to już sprzęt powiedzmy, że laboratoryjny; rozbudowane opcja wyzwalania; niestety produkcja małoseryjna i co za tym idzie przeciętna jakość wykonania.
    GW Instek GFG 8015 (1,3 MHz) - sprzęt nieco bardziej współczesny, w miarę "czysty" sinus.
    FeelTech FY 6600 (60 MHz) - cyfrowy generator arbitralny (tzn. można do niego wgrać dowolny przebieg), duże zniekształcenia THD, ale dwa kanały, modulacja (AM/FM/PM), przemiatanie.

Meratronik G432 (1 MHz) - THD na poziomie 0,5-3%
    Zopan KZ 1405 (10 MHz) - THD 0,4-2%
    GW Instek GFG 8015 (1,3 MHz) - THD od około 0,3% jak trafisz do 3% na końcu zakresu.
    FeelTech FY 6600 (60 MHz) - tu to skali brakuje.
    tzok
    Moderator of Cars
    Przy czym to THD dla analogów to jest pod warunkiem, że są sprawne i skalibrowane... a zaryzykuję stwierdzenie, że 90% tego co jest na rynku, nie spełnia żadnego z tych wymogów. W moim G432 (z wyglądu jak nówka) sinus nawet "na oko" nie przypominał sinusa, regulowałem z użyciem soft-FFT w moim oscyloskopie, ale wiadomo, że to żadna regulacja.

FY6600 ma jakiegoś buga w FPGA, w apce na PC jest "patch" poprawiający THD sinusa. Bez patcha jest tragicznie, z patchem jest tylko bardzo źle ;) Warto sobie w nim przerobić przewód zasilający na taki z PE...
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @tzok FeelTech FY 6600 to zabawka, tu nie da się dodrze. Nawet pierwsze arbitralne miały mniejszy thd :)
    wosk1
    Level 3  
    Czytam, czytam i czytam i z powyższych wypowiedzi wynika że prawie wszystkie przyrządy się nie za bardzo nadają.
    To teraz pomijając fakt ceny- jaki przyrząd się doskonale do tego nadaje? (albo w miarę dobrze się sprawdzi w tej roli)

"Ale Ty dysponujesz tylko oscyloskopem, więc np. THD generatora Cię specjalnie nie interesuje, bo i tak tego nie zmierzysz."
    To jakim przyrządem mierzy się THD generatora?

Dodano po 57 [sekundy]:

Dziękuję za link ale jeśli zdecyduję się już coś zakupić to wolę u nas w kraju.
    Nie chcę się bawić w cła itp.

Dodano po 1 [minuty]:

Odnośnie THD czytałem o obliczeniu ze wzoru a nie wiem czy jest jakaś inna metoda.
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @wosk1 realnie do napraw urządzeń audio wystarczy Ci cokolwiek. Nawet ten chińczyk.
    Jak sobie kupisz miernik THD to sobie kupisz generator audio, taki RC, Kenwood, Trio, National, Leader takie robi.

Jak tu na zdjeciu:

Natomiast normalnie, to 95% rzeczy ogarniesz generatorem z thd na poziomie 0,5% a taki uniwersalny kupisz bez problemu. Nawet ja Ci taki mogę sprzedać.
    wosk1
    Level 3  
    OK.
    Jaka cena? Jakieś namiary? Nowy czy używany?
    wosk1
    Level 3  
    Na pierwsze urządzenie parametry może mieć słabsze. Na razie bardziej zależy mi na obyciu z urządzeniem i nabyciu wprawy w praktycznych pomiarach.
    wosk1
    Level 3  
    Na pierwsze urządzenie parametry może mieć słabsze. Na razie bardziej zależy mi na obyciu z urządzeniem i nabyciu wprawy w praktycznych pomiarach.

Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

Sprzęt zakupiony.
    wosk1
    Level 3  
    Zdjęcie zakupionego sprzętu.

Sprzęt sprawdzony, w pełni sprawny.
    Powoli warsztat staje się coraz lepiej wyposażony :)
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    wosk1
    Level 3  
    Zdjęcie zakupionego sprzętu.

Sprzęt sprawdzony, w pełni sprawny.
    Powoli warsztat staje się coraz lepiej wyposażony :)
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

Generator INTERSTATE F77