Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Ariston AVTL83 zawiesza się w wyższych temperaturach prania

Elwood1887 13 Dec 2020 21:25 588 0
 • #1
  Elwood1887
  Level 10  
  Na początek trochę historii tej pralki na podstawie zachowanych dokumentów w celu wyjaśnień co i jak.
  Moduł fabryczny pralki nr 215007591.08 set/anno 04/05 s.n 007770 UP.08 M2.74 firmy Magnetek wyprodukowano w kwietniu 2005. Kupiona w sklepie została po około roku czyli 08/04/2006. Typ pralki AVTL83(EU) nr serwisowy modelu 91331960900 - są 4 różne modele.
  Pierwsza naprawa polegająca podobno na braku styku na module miała miejsce 19/12/2006. Druga naprawa po 2 dniach od pierwszej 21/12/2006 kiedy to wymieniono moduł sterujący + eeprom na nowy. Naprawa podobno nie była związana z pierwsza awarią. Kolejna naprawa miała miejsce 29/1/2008 kiedy wymieniono wiązkę od silnika i klapę, pralka zawieszała się i nie załączała dłuższych programów wg zgłoszenia awarii przez właściciela ...
  W lutym 2014 pralka wraz z zakupionym mieszkaniem trafiła w moje ręce i tak zaczyna się kolejny etap... Po roku, około lutego/marca 2015 zaczołem użytkować pralkę - na początku okazało się ze poprzedni właściciele zostawili ja zapewne gdyż ciuchy były bardzo szorstkie po praniu - wyregulowąłem hydrostat i prała już praktycznie ok.
  Pisze praktycznie ok ponieważ jest jeden problem który trapi mnie od początku od kiedy ja mam. Używamy właściwie tylko i wyłącznie programu nr 3 -program do prania bawełny w 60 stopniach czas trwania 144 minuty wg instrukcji. Pralka posiada zabezpieczenie przed ustawieniem zbyt wysokiej temperatury tzn jeżeli ustawimy temp prania 90 to i tak zostanie uprane w maksymalnie 60 stopniach. I tu dochodzimy do sedna problemu z pralka.
  Jak ustawie temperaturę na 40 stopni to pralka działa bez problemu i wszystko jest ok. Problem jest kiedy ustawie temperaturę 50 lub 60 stopni... Pralka pierze do momentu pierwszego spustu wody i zawiesza się zawsze w tym samym miejscu. Gaśnie dioda blokady z kluczykiem i pralka nie reaguje na przycisk włącz/wyłącz pranie. Szybkie włączenie/wyłączanie zasilania nic nie daje. Dioda kluczyka się nie świeci. Dopiero kiedy zostawi się ją wyłączona na około 3-5 minut(straci zasilanie na module) to po włączeniu zapala się dioda kluczyka, pralka pierze dalej parę minut jakby dokańczała program i potem spuszcza wodę , wiruje itd normalnie bez problemu, czas prania jest zbliżony do fabrycznego więc nie powtarza całego cyklu prania od początku. Dzieje się tak ZAWSZE kiedy temperatura jest >40 stopni.
  Przez okres posiadania pralki zrobione zostało:
  Około 1,5 roku temu wymienione łożyska w silniku bo trochę szumiały i sprawdzone szczotki - 4/5 fabrycznej długości, sprawdzono naciąg paska, działanie pompy wody podłączonej "na krótko" - wypompuje wodę bardzo szybko i sprawnie, silnik chodzi lekko. Filtr czysty. Grzałka grzeje, termistor zmienia oporność w zależności od temperatury. W tej chwili nie pamiętam wartości ale mieściły się w fabrycznych kiedy go sprawdzałem. Dodatkowo zostały przelutowane obie płytki z elektroniką stopem PB60SN40, wymieniono elektrolity i układ przetwornicy TNY264. Złączki przewodów sprawdzone i dogiołem blaszki aby styk był pewny. Kilkanaście razy zdjęte i założone aby oczyścić styki i siedzą ciasno. Zmostkowałem także przewody w blokadzie zamka które podają zasilanie na elektronikę aby wyeliminować ewentualny brak styku na bimetalu. Bez zmian. Mechanicznie blokada jest ok. Sprawdzono hydrostat - rurkę i działanie styków. Ostatnio podczas kolejnej próby naprawy zdemontowałem górny panel i obudowę elektroniki aby wykluczyć grzanie się elementów od wyższej temperatury w środku- dalej bez zmian... Sprawdzono przejście przekaźników - jest grubo poniżej 1 ohma. Pralka jest włączona do sieci tylko podczas prania i podczas postoju elektronika nie pracuje. Kończą mi się już pomysły co można jeszcze zrobić w celu ewentualnej naprawy...

  Teraz jeszcze jedna rzecz która nie daje mi spokoju a do której dotarłem ostatnio podczas kolejnego podejścia - serwisant w dokumentach o naprawie przeprowadzonej 21/12/2006 zapisał ze wymienił moduł o kodzie 143056 oraz eeprom o numerze 111596 . Pierwszy numer 143056 prowadzi do strony
  https://www.fib.poznan.pl/PL-H4/oferta/8388/eprom-do-143056.html
  gdzie wynika ze jest to płyta sterująca od AVTL 104. Sprawdziłem i AVTL104 ma praktycznie taki sam panel sterowania jak AVTL83 która posiadam - różnica jest jedynie w prędkościach wirowania których na ucho nie jestem w stanie stwierdzić natomiast płyta i panel sterujący są w 100 % identyczne z wyjątkiem nazwy modelu i cyfr oznaczających prędkość wirowania.
  Drugi numer prowadzi nas do węgierskiej strony :
  https://elektrotanya.com/ariston_avtl83eu-111596-28-33196-0001.rar/download.html
  i rosyjskiej
  https://master-tv.com/proshivki/wash/Ariston%20AVTL-eeprom-memory-dump.html
  która potwierdza ze 111596 jest to nr fabryczny wsadu do AVTL83. Wsad z ze strony węgierskiej jest "niepewny" a z rosyjskiej wymaga podania hasła do rozpakowania gdyż archiwum jest zaszyfrowane:/
  Porównywałem płyty AVTL83 i AVTL104 i płyty sterujące są identyczne za wyjątkiem jednego elementu- naklejki. Oryginalny AVTL83 ma szeroka jak na zdjęciu
  https://olenord.com/stiralnaya-mashina-ariston-avtl-83-remont-svoimi-rukami/  a AVTL104 wąska i taka jest u mnie
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1366863.html#gallery

  dodatkowo eeprom na mojej płycie nie jest w wersji SMD jak jest fabrycznie ale w gnieździe umieszczonym obok w wersji -DIP8 i jest w podstawce wiec wskazuje to na płytę serwisową. Wiec najprawdopodobniej serwis wymienił elektronikę ale obudowę zostawił od starego modułu wiec nie wiadomo tak naprawdę co tam teraz jest :/ Numer na pcb 4160-20-200 wskazuje ze była montowana w wielu modelach Ariston/Indesit np WITP 102, WISL85, WISE 107, AQSL85, AVSD88 i innych ale nie wiem czy w moim. Numer z naklejki na pcb 5812501444LP38 nie zwraca nic.

  Co jeszcze można/warto zrobić ? Wgrać wsad z węgierskiej strony dla AVTL83 do eepromu ? Poszukać innego ? Eeprom 24C64WP mogę zaprogramować i ewentualnie podmienić do testu ale nie jestem w stanie zaprogramować mikrokontrolera na płycie. Nie posiadam programatora/programu ani odpowiedniej wiedzy na ten temat.
  Problem polega na tym ze sama pralkę mam dostosowana dość mocno do otoczenia - spasowana na mm względem reszty i ma przerobione wyjście na węże wodne i kupno nowej pralki nie jest problemem ale dopasowanie jej juz tak... zwłaszcza ze względu na 2 letnia gwarancje która strace po ewentualnych modyfikacjach. Czy możliwe ze płyty pcb i procesor jest identyczny w wielu modelach a jedyna różnica jest tylko w eepromie(plus dodatkowe elementy na PCB) który zawiera dane dla konkretnego modelu a akurat w moim przypadku może być wsadzony przez serwis od innego modelu?