Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki

irocket 18 Dec 2020 09:34 987 8
 • #1
  irocket
  Level 9  
  Dzień dobry, mam takie nietypowe pytanie - czy w niszczarce do dokumentów można pominąć całą elektronikę sterującą (lub zastąpić ją dajmy na to przekaźnikami)? Załóżmy, że będzie z niej korzystał ktoś, kto będzie wiedział, że nie ma części zabezpieczeń itp.

  Sprawa wygląda tak, że spory czas temu kupiliśmy niszczarkę JP826C, która uszkodziła się w transporcie. Niestety sprawy tak się potoczyły, że nie udało się jej odesłać itp, więc poskładaliśmy, sprawdziliśmy, że działa i daliśmy ją do użycia. Niszczarka podziałała kilka dni i zaczęła wywalać bezpieczniki, więc powędrowała do kąta i tam sobie stała. Ostatnio zaczęła zawadzać, więc postanowiłem się jej przyjrzeć i elektronika wygląda trochę jak obraz nędzy i rozpaczy (czerwony punkt to ten sam róg płytki):  JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki JP826C - Pominięcie elektroniki niszczarki

  Wydaje mi się, że komuś spaliła się niszczarka, naprawił jak umiał i sprzedał, a to, że kurier uszkodził obudowę itp, to raczej zbieg okoliczności, a nie przyczyna awarii. Czy ktoś byłby w stanie pomóc obejść elektronikę?
  Opis gniazd, jak udało mi się wykonać:
  1. gniazdo silnika - dwa zewnętrzne piny łączą się z niebieskimi przewodami obok - do nich podłączony jest kondensator 450V 12uF; drugi pin od lewej łączy się bezpośrednio z czerwonym przewodem (czerwony i niebieski - główny wyłącznik, do niego dochodzi zasilanie z sieci).
  2. gniazdo styku kontrolujące zamknięcie szuflady na ścinki. Pin górny NC, pin środkowy NO, dolny COM
  3. gniazdo fotokomórki
  4,5. gniazda przełącznika 1-0-R na panelu. W obydwu łączy środkowy pin z zewnętrznymi
  6. gniazdo wyświetlacza

  Na czym mi zależy - żeby po włączeniu zasilania i wciśnięciu 1 lub R niszczarka pracowała "do przodu" lub "do tyłu". Bez żadnych czujników czy jest papier, czy jest zablokowany itp. styk na kosz może zostać. Da się to jakoś sensownie ogarnąć?
 • #2
  trojan 12
  Level 37  
  Spróbuj naprawić, to nie wygląda źle tylko bardzo niechlujnie zrobione.
 • #3
  eurotips
  Level 38  
  Ścieżka na płytce odparowana i zmostkowana kabelkiem a ty chcesz ją postawić bez zabezpieczeń z pociętym papierem w środku.
  Masz trochę oleju w głowie ? nowa kosztuje 50zł taka co tnie na paski, na ścinki to 90zł do domowego użytku a ty chałupę chcesz spalić.
 • #4
  irocket
  Level 9  
  trojan 12 wrote:
  Spróbuj naprawić, to nie wygląda źle tylko bardzo niechlujnie zrobione.

  Niechlujnie, ale dziwi mnie to, że niby wygląda w miarę okej, a wyrzuca bezpieczniki

  eurotips wrote:
  Ścieżka na płytce odparowana i zmostkowana kabelkiem a ty chcesz ją postawić bez zabezpieczeń z pociętym papierem w środku.
  Masz trochę oleju w głowie ? nowa kosztuje 50zł taka co tnie na paski, na ścinki to 90zł do domowego użytku a ty chałupę chcesz spalić.

  Może źle się wyraziłem, chodzi mi o to, żeby tej usmażonej płyty się pozbyć, zrobić to na przekaźnikach np. Niszczarka była kupiona do firmy, paski niestety to za mało.
 • #5
  eurotips
  Level 38  
  W takiej niszczarce w zasadzie jest tylko jedno zabezpieczenie, nie da się uruchomić jeśli nie ma pod spodem kosza.
  Lewe-prawe obroty w zasadzie mało kiedy się przydają. Najważniejszy element to czujnik załaczający przy włożeniu papieru w szczelinę, najczęściej mechaniczny ale w urzędzeniach do biura jest to fotokomórka.
  Tu wygląda że ktoś pozbył się upierdliwego termowyłaczanika przy silniku i go przegrzał. Moim zdaniem niszczarka nadaje się tylko do utylizacji, zamin zmarnujesz swój czas spróbuj zakręcić samym silnikiem i zobacz jak szybko robi się gorący bo to on pewnie wywala bezpieczniki b o ma zwarcia międzyzwojne.
 • #6
  irocket
  Level 9  
  Przepraszam za późną odpowiedź, ale nie miałem czasu zajrzeć do niszczarki wcześniej. Nie chcę też jej w tym stanie w ciemno podłączać. Czy pomiary rezystancji na wyprowadzeniach silnika coś dadzą? Jeśli tak, to tak to wygląda (piny kostki silnika numerowane 1-4 od lewej):
  1-2: 25,2Ohm
  1-3: 25,2Ohm
  1-4: 66,5Ohm
  2-3: 1,3Ohm
  2-4: 42,5Ohm
  3-4: 42,5Ohm
  Ponadto rezystancja przy zakresie 2MOhm wychodzi poza skalę jeśli każdy z tych pinów mierzyć do obudowy silnika (czyli de facto stojana), wyniosi 0Ohm między każdym z pinów silnika a mechanizmem niszczarki (w miejscu, w którym podłączone jest uziemienie z wtyczki zasilającej), 1,3Ohm pomiędzy obudową silnika a mechanizmem niszczarki.
 • #8
  irocket
  Level 9  
  Tylko on nie wygląda jakby miał mieć komutator, tylko magnes stały w wirniku a uzwojenia w stojanie, coś takiego jak to: https://i.frog.ink/ajOYnbL9/dsc0785.jpg tylko 4 przewody wychodzą. Jutro jak będę miał chwilę to mogę spróbować poszukać tabliczki na nim
 • #9
  Honeywell
  Level 2  
  Taka płyta elektorniki to koszt kilkunastu PLN w argo.pl i masz w pełni działająca niszczarkę.