Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer jednopłytkowy Hackboard 2 oparty na Intek Gemini Lake

ghost666 14 Dec 2020 15:51 531 0
 • Komputer jednopłytkowy Hackboard 2 oparty na Intek Gemini Lake
  Komputer jednopłytkowy Hackboard 2 został niedawno zaprezentowany poprzez zbiórkę na Crowd Supply. System ten dostępny jest na portalu crowdsourcingowym w przedsprzedaży w dwóch wersjach - z Ubuntu (99 dolarów) oraz z Win 10 Pro (140 dolarów).

  Komputer ten wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Gemini Lake z 4 GB pamięci DDR4, 64 GB pamięci eMMC, trzema interfejsami USB, wyjściem HDMI, 40-pinowym złączem GPIO w standardzie RPi, i 2x M.2 dla dysków NVM oraz modułów 4G i 5G.

  Hackboard 2 jest dziełem firy Hackboard z Austin w Teksasie. Producent nazywa swój najnowszy moduł "potężnym i niedrogim systemem jednopłytkowym z Windows 10 Pro" i mówi o nim, że jest to "jeden z najtańszych komputerów jednopłytkowych z procesorem Intel i Windowsem". Odmiennie jednak, jak w większości maszyn reklamowanych w ten sposób, w przypadku tego komputera jednopłytkowego zakup z Windowsem nie jest obowiązkowy. Jest to jednak produkt wyraźnie zorientowany na system Windows - wersja dla systemu Linux będzie dostępna tylko w kampanii na Crowd Supply do 15 stycznia 2021 roku, a zestawy z akcesoriami są dostępne tylko z komputerem z systemem Windows. Kampania przekroczyła, na dzień pisania, 53 tysiące dolarów (wymagany próg ustawiono na symbolicznego dolara). Dostawy mają zostać uruchomione 30 kwietnia 2021 r.

  Komputer jednopłytkowy Hackboard 2 oparty na Intek Gemini Lake
  Hackboard 2 jest dostarczany z dwurdzeniowym procesorem Celeron N4020 1,1 GHz/2,8 GHz z 6 W TDP z drugiej fali układów SoC Gemini Lake Refresh. Płytka o wymiarach 120 mm x 80 mm ma podobny format, jak jej poprzednik - Hackboard 1 - która została wdrożona jako pilot, ale nigdy nie trafiła realnie na sprzedaż. Obrazy na Crowd Supply pokazują Hackboard 1, który miał gniazdo microSD zamiast jednego z dwóch gniazd M.2. Komputer jednopłytkowy jest dostarczany z 4 GB pamięci DDR4 i 64 GB eMMC. Wyposażony jest w dwa gniazda M.2 - jest typu B, a drugie B/M. Do nich wpiąć można moduły NVMe o łącznej pojemności do 4 TB lub wykorzystać do podłączenia modemów (4G dostępny w cenie 50 dolarów, a 5 G w cenie 299 dolarów). Na płytce komputera znajduje się także miejsce na kartę SIM.

  Jeśli chodzi o możliwość rozbudowy, komputer posiada 40-pinowe złącze GPIO, do którego - jak twierdzi producent - można dołączać moduły HAT, dedykowane do Raspberry Pi. Na komputerze jest zainstalowany Python, wraz z bibliotekami umożliwiającymi wykorzystanie tego złącza.

  Płytka posiada szereg interfejsów komunikacyjnych - pojedynczy gigabitowy port Ethernet i Wi-Fi 802.11ac z Bluetooth 5.1. Komputer posiada 3 porty USB 3.0. Płytka jest dostarczana z zasilaczem 12 V DC, ale może być również zasilana z baterii, poprzez dedykowane złącze.

  Do wyświetlania obrazu system wykorzystuje złącze HDMI oraz eDP. Do komputera można również podłączyć interfejs z ekranem dotykowym oraz interfejs kamery oparty na USB. System posiada także gniazdo audio 3,5 mm, mikrofon i interfejs głośnika.

  Zestaw startowy kosztuje 180 dolarów, a zestaw kompletny 299 dolarów. Oba są dostępne tylko z systemem Windows 10 Pro. Zestaw startowy zawiera kamerę wideo 1080p z interfejsem USB 2.0, a kompletny zestaw uzupełnia to o 13,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1080p i zintegrowane głośniki. Wyświetlacz posiada również wyjście USB Type-C i wejście HDMI. Jest zasilany przez port microUSB i ma ochronną osłonę, która może służyć jako podstawka. Oba zestawy zawierają plastikową obudowę z ABS, dwie anteny i klawiaturę bezprzewodową z gładzikiem.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/gemini-lake-based-hackboard-2-starts-at-99-with-ubuntu/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10183 posts with rating 8452, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.