Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony zasilacz Corsair CMPSU-650TX

jaroo111 15 Dec 2020 13:55 471 18
Testo
    jaroo111
    Level 10  
    Witam wszystkich,
    Mam na warsztacie zasilacz Corsair CMPSU-650TX, kolega twierdzi, że zasilacz strzelił i wyłączył komputer, sprawdziłem zasilacz organoleptycznie, nie widać żadnych przepaleń na płytce choć jest parę trudno dostępnych elementów. Podłączyłem go do testera zasilaczy, taki prosty, który sprawdza tylko napięcia bez obciążenia, wszystkie napięcia są ok. Podłączyłem pod starą płytę główną, odpala się bez problemu i chodzi dopóki nie podłączę monitora (kabel sygnałowy) do karty graficznej, wystarczy, że dotknę kablem masa do masy, wszystko się wyłącza, nawet widać przeskok napięcia pomiędzy masami. Macie może jakiś pomysł o co chodzi, ja nie miałem jeszcze takiego przypadku.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    Koderr
    Level 37  
    Podłącz zasilacz i ten monitor zgodnie ze sztuką, czyli do gniazd sieciowych z kołkiem uziemiającym.
    Iskry na pewno przestaną przeskakiwać ;-)
  • Testo
    User removed account
    Level 1  
    piotrkol7
    Level 39  
    Instalacja uziemiona czy mostkowana?
    Komputer i monitor na tej samej fazie?
    To wygląda na różnicę potencjałów między masą komputera a monitora, jedna i druga powinny być uziemione - stąd moje pytania.
    jaroo111
    Level 10  
    Komputer i monitor podpięty do tej samej fazy, bez uziemienia (instalacja w piwnicy na warsztaciku), inne zasilacze działają bez problemów z tą płytą i monitorem.
    User removed account
    Level 1  
    piotrkol7
    Level 39  
    Zmierz napięcie między obudową gniazda na płycie a metalowym wtykiem.
    Zakres AC raczej.
    jaroo111
    Level 10  
    Prawdopodobnie mam jakieś przebicie na zasilaczu, ale nie wiem, w którym miejscu.

piotrkol7 wrote:
    Zmierz napięcie między obudową gniazda na płycie a metalowym wtykiem.
    Zakres AC raczej.

Pomiędzy masą płyty a masą kabla od monitora ?
    Koderr
    Level 37  
    Kolego.
    Fakt, że zasilacz i monitor mają gniazda zasilania 3-stykowe nie jest przypadkiem.
    Te urządzenia MUSZĄ być podłączane do gniazd z kołkiem, podłączonym kołkiem.
    piotrkol7
    Level 39  
    jaroo111 wrote:
    Pomiędzy masą płyty a masą kabla od monitora ?

Po prostu napięcie między metalową obudową kabla a obudową gniazda w komputerze (tam, gdzie iskrzy).

Co do gniazd 3-stykowych - święta racja.
    jaroo111
    Level 10  
    Niestety aktualizacja stanu rzeczy, płyta główna już się nie uruchamia, ale ma diodę wskazującą zasilanie i tak jakby próbkuje, mniej więcej co sekundę zasilacz włącza się i wyłącza. Podpiąłem ten mierniczek i wszystkie napięcia są ok, zasilacz bez płyty włącza się bez problemu. Sprawdziłem w instalacji z uziemieniem i bez, zachowuje się tak samo.
    piotrkol7
    Level 39  
    I tak się kończą testy sprzętu, kiedy się chce, ale nie wie jak.
    Tak samo - NIE WOLNO bawić się w takie coś z gniazdami bez uziemienia, zmostkowanymi w dodatku.
    Zdaje mi się, że dość nieumiejętnie - jeżeli dochodziło do zwarcia między masą monitora a płyty.
    To w końcu mogło dobić sprzęt.

Płyta działa pod innym zasilaczem?
    jaroo111
    Level 10  
    Tak płyta działa pod innym zasilaczem, nie uruchamia się tylko pod tym uszkodzonym, zasilacz próbkuje i się nie uruchamia przy podłączonej płycie. W gruncie rzeczy to chyba zmienił stan spoczynku po podłączeniu do instalacji z uziemieniem.
    jaroo111
    Level 10  
    Czy macie jakiś pomysł na przetestowanie gdzie jest problem, pierwsze co chciałem zrobić to włączyć go przez PS-ON i posprawdzać napięcia pod obciążeniem, ale jak zasilacz próbkuje to już na 5V STBY jest chyba problem. Nie wiem czego się najpierw uczepić, jak sprawdzić czy na którejś lini jest przebicie.
    piotrkol7
    Level 39  
    https://ithardware.pl/testyirecenzje/jak_test...komputerowe_opis_procedury_testowej-8083.html
    Taki przykładowy artykuł.
    Zasilacze testuje się pod obciążeniem różnych linii jednocześnie, aby sprawdzić ich stabilność i parametry pracy pod maksymalnym obciążeniem.
    Rozbierałeś w ogóle ten zasilacz? Oglądałeś płytkę? Cokolwiek?
    jaroo111
    Level 10  
    Tak zasilacz rozebrałem nie ma żadnych oczywistych uszkodzeń, przepaleń pomimo, że kolega właściciel zasilacza słyszał jak zasilacz strzelił, niestety zasilacz jest mocno upakowany więc nie za dobrze widać wszystkie elementy. Chyba rozpocznę od linii 5 V STBY, sprawdzę wszystkie kondensatory i posprawdzam wszystkie linie pod obciążeniem.
    jaroo111
    Level 10  
    Hejka, rozebrałem jeszcze raz zasilacz i tym razem przejrzałem go od dołu pod dużym powiększeniem, znalazłem małe pęknięcie na 2 diodach, czy ma ktoś może schemat tego zasilacza be jedna dioda to zener i nie jestem pewien co to było.
    jaroo111
    Level 10  
    Jeżeli, ktoś dysponuje tym zasilaczem to byłbym wdzięczny za podejrzenie tych elementów na spodzie płytki D105, D102 dziwne ale u mnie tu jest zener, podejrzałem na zdjęciu takiego zasilacza na elektrodzie i była tam inna dioda, na pewno u mnie nie było nic wymieniane oraz ZD103.

Dodano po 57 [minuty]:

Na jednej diodzie szklana obudowa znalazłem oznaczenie A31 i jedna litera nieczytelna (ZD103), na drugiej szklana obudowa pasek czarny i brązowy (D102), na ostatniej resztki napisu LT8...(D105), obok taka sama obudowa z napisem LT8242, więc pewnie to. Ma ktoś jakieś przypuszczenia co to jest ?

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Chyba mam ta szklana (D102) to TMMBAT41 schottky 100 v 0,1 A
    LT 8242 - to schottky SK510 100 V 5A
    jaroo111
    Level 10  
    Po wymianie niestety nadal trup, mam do was pytanie, dlaczego ten zasilacz uruchamia się na tym mierniku do zasilaczy, a przez ps-on nie, nie kumam tego.