Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania R480 - Próba naprawy sprzęgła wiskotycznego

bikerluk 13 Dec 2020 19:13 1071 4
    bikerluk
    Level 6  
    Witam
    Mam problem ze sprzęgłem wiskotycznym wentylatora w Scani R480, mianowicie cały czas jest zesprzęglony, jednak po przejechaniu ok 50 km wyłącza się, tak jakby przy wyższej temperaturze olej, który się w nim znajduje zmieniał swoje właściwości i spęłniał swoją funkcję.

Rozebrałem wisko i chcę spróbować wymienić w nim olej magnetoreologiczny-podobno się zużwa i to może być przyczyna, niestety nie mam pojęcia gdzie go zdobyć, jedyne co znalazłem w sieci to proszek ferromagnetyczny... może jak by go wymieszać z jakimś olejem?

Nie rozumiem jeszcze jednej kwest i- ferromagnetyk który jest w sprzęgle wiskotycznym pod wpływem pola magnetycznego się rozrzedza i wysprzęgla czy zagęszcza i zesprzęgla?
    decybel91
    Level 42  
    Wpisz w wyszukiwarce 'olej so wiskozy'.
    bikerluk
    Level 6  
    decybel91 wrote:
    Wpisz w wyszukiwarce 'olej so wiskozy'.

Niestety znajduje olej do wiskozy nie tego typu co moja. W sieci dostępne są oleje do
    sprzęgieł tarczowych, w których jest olej silikonowy i mają zupełnie inną zasadę działania niż moje sprzęgło, które działa na zasadzie pola magnetycznego i oleju ferromagnetycznego... przynajmniej tak mi się wydaje.
    dabu
    Level 32  
    Pod wpływem pola zagęszcza się i wiskoza zasprzęgla. Taki olej znajdziesz w amortyzatorach ze zmienna siła tłumienia np. opel.
    bikerluk
    Level 6  
    dabu wrote:
    Pod wpływem pola zagęszcza się i wiskoza zasprzęgla. Taki olej znajdziesz w amortyzatorach ze zmienna siła tłumienia np. opel.

Może i jest w amortyzatorach ale samego oleju chyba nie dostanę. Jeszcze widzę że jest luz na łożysku a nie mam przyrządów ani wiedzy jak się do niego dostać.
    Zostanie mi chyba wydać 1400 na nowe.