Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłogłówka podbiera ciepłą wodę z bojlera.

15 Dec 2020 14:12 501 19
  • Level 5  
    Witam,
    Mam instalację CO i CWU jak na załączonym obrazku. Piec gazowy Ariston ma jedno wyjście zasilania (grzania) dla instalacji CO i CWU natomiast dwa różne powroty.
    Pompa która wspomaga podłogłówke pracuje cały czas. W sytuacji gdy piec jest wyłączony, działająca pompa powoduje podbieranie ciepłej wody z bojlera i podawanie na podłogłówkę.
    Czy zainstalowanie zaworu zwrotnego w miejscy 1. lub 2. bedzie dobrym pomysłem i rozwiąże problem?
    Jeśli tak to jaki rodzaj zaworu i w którym miejsu?

Pozdrawiam,
    _magneto_
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 21  
    Pompa obiegową CWU działa cały czas?
  • Level 26  
  • Level 5  
    Pompa obiegowa ciepłej wody działa w dzień ( w nocy nie) ale to chyba nie ma znaczenia w kontekście problemu.
    Sprzęgła nie mam ani żadnych zaworów zwrotnych.
    Tak, prawdopodobnie z kaloryferów też wyciąga. ale to mi sie wydaje mniejszy problem. Kaloryfery sa grzane wtedy co i podłogówka- bo jest jeden sterownik który steruje piecem i są aluminiowe więc szybko oddają ciepło w pomiesczeniach. Większy problem jest z CWU bo temperatura wody jest zadana cały dzień i jak podłogówka mi ją wyciąga to piec cały czas musi dogrzewać wodę.
    Czy w takim razie zamontowanie zaworu zwrotnego w punkcie 1. na rysunku i ewenutalnie zamonotwanie drugiego również na zasilaniu kaloryferów rozwiąże problem?

_magneto_
  • Level 26  
    Czy to aby na pewno jest połączone jak narysowałeś? Nie ma nigdzie zaworu przełączającego co/cwu?
    Z tego rysunku to wygląda, że jak kocioł grzeje cwu to przy okazji grzeje całą resztę bo niby co przełącza obiegi?
  • Level 21  
    W kotle gazowym powinien być zawór 3D, więc pompa podłogówki nie powinna podbierać ciepła z zasobnika CWU. Wyłącz pompę obiegową CWU i sprawdź jaki będzie rezultat😱
  • Level 5  
    Na pewno.
    Piec ma dwa oddzielne powroty i jak grzeje CO to otwiera sobie powrót z CO a jak grzeje CWU to otwiera sobie powrót z CWU. Przynjamniej tak mi sie wydaje, że inaczej to nie może działać ;) Chociaż jak do tego doszedłem (że nie ma osobnego zasilania do CO i CWU) to też byłem zdziwiony.
    Piec to Ariston Class One System 24
    Też się zastanawiałem jak to możliwe, bo żeby pompa z podłogówki ciągnęła zasilanie ciepłej wody z zasobnika to piec gazowy musi to umożliwiać (ale ja nie jestem w stanie powiedziec czy to normalne czy nie).
    Wyłączenie pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody jaki miało by mieć wpływ na mój problem? Przecież to sż oddzielne instalacje a wymiana ciepła jest w bojlerze. No chyba że zakładasz błedy w instalacji?

_magneto_
  • Level 26  
    tomleszno wrote:
    Wyłącz pompę obiegową CWU i sprawdź jaki będzie rezultat

A co ma piernik do wiatraka? Chyba nie rozumiesz, która pompa podbiera wodę.

_magneto_ wrote:
    Piec ma dwa oddzielne powroty i jak grzeje CO to otwiera sobie powrót z CO a jak grzeje CWU to otwiera sobie powrót z CWU.

Czyli zawór przełączający musi być gdzieś w kotle.
    A jak kocioł grzeje cwu to ta pompa od podłogówki też pracuje? Bo jeśli tak to jest to całkowicie bez sensu bo w trakcie grzania cwu podbiera wodę z obiegu, który grzeje zasobnik.
  • Level 5  
    Tak zawór przełaczający jest w kotle.
    Pompa nie jest niczym sterowana wiec pracuje cały czas.
    Dlatego moje pytanie czy zamontowanie zaworów zwrotnych na wejściu lub wyjściu grzania bojlera (punkty 1. i 2. na zielono na moim rysunku) i ew. kaloryferów rozwiąże problem?

_magneto_
  • Level 21  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    A co ma piernik do wiatraka? Chyba nie rozumiesz, która pompa podbiera wodę

Często bywa tak że pompa obiegowa zabiera ciepełko z zasobnika CWU- grzeje np. podłogę w której są ułożone rury CWU. A wrażenie jest takie że ci układ CO podbiera ciepło.
  • Level 5  
    Ale to nie umnie. Ja to czuję zaraz za zaworem trójdrożnym i przed pompą od podłogówki, że rurki mam ciepłe mimo ze grzeję tylko wode w zasobniku.
  • Level 21  
    Sprawdziłem instrukcję, w kotle masz automatyczny by-pass czyli jak układ CO wymusi obieg to i tak podbierze ci ciepłą wodę przy grzaniu CWU
  • Level 5  
    Troche nie potrafię sobie wyobrazic tej sytuacji. Musiałbys ten mechanizm dokładniej opisać. Przez "układ CO" rozumiesz to co jest w piecu gazowym czy to co poza piecem?
    Ja twój komentarz rozumiem tak - ciepło z bojlera jest wyciągane przez pompę podłogówki, bo piec na to pozwala ze względu na ten bypass? Jesli tak to czy zawory zwrotne coś pomogą?
  • Level 21  
    Jako układ CO miałem na myśli twoją podłogówkę - a w zasadzie pompę i zawór 3D. Jak zajrzysz do instrukcji swojego kotła a nie pieca😉. To znajdziesz jego schemat hydrauliczny. Wynika z niego że przy podaniu ciśnienia na powrót z obiegu CO otworzy się automatyczny zawór by-pass. I umożliwi on obieg wody w podłogowce.
  • Level 5  
    No tak, kotła ;)
    No to jeśli teraz wiemy skąd sie to bierze, to co z tymi zaworami zwrotnym bo to jest moje główne pytanie?
    Czyli co mam zrobić żeby było dobrze!? Czy jak dam zawory z wrotne jak na rysunku to pomoże? I wtedy pompa bedzie miała obieg zawijający się na zaworze mieszającym?

• Level 21  
    To nic nie da tylko wyłączenie pompy podłogówki podczas grzania CWU

By-pass masz tutaj
  • Level 5  
    Czyli rozumiem że taki sam by-pass jest miedzy zasilaniem a zimną wodą z bojlera?
    Wyłączać pompę podczas grzania CWU? Raczej włączac ją tylko odczas grzania CO.
    Chociaż słyszałem że pompa do podłogłówki powinna chodzic cały czas bo podłoga nierównomniernie odbiera ciepło z wody.
    Tak źle i tak niedobrze.
    Pytanie czy da się wysterowac z pieca taką pompę lub jak zmienić tą instalację żeby było dobrze? Sprzęgło hydrauliczne? Jakies inne triki? Macie pomysły?
  • Level 21  

_magneto_ wrote:
    Pytanie czy da się wysterowac z pieca taką pompę lub jak zmienić tą instalację żeby było dobrze? Sprzęgło hydrauliczne? Jakies inne triki? Macie pomysły?

Czujnik przepływu w obiegu CWU wyłączający pompę podłogówki
  • Level 5  
    tomleszno - Dzięki za wszystkie wskazówki.
    Co do jednego się nie zgadzam. Woda wyciągana jest z bojlera również jak piec nie grzeje bojlera. Czyli piec zupełnie wyłaczony. Bojler już nagrzany do zadanej temperatury. Podłaczona do prądu pompa od podłogówki wyciaga przez by-pass w piecu ciepłą wodę z bojlera. Żeby na cos takiego zareagowac to musiałbym czujnik przepływu zamontować na obiegu CO np na powrocie CO do pieca - wtedy pompa od podłogówki właczała by się tylko wtedy gdy piec grzał by CO. Dobrze mówie czy sie mylę?