Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofala Samsung MC28H5125AK - wentylator nie działa

Kukacz 15 Dec 2020 15:46 465 3
    Kukacz
    Level 2  
    Witam.
    Mikrofalówka Samsung MC28H5125AK - nie działa wentylator wyciągający powietrze na zewnątrz, więc jak się coś długo grzeje, to wszystko jest zaparowane.
    Pogrzebałem trochę w Googlach i na tej podstawie udało mi się potwierdzić co następuje:
    1. Nie ma żadnego filtra węglowego ani antytłuszczowego, więc nie miało się co zatkać.
    2. Wentylator da się swobodnie obrócić palcem.
    3. Uzwojenie silnika wentylatora ma ciągłość (rezystancja 165 Ω).
    4. Podczas włączenia mikrofalówki następuje skok napięcia na zaciskach silnika wentylatora tak do ok. 20 V, potem zaraz spada do zera. Przy wyłączaniu podobne zjawisko, tzn. skok do ok. 16-18 V, i zaraz spadek.
    Na razie utknąłem, co dalej.
    - Czy ten wentylator powinien chodzić cały czas? Wcześniej nigdy się nie przyglądałem, czy pracuje, dopiero jak ostatnio zauważyłem, że wszystko mokre.
    - Czy na jego silniku powinno być 230 V?
    Bardzo proszę o pomoc.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    W instrukcji pisze, że trzeba uruchomić tą funkcje, a tutaj kawałek zrzutu :
    Quote:
    Z kuchenką Samsung niestraszne są kuchenne zapachy. Wystarczy uruchomić Pochłaniacz zapachów, aby powietrze z wnętrza urządzenia zostało wypchnięte na zewnątrz, a zapachy – zneutralizowane. Ta funkcja szybko eliminuje nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu posiłek zyskuje świeży i wspaniały smak.
    Sam musisz sprawdzić przebieg zasilania tego wentylatora idąc po przewodach do modułu. Tam może być przekaźnik, a więc może on być uszkodzony (styki robocze, cewka) lub usterka na torze załączania cewki.
    Możesz też podrzucić tutaj dobre zdjęcia (obustronne) płytki z zaznaczeniem miejsca wyjścia zasilania tego wentylatorka, i może ktoś wówczas coś podpowie.
    Kukacz
    Level 2  
    wiesiekmisiek wrote:
    Sam musisz sprawdzić przebieg zasilania tego wentylatora idąc po przewodach do modułu. Tam może być przekaźnik, a więc może on być uszkodzony (styki robocze, cewka) lub usterka na torze załączania cewki.
    Możesz też podrzucić tutaj dobre zdjęcia (obustronne) płytki z zaznaczeniem miejsca wyjścia zasilania tego wentylatorka, i może ktoś wówczas coś podpowie.

Dzięki, ale zanim ją rozbiorę, jesteś mi w stanie przynajmniej powiedzieć, czy te wartości napięcia na zaciskach silnika wentylatora są OK czy nie? Bo nie wiem, czy problem jest jednak w samym silniku, czy w jego zasilaniu?
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Tej konkretnej kuchenki nie znam, ale po przeanalizowaniu przebiegów w płycie sterującej można cokolwiek wywnioskować. Schematu też nie mam, a na wentylatorze nie ma żadnej wklejki informacyjnej? Wentylatory do chłodzenia magnetronów w kuchenkach mikrofalowych były na 230 VAC. Twój ma inne zadanie. Jeżeli zasilany jest poprzez miniaturowy przekaźnik to można wyciągnąć wnioski po przebiegach na płycie jak pisałem wyżej. W ciemno nie będę strzelać, a te napięcia co wcześniej pisałeś to jakie stałe czy zmienne? Po obejrzeniu dokładnym silnika tego wentylatora (chodzi o budowę) można wyciągnąć też wnioski.