Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki

irocket 18 Dec 2020 09:34 987 8
    irocket
    Level 9  
    Dzień dobry, mam takie nietypowe pytanie - czy w niszczarce do dokumentów można pominąć całą elektronikę sterującą (lub zastąpić ją dajmy na to przekaźnikami)? Załóżmy, że będzie z niej korzystał ktoś, kto będzie wiedział, że nie ma części zabezpieczeń itp.

Sprawa wygląda tak, że spory czas temu kupiliśmy niszczarkę JP826C, która uszkodziła się w transporcie. Niestety sprawy tak się potoczyły, że nie udało się jej odesłać itp, więc poskładaliśmy, sprawdziliśmy, że działa i daliśmy ją do użycia. Niszczarka podziałała kilka dni i zaczęła wywalać bezpieczniki, więc powędrowała do kąta i tam sobie stała. Ostatnio zaczęła zawadzać, więc postanowiłem się jej przyjrzeć i elektronika wygląda trochę jak obraz nędzy i rozpaczy (czerwony punkt to ten sam róg płytki):

JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki

Wydaje mi się, że komuś spaliła się niszczarka, naprawił jak umiał i sprzedał, a to, że kurier uszkodził obudowę itp, to raczej zbieg okoliczności, a nie przyczyna awarii. Czy ktoś byłby w stanie pomóc obejść elektronikę?
    Opis gniazd, jak udało mi się wykonać:
    1. gniazdo silnika - dwa zewnętrzne piny łączą się z niebieskimi przewodami obok - do nich podłączony jest kondensator 450V 12uF; drugi pin od lewej łączy się bezpośrednio z czerwonym przewodem (czerwony i niebieski - główny wyłącznik, do niego dochodzi zasilanie z sieci).
    2. gniazdo styku kontrolujące zamknięcie szuflady na ścinki. Pin górny NC, pin środkowy NO, dolny COM
    3. gniazdo fotokomórki
    4,5. gniazda przełącznika 1-0-R na panelu. W obydwu łączy środkowy pin z zewnętrznymi
    6. gniazdo wyświetlacza

Na czym mi zależy - żeby po włączeniu zasilania i wciśnięciu 1 lub R niszczarka pracowała "do przodu" lub "do tyłu". Bez żadnych czujników czy jest papier, czy jest zablokowany itp. styk na kosz może zostać. Da się to jakoś sensownie ogarnąć?
    trojan 12
    Level 37  
    Spróbuj naprawić, to nie wygląda źle tylko bardzo niechlujnie zrobione.
    eurotips
    Level 38  
    Ścieżka na płytce odparowana i zmostkowana kabelkiem a ty chcesz ją postawić bez zabezpieczeń z pociętym papierem w środku.
    Masz trochę oleju w głowie ? nowa kosztuje 50zł taka co tnie na paski, na ścinki to 90zł do domowego użytku a ty chałupę chcesz spalić.
    irocket
    Level 9  
    trojan 12 wrote:
    Spróbuj naprawić, to nie wygląda źle tylko bardzo niechlujnie zrobione.

Niechlujnie, ale dziwi mnie to, że niby wygląda w miarę okej, a wyrzuca bezpieczniki

eurotips wrote:
    Ścieżka na płytce odparowana i zmostkowana kabelkiem a ty chcesz ją postawić bez zabezpieczeń z pociętym papierem w środku.
    Masz trochę oleju w głowie ? nowa kosztuje 50zł taka co tnie na paski, na ścinki to 90zł do domowego użytku a ty chałupę chcesz spalić.

Może źle się wyraziłem, chodzi mi o to, żeby tej usmażonej płyty się pozbyć, zrobić to na przekaźnikach np. Niszczarka była kupiona do firmy, paski niestety to za mało.
    eurotips
    Level 38  
    W takiej niszczarce w zasadzie jest tylko jedno zabezpieczenie, nie da się uruchomić jeśli nie ma pod spodem kosza.
    Lewe-prawe obroty w zasadzie mało kiedy się przydają. Najważniejszy element to czujnik załaczający przy włożeniu papieru w szczelinę, najczęściej mechaniczny ale w urzędzeniach do biura jest to fotokomórka.
    Tu wygląda że ktoś pozbył się upierdliwego termowyłaczanika przy silniku i go przegrzał. Moim zdaniem niszczarka nadaje się tylko do utylizacji, zamin zmarnujesz swój czas spróbuj zakręcić samym silnikiem i zobacz jak szybko robi się gorący bo to on pewnie wywala bezpieczniki b o ma zwarcia międzyzwojne.
    irocket
    Level 9  
    Przepraszam za późną odpowiedź, ale nie miałem czasu zajrzeć do niszczarki wcześniej. Nie chcę też jej w tym stanie w ciemno podłączać. Czy pomiary rezystancji na wyprowadzeniach silnika coś dadzą? Jeśli tak, to tak to wygląda (piny kostki silnika numerowane 1-4 od lewej):
    1-2: 25,2Ohm
    1-3: 25,2Ohm
    1-4: 66,5Ohm
    2-3: 1,3Ohm
    2-4: 42,5Ohm
    3-4: 42,5Ohm
    Ponadto rezystancja przy zakresie 2MOhm wychodzi poza skalę jeśli każdy z tych pinów mierzyć do obudowy silnika (czyli de facto stojana), wyniosi 0Ohm między każdym z pinów silnika a mechanizmem niszczarki (w miejscu, w którym podłączone jest uziemienie z wtyczki zasilającej), 1,3Ohm pomiędzy obudową silnika a mechanizmem niszczarki.
    irocket
    Level 9  
    Tylko on nie wygląda jakby miał mieć komutator, tylko magnes stały w wirniku a uzwojenia w stojanie, coś takiego jak to: https://i.frog.ink/ajOYnbL9/dsc0785.jpg tylko 4 przewody wychodzą. Jutro jak będę miał chwilę to mogę spróbować poszukać tabliczki na nim
    Honeywell
    Level 2  
    Taka płyta elektorniki to koszt kilkunastu PLN w argo.pl i masz w pełni działająca niszczarkę.