Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co powoduje słabe osiągi fotowoltaiki?

Rychu165a 17 Dec 2020 14:25 5391 99
    Sofeicz
    Level 18  
    [quote="doopa"]
    Rychu165a wrote:

Masz dużo do poprawy, rocznie powinieneś produkować ok 5000 kWh

Ale co ma poprawiać? Od maja (czyli przez ok 7 miesięcy) wyprodukował połowę tej ilości.
    Czyli mniej więcej wszystko się zgadza.
    Raczej ciężko będzie wycisnąć więcej bez trackera, zakładając, że mamy średnio ok. 1000 h nasłonecznienia, a bez Słońca moc spada do 15%.
    doopa
    Level 13  
    Sofeicz wrote:
    doopa wrote:

Masz dużo do poprawy, rocznie powinieneś produkować ok 5000 kWh

Ale co ma poprawiać? Od maja (czyli przez ok 7 miesięcy) wyprodukował połowę tej ilości.
    Czyli mniej więcej wszystko się zgadza.

Nic się nie zgadza. nie znasz się to po co się odzywać?
    masz wyliczenia z których wynika że powinien zrobić 3820kW a zrobił 2560 i wg ciebie 33% różnicy to nic? pozdrawiam
    Sofeicz
    Level 18  
    A co to apteka?
    Takie różnice dla instalacji bez trackera (nie znając dokładnej lokalizacji, elewacji, etc) są jak najbardziej dopuszczalne.
    Praktyka teorję j.....

Quote:
    ... nie znasz się to po co się odzywać?

Wyluzuj profesorku bo ci coś pęknie.
    doopa
    Level 13  
    z tego co widać na zdjęciach masz 4kW inwerter z 2 MPPT
    w tym układzie pewnie jeden string ma 9 paneli (na przybudówce?) a drugi 7 (szopka?)

Jeśli na prawdę nie chcesz ruszać dachu domu a byłoby to najlepszym rozwiązaniem bo pod kominem zmieściły by Ci się wszystkie 16 paneli w jednym stringu to faktycznie maksymalnie musisz wykorzystać przybudówkę.

zmieścisz 7 paneli na wschodnim dachu przybudówki?
    Rychu165a
    Level 5  
    Tak. Teraz mam 9 na przybudówce 7 na szopce. Coraz bardziej przemawia do mnie przeniesienie ich na dach domu... Sugerujesz że lepiej wszystkie dać na dach domu strona zachodnia tu gdzie kominy? Czy może kilka dać z drugiej strony dachu na wschód
    andrzej20001
    Level 43  
    Zrobic jeden string 16x33 528V i drugie wejscie inwertera spiąć równolegle. Bo na takim podziale to to nie wstaje . Ktoś opisywał kiedyś takie cyrki.
    3301
    Level 30  
    Rychu165a wrote:
    Tak. Teraz mam 9 na przybudówce 7 na szopce. Coraz bardziej przemawia do mnie przeniesienie ich na dach domu... Sugerujesz że lepiej wszystkie dać na dach domu strona zachodnia tu gdzie kominy? Czy może kilka dać z drugiej strony dachu na wschód

Jeżeli to falownik centralny jak sofar to nie możesz dać kilka na innej połaci dachu i podłączyć do osobnego wejścia z wyliczenia aby utrzymać napięcie na poziomie przynajmniej 250V to potrzeba 8 szt i wtedy MPPT wejścia działa poprawnie albo jak sugerują koledzy jeden string na jednej połaci i nie potrzeba żadnego mostkowania równoległego wejść
    doopa
    Level 13  
    Rychu165a wrote:

Tak patrząc na zdjęcie i jeszcze podejrzewając że masz te dwa spady dachu domu na innym poziomie (dach zachodni cieniuje na wschodni) próbował bym wcisnąć wszystkie panele na połać zachodnią dachu przed kominem (czyli od południa)

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
    tutaj możesz sobie zobaczyć jakie uzyski możesz osiągnąć przy różnych opcjach rozłożenia paneli
    U mnie pokazuje że jakbym zmienił panele tylko na zachód to bym uzyskał 79% tego co teraz (ustawienie tylko na południe)
    Cytro12
    Level 26  
    Kto to wogóle zakładał, tyle niepotrzebnej nikomu roboty i same straty. Nie da sie nic oszukać zaoszczędziłeś tutaj to dopłacisz tam i jeszcze sie narobisz, stres masz gratis.

Weź kartkę i policz różne konfiguracje, żeby nie było niespodzianki lato, zima. Zwróci uwagę na kąty. Wyjdzie ile musisz mieć w szeregu, na jakie uzyski możesz liczyć, jakie będą napięcia i sprawności to wszystko powinno być zrobione przed montażem a nie teraz. Nie rób nic na pałę bo sie narobisz a efekty mogą być podobne.
    bryko
    Level 21  
    nie napisałeś jak masz kąt tego dachu na domu, ale wydaje się że tak będzie optymalnie
    Co powoduje słabe osiągi fotowoltaiki?
    Cytro12
    Level 26  
    Widać, że są różne kąty i w dodatku strony świata a falownik ma tylko 2 MPPT bez TIGO się tego nie ogarnie a to są już koszty. Najbardziej optymalnie dać panele na dach domu ile się da, spiąć wszystko w jeden string a do tych paneli poniżej dachu domu dodać TIGO do każdego wtedy to ma szanse działać.

Trzeba jeszcze sprawdzić czy komin nie rzuca cienia pod koniec dnia.
    Rychu165a
    Level 5  
    Komin nie daje cienia... Argumenty przekonały mnie o przeniesieniu wszystkich paneli na jedną stronę dachu domu. Pytanie ile może wziąć firma za przełożenie tego gdyż nie chce sam się z tym męczyć
    Cytro12
    Level 26  
    Te panele, które masz poniżej dachu domu, ich jest z tego co widzę 9, też są pewnie pod innym kątem niż dach bardziej płasko. Wszystkie podłącz pod jeden string a te pod dachem muszą mieć TIGO bo jest inny kąt. Chyba, że z obliczeń wyjdzie, że bez strat można zrobić dwa stringi to wtedy panele pod tym samym kątem pod jeden MPPT a grupa paneli pod innym kątem te pod dachem bez TIGO pod drugi MPPT.

Teraz cały myk w tym żeby to dobrze policzyć i dobrze podzielić panele skoro już je będziesz rwał i zapłacisz za robotę to wypadało by to zrobić porządnie.

Jaki jest kąt na tej przybudówce? Może zmieściły by się ekierki i miałbyś optymalny kąt i lepszy uzysk.
    Rychu165a
    Level 5  
    Powyżej dachu przybudówki mam okno w ścianie więc raczej kąta nachylenia nie da się zmienić.
    doopa
    Level 13  
    Rychu165a wrote:
    Komin nie daje cienia... Argumenty przekonały mnie o przeniesieniu wszystkich paneli na jedną stronę dachu domu.

to jest najbardziej optymalna kosztowo opcja tylko pamiętaj że panele w jednym stringu.
    no i trzeba się pogodzić że będziesz miał ok 80% z 5000kWh czyli ok. 4000kWh

Jak byś chciał jednak więcej to ja bym pomyślał o stelażu w przedłużeniu dachu szopki i tam wrzucić wszystkie panele.
    Tylko w tej opcji trzeba by się przyjrzeć jak dom i przybudówka cieniuje na dach szopki
    ale to pewnie nie jest uzasadnione ekonomicznie, lepiej i taniej dorzucać panele na dach
    tom.pk
    Level 16  
    Rychu165a wrote:
    Komin nie daje cienia... Argumenty przekonały mnie o przeniesieniu wszystkich paneli na jedną stronę dachu domu. Pytanie ile może wziąć firma za przełożenie tego gdyż nie chce sam się z tym męczyć

Najpierw to zrób sobie bilans zysków i strat. Ile zyskasz więcej Kwh i ile za nie zapłacisz. Bo moim zdaniem max zyskasz 500kwh rocznie. a jakie poniesiesz koszty.....?
    Rychu165a
    Level 5  
    Koszt przeniesienia wszystkich paneli na dach to około 3tys. Trochę mnie to przeraziło. Może i faktycznie lepiej dołożyć paneli 🤔 a ile orientacyjnie może kosztować jeden taki panel?
    rokbok
    Level 31  
    Rychu165a wrote:
    Koszt przeniesienia wszystkich paneli na dach to około 3tys.

Przecież profile masz, drobiazgi montażowe też, dokupić uchwyty do dachu z dachówką, blachodachówką czy co tam masz, koszt 20 - 25 zł szt., do tego kasta piwa, dobry kolega i masz zrobione za parę stówek.
    Cytro12
    Level 26  
    tom.pk wrote:
    Bo moim zdaniem max zyskasz 500kwh rocznie.a jakie poniesiesz koszty.....?

inwestycja jest na 25 lat minimum więc 25*500 daje 12500kWh po 0,62 grosze daje 7750 PLN zysku czyli ponad dwa razy więcej niż nakłady pod warunkiem, że cena prądu nie wzrośnie a wiadomo, że wzrośnie.

Czyli zyski ponad dwa razy większe niż koszty.
    doopa
    Level 13  
    Cytro12 wrote:
    tom.pk wrote:
    Bo moim zdaniem max zyskasz 500kwh rocznie.a jakie poniesiesz koszty.....?

inwestycja jest na 25 lat minimum

Robił bym obliczenia na maks 15 lat
    I w obecnej sytuacji inwestora poczekał bym aby zrobić cały rok produkcji.
    wtedy będzie widział jak ma się ten rok w stosunku to 5000kWh które powinien uzyskać bez problemu przy ułożeniu paneli optymalnym.
    Jeśli mu wyjdzie 3300kWh no to ma problem i faktycznie coś powinien z tym zrobić. Jak wyjdzie ok 4000 to ja bym sobie odpuścił.
    Tak jak ktoś napisał wcześniej liczyć i powinno się wcześniej - potem każda poprawka wydłuża zwrot z inwestycji...
    Cytro12
    Level 26  
    doopa wrote:

Ja robię obliczenia na tyle ile to będzie działać minimum czyli 25 lat a nie jak mi się podoba.

Dołożenie paneli wyjdzie podobnie, przecież panel sztuka to 500, cztery panele to 2000 i do tego system montażowy oraz montaż to już jest w pobliżu 3000, do tego trzeba dobrać identyczne panele żeby nie było niedopasowania prądowego a przecież nowe panele i tak będą się nieco różnić od tych starszych bo te starsze już leżą trochę na słońcu.

Niestety nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji, nie było od początku dobrze to teraz musi kosztować. Trzeba rozważyć każdą opcję bo różnica w cenie może być minimalna a skutek może się znacznie różnić.
    tom.pk
    Level 16  
    Cytro12 wrote:
    doopa napisał:

Ja robię obliczenia na tyle ile to będzie działać minimum czyli 25 lat a nie jak mi się podoba.

Wierzysz ,że przez 25lat nie zmienią się zasady magazynowania energii ,rozliczeń.
    Przecież dostawcy tylko czyhają aby dowalić prosumentom .Obecny stan jak przetrwa 5 lat do będzie dobrze.
    Ja mam PV 5kWp i gdybym miał gwarancję obecnych zasad na 10 lat to bym ją rozbudował.
    Cytro12
    Level 26  
    Ustawa o prosumentach ma z tego co pamiętam obowiązywać przez 20 lat i jak na razie to jest wiążące reszta to spekulacja. Biorąc pod uwagę 25 letnią gwarancję na uzysk tym sie trzeba kierować bo bez względu na resztę w zasadzie uzysk nas tutaj interesuje gdyby nie to można by zostawić stan obecny tej instalacji.
    tom.pk
    Level 16  
    System opustów dla prosumentów 15 lat, nie dłużej niż do 31-12-2035 roku.
    Cytro12
    Level 26  
    Czyli jak założyłem w 2018 to do 35 mam 17 lat jak w 2016 to 19 lat, gwarancja na uzysk 25 lat i taki okres mnie interesuje. Polecam poczytać ustawę o OZE. O prosumentach nie sprzedawcach/przedsiębiorcach.
    tom.pk
    Level 16  
    Cytro12 wrote:
    Czyli jak założyłem w 2018 to do 35 mam 17 lat jak w 2016 to 19 lat, gwarancja na uzysk 25 lat i taki okres mnie interesuje. Polecam poczytać ustawę o OZE. O prosumentach nie sprzedawcach/przedsiębiorcach.

Tak masz rację -mnie chodzi, że jeszcze 15lat.
    doopa
    Level 13  
    Cytro12 wrote:

zobacz swoją umowę bo w mojej jest:
    a) do dnia w którym upłynie 15 lat od pierwszego wprowadzenie energii nie dłużej niż 2039rok
    b) do dnia w który sprzedawca zgodnie z przepisami przestanie być zobowiązany do powyższych zasad rozliczeń

w zależności co nastąpi wcześniej....

tak więc wiesz trzymajmy kciuki za 15 lat
    rafbid
    Level 33  
    Cytro12 wrote:
    Ustawa o prosumentach ma z tego co pamiętam obowiązywać przez 20 lat
    Umowa z ZE jest na 15 lat.