Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Stara kuchnia była podłączona 4 kablami bez neutrala, chciałbym zrobić 2x 230 V

HelvetCH 17 Dec 2020 10:45 852 2
Tespol
    HelvetCH
    Level 2  
    Witajcie,

Potrzebuję porady, bo przerabiam instalację w Szwajcarii w małym mieszkaniu w górach dla własnych potrzeb więc napiszę od razu, że muszę radzić sobie własnymi siłami albo nie zrobię tego wcale.
    Wymieniam kuchnię. Odłączyłem starą kuchenkę elektryczną (starą tak mniej więcej do 15 lat, Bauknecht 25A
    Stara kuchnia była podłączona 4 kablami bez neutrala, chciałbym zrobić 2x 230 V Stara kuchnia była podłączona 4 kablami bez neutrala, chciałbym zrobić 2x 230 V ).
    Miałem zamiar z tego przyłącza 400V wyprowadzić 2 gniazda po 230V. Ku mojemu zdziwieniu, na schemacie umieszczonym na kuchence BauKnecht, w miejscu podłączenia kabli była taka rozpiska (a w nawiasie jakie przewidy faktycznie były przyłoczone):
    1: L3 (przyłączony czerwony)
    2: L2 (mostek do 1)
    3: mostek do 2 (przyłączony biały)
    4: L1 (przyłączony czarny)
    5: puste
    PE - uziemienie (zielono żółty)
    Przewód zasilający kuchenkę, idący z tablicy rozdzielczej ma tylko 4 kable: czerwony, biały, czarny i żółto-zielony. W tablicy dla tego lokalu kuchnia jest zabezpieczona trzema bezpiecznikami ceramicznymi, takimi topikowymi opisanymi jako 25/500.

Teraz pytanie: czy z tego 4 żyłowego przewodu, z 3 fazami i zabezpieczeniem, bez przewodu neutralnego jak rozumiem to co mam, da się wykonać 2 razy gniazdo 230V?

Przeznaczenie gniazd: jedno pod zmywarkę, drugie pod małą płytę grzejną 2 palnikową.
  • Tespol
    r103
    Level 31  
    No do odpowiedzi podaj nam czy ten przewód jest 4x2,5 mm².

Jeśli tak albo więcej - to owszem można go wykorzystać jako przewód do 1 obwodu gniazdek , 1 żyła zostanie "luźna", ta tajemnicza "płyta grzejna" raczej na pewno ma więcej niż 2 kW mocy tak że do niej musi być osobny obwód czyli wykorzystasz ten przewód na 1 gniazdko /"płyta" rozumiem jest podłączana wtyczką ?

A co do reszty instalacji i jej przebudowy a potem dokonania pomiarów i odbioru - to raczej nikt ci nie powie nic na odległość, z tym że tak z sufitu ta wartość zabezpieczenia 25 amperów jest za duża bo gniazdko przynajmniej w Polsce jest zbudowane na obciążenie 16 amperów jak w Szwajcarii to nie wiem, przewód 2,5 mm² też.
    HelvetCH
    Level 2  
    No to zagarnę lokalnego elektrka, dzięki :)