Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gruszka do ręcznika CB Alan 38

kac26 16 Paź 2005 00:08 5651 21
  • #1 16 Paź 2005 00:08
    kac26
    Poziom 11  

Witam!
    Czy któs wie jak podłaczyć gruszkę do CB ręczniaka Alan 38?
    Czy posida on już wbudowane na nią gniazdo?Czy trzeba samemu coś zakombinować?

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • #2 16 Paź 2005 08:09
    sq6ade
    Poziom 40  

Nie ma gniazda - trza kombinować. Ale wykonalne.
    Wykorzystując mały przekaźnik oraz gniazdo JACK 3,5mm STEREO z włącznikiem można zrobić tak aby korzystać zarówno z radia z "gruszką" jak i bez niej.
    Miałem tak kiedyś to zrobione w MAXONie - protoplaście Alana38.

0
  • #3 16 Paź 2005 14:06
    kac26
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź wszystko fajnie, rozumiem że gniazdo typu Jack stereo tylko normalne(tzn. duże czy mini jack?),ale po co ten przekaźnik tego wogóle nie trybię?

0
  • #4 16 Paź 2005 18:25
    sq6ade
    Poziom 40  

Przekaźnik jest potrzebny aby móc przełączać nadawanie z zewnątrz na jednym styku gniazda Jack. Oryginalny przycisk nadawania jest przecież przełączny. A gniazdo Jack st. 3,5mm ma tylko 2 bieguny, jeden wykorzystasz do nadawania a drugi do mikrofonu.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 16 Paź 2005 20:54
    kac26
    Poziom 11  

Orginalne gruszki do ręczniaków mają dwa jackie jeden jest do mikrofonu drugi do głośnika,bo przecież gruszka to jest mikrofonogłóśnik.
    Wydaje mi sie że jeden styk jacka stereo wykorzystać do mikrofonu a drugi żeby zwierał styk przełącznika nadawania do masy wyłacznikiem który jest na gruscze. Tak więc dwa przewody po jednym od wyłacznika i do mikrofonu podłączyć do zacisku masowego jakca a do dwu pozostałych(sygnałowych) podłaczyc odpowiednio po jednym przewodzie mikrofonu i styku przełacznika nadawania gruszki.
    Natomiast aby głosnik działał w gruszce to trzeba drugie gniazdo i drugą wtyczkę mono jack.Tak więc uważam ,że przekaźnik jest zbędny.
    Pozdrawiam

Dodano po 16 [minuty]:

Orginalne gruszki do ręczniaków mają dwa jackie jeden jest do mikrofonu drugi do głośnika,bo przecież gruszka to jest mikrofonogłóśnik.
    Wydaje mi sie że jeden styk jacka stereo wykorzystać do mikrofonu a drugi żeby zwierał styk przełącznika nadawania do masy wyłacznikiem który jest na gruscze. Tak więc dwa przewody po jednym od wyłacznika i do mikrofonu podłączyć do zacisku masowego jakca a do dwu pozostałych(sygnałowych) podłaczyc odpowiednio po jednym przewodzie mikrofonu i styku przełacznika nadawania gruszki.
    Natomiast aby głosnik działał w gruszce to trzeba drugie gniazdo i drugą wtyczkę mono jack.Tak więc uważam ,że przekaźnik jest zbędny.
    Pozdrawiam

0
  • #6 16 Paź 2005 20:57
    mple
    Poziom 14  

Jest to mozliwe do wykonania, tylko musisz sobie to wszystko ladnie rozpatrzec, pamietaj ze przewod od mikrofonu musi miec bardzo dobry ekran na zyle z sygnalem modulacji, mam taki mikrofon, specjalnie robiony byl pod reczniaka a teraz nie jest mi juz potrzebny. Jak cos to napisz do mnie na mple(malpa)wp.pl lub gg: 1490416

0
  • #7 17 Paź 2005 07:08
    sq6ade
    Poziom 40  

kac26 napisał:

Pozdrawiam

Jesteś w błędzie. Przycisk nadawania w tym radio jest przełącznikiem czyli aby przełączyć zdalnie nadawanie/odbiór potrzebne są 2 przewody.
    Koncepcja jaką proponuje eliminuje potrzebe stosowania 2 gniazd na które trudno znaleźć miejsce w Alanie 38. Jedno gniazdo mieści się spokojnie obok przełącznika mocy. Jeśli chcesz zewnętrzny głośnik potrzebujesz dodatkowe gniazdo z przełącznikiem.

0
  • #8 08 Cze 2006 19:49
    teope
    Poziom 18  

a moze ktos dac czarno na białym schemacik jak w alanie 38 podpiąć zewnętrznym mikrofon?

0
  • #9 04 Lut 2007 15:22
    teope
    Poziom 18  

Witam ponownie, ostatnio się bawiłem w podpinanie mikrofonu od PRESIDENTA do ALANA 38

Podłączyłem wg rysunku i opisu:

1 z PTT alana do 1 gniazda mikrofonu
    2 z PTT alana do 3 gniazda mikrofonu
    3 z PTT alana do 4 gniazda mikrofonu
    + mikrofonu alana do 2 gniazda mikrotonu (alanowski mic odłączony)

Numeracja gniazda mikrofonu presidenta standardowa:
    1 (masa) - oplot
    2 (audio) - biały (żółty)
    3 (TX) - czerwony
    4 (RX) - czarny

no i teraz pytanie:
    dlaczego nie działa??????? - efekt jest taki, że jak wciskam PTT w mikrodonie to jest cisza ( nie słychać dźwieku, mowy u korespondenta, jest sama nośna...)
    Dodam, iż mikrofon który podpinam jest sprawny (zresztą podłązcałem kilka sztuk i jest to samo...)

0
  • #10 04 Lut 2007 16:07
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podlaczenie "gruszki" do reczniaka CB mija sie z celem, jezeli radio bedzie noszone przy pasku, a antena bedzie oryginalna. "gomowki" na to pasmo nienawidza bliskosci czlowieka, metalu itp.
    Sprawdz jak slyszysz trzymajac radio w reku, jak obejmiesz dlonia antene i kiedy bedzie wisialo przy pasku.

0
  • #11 04 Lut 2007 17:12
    teope
    Poziom 18  

radio będzie wykorzystane zupełnie inaczej (3sztuki bedą pracowały na antenach bazowych i balkonowych) i dla wygody potrzebny jest mikrofon zewnętrzny

0
  • #12 06 Lut 2007 20:44
    teope
    Poziom 18  

Panowie HELP!!!

podłączam wszystko teoretycznie dobrze TX do TX, RX do RX, AUDIO - AUDIO, OPLOT - MASA, przewody od PTT radia odłączone za wyjątkiem diody która jest na środkowym pinie PTT, bieguny wkładki mikrofonu są dobrze podłączone i nie działa!!!
    normalnie stawiam nośną i jest zupełna cisza, nie idzie dźwiek!!! Co robie źle albo czego nie robie a powinienem???

powtorze raz jeszcze mikrofon jest ok = zresztą mam ich kilka i wszystkie reaguja identycznie...

HELP

0
  • #13 10 Lut 2007 12:19
    teope
    Poziom 18  

a więc wykombinowałem!!!

ponieważ próby podpięcia mikrofonu do kilku takich samych ręczniaków kończyły sie problem jak w postach wyżej zrobiłem sztuke następującą:
    wywaliłem oryginalny przewód od mikrofonu, puściłem od wkładki pojedyńczą żyłę w oploci + 3cieniutki przewodziki od PTT mikrofonu do radia (przewody około metra długości) i wszystko DZIAŁA poprawnie!!! Przy okazji chciałbym zauważyć iż oryginalny przewód z mikrofonu jest sprawny bo gdy podłączam na nim mikrofon do radia przewoźnego to jest wszystko OK...

0
  • #14 11 Lut 2007 14:55
    teope
    Poziom 18  

jeszcze tak celem uzupełnienia dla tych którzy będą chcieli dokonać takowej przeróbki:
    na oryginalnym przewodzie mikrofonu
    1) podłączamy 2 przewody do ptt w mikrofonie tak aby były zwarte gdy PTT wciśnięte
    2) drugie 2 przewody (oplot + żyła) do wkładki mikrofonu
    RADIO
    potrzebny przekaźnik biernie czynny, do niego podpinamy +12V stałe, 3przewody od PTT ręczniaka, jeden przewód od mikrofonu do masy radia a drugi do odpalania przekaźnika - wszystko działa CACY

0
  • #15 02 Mar 2007 22:07
    martino81
    Poziom 10  

@teope może wyjaśnisz swój opis na jakimś schemacie, byłbym bardzo wdzięczny.

0
  • #16 02 Mar 2007 23:08
    teope
    Poziom 18  

sprawa jest prosta! z na PTT idą dwa przewody:
    1) brązowy na górze stała masa
    2) drugi pin przez diode do płyty radia
    3) biały

gdy PTT nie wciśnięte to 3 zwarty z 1, gdy WCIŚNIĘTE 2zwarte z 1 a 3 rozwarty z 1.

potrzebny przekaźnik ze stykami biernie czynnymi i normalnymi. Plus na cewke przekaźnika dajech stały (gdzieś z radia) 1 z PTT dajesz na styk wspólny przekaźnika, 3 z PTT dajesz na drugi styk który zwiera z 1 gdy przekaxnik nie ma napiecia, do 2 z ptt lutujesz przewód i dajesz go na styk przekaźnika który zwiera z 2 gdy na cewce przek pojawia sie napięcie.
    Mase na cewkę przekaźnika dajesz po przez wciśnięcie PTT w mikrofonie zewnętrznym: czyli 2 przewody z mikrofonu podpinasz w PTT mik tak aby były zwarte gdy PTT wciśnięte, następnie jeden z nich do masy radia a drugi jako mase na cewke przekaźnika.
    Przewody od wkładki mikrofonowej (zewnętrznej) dajesz bezpośrednio do radia (nie pomyl + i -). Najlepiej aby mik zewnętrzny był elektronowy bo dynamiki cienko biegają - trzeba w tym przypadku dodać delikatne wzmocnienie.

0
  • #17 25 Kwi 2007 08:57
    martino81
    Poziom 10  

Działa. zastosowałem przekaźnik z podwójnymi stykami biernymi i czynnymi oraz gniazdo 3- wtykowe (stereo). PTT w ikrofonie działa niezależnie od tego w radiu i odwrotnie i dodatkowo zrobiłem rozłączany mikrofon w radiu przy nadawiu z gruszki. Pozdrowienia dla wytrwałych.

0
  • #18 30 Maj 2007 20:30
    m_maly
    Poziom 2  

A jak to podłączyć aby gruszka była podłączona na stałe z radiem??

0
  • #19 06 Cze 2007 06:58
    martino81
    Poziom 10  

Ja osadziłem gniazdo pomiędzy vol a sq i podłączam gruszę poprzez wtyk 4-ro wtykowy. Podłączenie w środku zależy od tego co chcesz uzyskać, ja w konsekwencji wywaliłem przekaźnik bo mi zakłucał i zrobiłem odcinanie Rx przełącznikiem, reszta sterowania i sygnał mikrofonowy pociągnołem z mikrofonu zewnętrznego. Jak będziesz miał pytania pisz na gg. Powodzenia

0
  • #20 22 Paź 2007 22:00
    m_maly
    Poziom 2  

a mogl bys mi to rozrysowac jakos

0
  • #21 24 Paź 2007 18:19
    m_maly
    Poziom 2  

dobra poradzilem sobie podlonczylem i dziala

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

mam jeszcze maly problem jak przeloncze na wysoko moc czyli 4W to mikrofon cichnie (ciszej nadaje) a jak mam na dole to jest glosniej od czego to zalezy

0
  • #22 28 Gru 2008 15:22
    lokers83
    Poziom 1  

witam

Panowie mam takie pytanie:
    podłączyłem na stałe słuchawki z mikrofonem do alana 38 i teraz chciał bym przemontować przycisk PTT też na zewnątrz żeby był na pasku do szyi bądź podczepiony do kołnieża kamizelki, czy może mi ktoś rozrysować jak to puścić na zewnątrz?? jestem początkujący :)

0